ترامپ با بولتون به مشکل خواهد خورد، اروپا به تعهدات خود عمل نکرد

به گزارش راه ساری، خبرنگاران، گروه بین الملل-جواد حیران نیا-فاطمه محمدی: شورای عالی امنیت ملی ایران روز چهارشنبه هشتم می با صدور بیانیه ای اعلام نمود این کشور اجرای بعضی اقدامات در چارچوب برجام را متوقف می نماید. فلورانس پارلی، وزیر دفاع فرانسه روز چهارشنبه ساعتی پس از اعلام تصمیم تازه تهران گفت اروپا خواستار حفظ برجام است، اما اگر ایران اقدام به نقض توافق اتمی نماید، مساله وضع تحریم های اروپایی قابل طرح خواهند بود.

ترامپ با بولتون به مشکل خواهد خورد، اروپا به تعهدات خود عمل نکرد

خبرنگاران در مصاحبه با پل پیلار رئیس سابق بخش تحلیل عملیات سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) به آنالیز این تصمیم ایران پرداخته که در ادامه آمده است.

پل پیلار از اساتید دانشگاه جرج تاون است و تاکنون مسئولیت های متعددی را بر عهده داشته که از جمله آنها می توان به ریاست واحد تحلیل عملیات های سیا در شرق نزدیک، خلیج فارس و جنوب آسیا اشاره نمود. پیلار سابقه حضور در شورای اطلاعات ملی آمریکا را به عنوان یکی از اعضای اصلی آن نیز دارد.

*متعاقب بدعهدی های آمریکا در خروج از برجام و بازگرداندن تحریم های هسته ای ایران و انفعال و بی تحرکی اروپایی ها، ایران اعلام نموده فروش اورانیوم غنی شده و آب سنگین را متوقف می نماید. این اقدام ایران کاهش تعهدات خود در برجام است که نقض برجام نیست. نظر شما چیست؟

ایران می گوید صبر آن نیز حدی دارد. ایران علیرغم آنکه آمریکا به تعهداتش پایبند نماند یک سال کامل طبق برجام به تعهداتش عمل نموده است.

آقای روحانی می گوید این روند باید تغییر کند. مقامات ایران از اقدامات دولت ترامپ خسته شده اند. آنها همچنان امیدوارند پس از انتخابات در ژانویه 2021 سیاست آمریکا تغییر کند ولی از نظر سیاسی و مالی برای مقامات ایران قابل قبول نیست که تنها منتظر تغییر سیاست در آمریکا باشند.

*با توجه به تحولات اخیر آینده برجام را چگونه پیش بینی می کنید؟

آینده برجام به نظر خوب نمی آید. اروپاییان نیز نشانه ای دال بر سازماندهی کافی مالی که ایران بتواند بگوید این توافق توقعات آنها را برآورده نموده است ارائه نداده اند.

توان مالی آمریکا به گونه ای است که دولت آمریکا همچنان می تواند دولت ها و کسب و کار با ایران را تهدید کند و اجازه ندهد با ایران ارتباط چندانی داشته باشند. اگر این توافق از بین برود حتی پس از تغییر دولت در آمریکا جمع کردن خرده های آن و کنار هم قرار دادن آنها سخت خواهد بود.

*با توجه به حضور افراد جنگ طلبی چون جان بولتون در ساختار تصمیم گیری دولت ترامپ که نفوذ زیادی هم دارد، رویکرد سیاست خارجی دولت ترامپ در قبال ایران را در آینده چگونه می گردد پیش بینی کرد؟

ماهیت تهاجمی سیاست آمریکا به ویژه در قبال ایران تا حد زیادی بستگی به آینده بولتون دارد. آینده او هم به تصمیمات شتاب زده و غیر قابل پیش بینی ترامپ بستگی دارد. بولتون ممکن است به خاطر اختلافاتی که هم بر سر ونزوئلا و هم کره شمالی با ترامپ دارد بخشی از محبوبیتش را از دست داده باشد.

کار بولتون ممکن است با ترامپ که در حال حاضر نمی خواهد با ایران وارد جنگ گردد بغرنج گردد چرا که او ترامپ را به جنگ سوق می دهد. ولی ترامپ ممکن است مسائل را این گونه ننگرد. هرچند ترامپ نیز در زمینه مسائل سیاسی داخلی با مسائل زیادی رو به رو است و ممکن است برای کاستن میزان توجه به این موضوع از درگیری نظامی با ایران استقبال کند.

*حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران برجام را توافقی برد- برد یا باخت- باخت خوانده است. منظور این است که ایران دیگر حاضر نیست امتیازی درخصوص برجام بدون حاصل شدن امتیازی از سوی طرف مقابل بدهد. نظر شما چیست؟

روحانی می گوید اگر همه برجام را رعایت نمایند همه سود می برند و اگر توافق از بین برود هیچ کس از آن بهره نخواهد برد. ایران مطمئنا از نظر مالی ضرر خواهد نمود ولی آمریکا و دیگران نیز به علت بحران اجتناب ناپذیر هسته ای که مسئول آن هستند متضرر خواهند شد.

دیدگاه روحانی کاملا با دیدگاه ترامپ که هر توافقی را این گونه می بیند که یک طرف برنده و طرف دیگر بازنده باشد متفاوت است.

parisro.ir: دیدار از زیباترین شهر اروپا و کشور فرانسه

italyro.ir: سفر به اروپای شگفت انگیز

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 2842

به "ترامپ با بولتون به مشکل خواهد خورد، اروپا به تعهدات خود عمل نکرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترامپ با بولتون به مشکل خواهد خورد، اروپا به تعهدات خود عمل نکرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید