استیضاح ترامپ به کجا رسید؟

به گزارش راه ساری، ایرنا نوشت: یک تارنمای آمریکایی نوشت؛ افزایش حمایت عمومی از استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در نتیجه رسوایی تماس تلفنی اش با یک رهبر خارجی برای دستیابی به اهداف سیاسی زنگ هشدار را به صدا در آورده است.

استیضاح ترامپ به کجا رسید؟

تارنمای آمریکایی آکسیوس روز یکشنبه گزارش داد: حمایت عمومی از استیضاح ترامپ بیشتر از حمایت عمومی از استیضاح ریچارد نیکسون و بیل کلینتون در زمان آغاز تحقیقات در ماجرای رسوایی هریک از این روسای جمهوری سابق آمریکا بوده است.

نیکسون سی و هفتمین رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا بود که از سال 1969 تا 1974 میلادی این مقام را در اختیار داشت. او اولین و تنها رئیس جمهور این کشور هست که از مقام خود کناره گیری کرد. رسوایی واتر گیت به وقایعی اطلاق می شود که بین سال های 1972-1975 در هتلی به همین نام در واشنگتن رخ داد و منجر به بالاگرفتن احتمال استیضاح و در نتیجه کناره گیری خود نیکسون شد.

مونیکا لوینسکی کارآموز کاخ سفید، در اواسط دهه 90 میلادی به واسطه رابطه غیراخلاقی با بیل کلینتون، رئیس جمهور وقت آمریکا، رسوایی لوینسکی یا مونیکاگیت را برای کلینتون رقم زد.

چرا حمایت عمومی از استیضاح روسای جمهوری آمریکا مهم است؟

حمایت از استیضاح ترامپ بر اساس نظرسنجی دانشگاه مانموث 44 درصد و بر اساس نظرسنجی شبکه خبری سی ان ان، 47 درصد است. نتایج نظرسنجی ها بازتاب حمایت پنجاه به پنجاه است اما رسوایی اوکراین این ارقام را افزایش داده است.

در نظرسنجی سی ان ان، تغییرات از مه (اردیبهشت) تاکنون عمدتا از سوی جمهوریخواهان و افراد مستقل بوده است. حمایت از استیضاح و برکناری ترامپ از قدرت، افزایش 11 نقطه ای را از رقم 46 درصد بین افراد مستقل و 8 نقطه ای در حمایت 14 درصدی جمهوریخواهان شاهد بوده است.

یادآوری این موضوع مهم است که اکثریت مردم تا چند هفته به استعفا از استیضاح نیکسون حمایت نمی کردند. اما همان طوری که فلیپ بامپ نویسنده روزنامه آمریکایی واشنگتن پست اشاره کرده ترامپ شباهتی به نیکسون ندارد و شاخص محبوبیت او فعلا زیر 40 درصد است در حالی که محبوبیت نیکسون در اوج رسوایی واترگیت به زیر 25 درصد رسیده بود.

ترامپ نگران آن است استیضاح را به میراث بگذارد

ظاهرا رئیس جمهور آمریکا درمحافل خصوصی به دوستان و هم پیمانانش گفته که نگران آن است استیضاح به عنوان میراث ریاست جمهوری اش باقی بماند. وی در تماس تلفنی با جمهوری خواهان مجلس نمایندگان آمریکا گفته است که به چه دلیل واقعا نمی خواهد استیضاح شود.

ترامپ گفته استیضاح چیز خوبی نیست که یک رئیس جمهور در رزومه اش داشته باشد. با این حال برخی می گویند ترامپ بر این باور است که موضوع استیضاح می تواند به او کمک کند تا ریاست کاخ سفید را دوباره بر عهده بگیرد. ترامپ با این همه نمی خواهد که نامش در کتاب های تاریخی به عنوان رئیس جمهور استیضاح شده ثبت شود.

حدس برخی از تحلیلگران برجسته ازجمله راس دوتات تحلیلگر نیویورک تایمز نشان می دهد که رئیس جمهور آمریکا ممکن است از مفادی از استیضاح استقبال کند. منابع نزدیک به رئیس جمهور آمریکا می گویند چنین استدلالی کاملا غلط است. ترامپ واقعا نمی خواهد استیضاح شود زیرا او به میراث خود هم فکر می کند.

پشت پرده چه می گذرد؟

برخی از مشاوران ترامپ در داخل کاخ سفید یا خارج از آن، پیش بینی کرده اند که مطمئنا از سوی مجلس نمایندگان آمریکا استیضاح خواهد شد. آنها همچنین به ترامپ گفته اند که بر این باورند شانسی برای قانع کردن سنا ندارد.

یکی از افرادی که با ترامپ در 10 روز گذشته صحبت کرده است گفته که به نظر می رسد ترامپ در مقابل این پیش بینی مقاومت می کند. فرد مذکور گفت ترامپ گفته می تواند نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا را نسبت به جلوگیری از دستیابی به ارای مورد نیاز برای استیضاح متقاعد کند. منبع مذکور همچنین گفت که به نظر می رسد ترامپ مطمئن است می تواند از سوی حوزه های انتخابیه حامی خود به دموکرات های مجلس نمایندگان آمریکا فشار وارد کند.

فرد دیگری نیز که درچند روز گذشته با ترامپ گفت وگو کرده گفت ترامپ این موضوع را تکذیب نکرده که مجلس نمایندگان ممکن است او را استیضاح کند.

310 310

tour-france.ir: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

tour-canada.ir: برای دیدار از شگفتی های کشور زیبای کانادا و دریافت ویزای مولتی 5 ساله کانادا با ما همراه باشید.

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 5680

به "استیضاح ترامپ به کجا رسید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استیضاح ترامپ به کجا رسید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید