اصرار وزارت ارتباطات به تبلیغ برنامه های ناکارآمد در Vbehdasht چیست؟، وقتی کاسه کوزه ها سر وزارت بهداشت می شکند

به گزارش راه ساری، سامانه پیامکی Vbehdasht درحالی به معرفی و تبلیغ اپلیکیشن های موبایلی از طرف وزارت ارتباطات اختصاص یافته است که این نرم افزارها، این روزها با دادن اطلاعات نادرست، جان مردم را هم به خطر می اندازند.

اصرار وزارت ارتباطات به تبلیغ برنامه های ناکارآمد در Vbehdasht چیست؟، وقتی کاسه کوزه ها سر وزارت بهداشت می شکند

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه اجتماعی خبرگزاری خبرنگاران، سرشماره Vbehdasht که از ابتدای شیوع کرونا به عنوان منبعی موثق برای ارسال پیام های ضروری و فوری مرتبط با این بیماری معرفی شده بود، حالا با انحراف از هدف اولیه به محلی برای معرفی برنامه ها و اپلیکیشن هایی با موضوع کرونا تبدیل شده که در جدیدترین پیامک ارسالی، اپ موبایل ناقص و ناکارآمد ماسک را تبلیغ کرده است.

وزیر بهداشت ارسال پیامک ها را درخواست کرده بود

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در روز 4 اسفند سال گذشته در نامه ای به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، بر ارسال پیامک های آموزشی وزارت بهداشت به تلفن همراه همه مردم کشور تأکید کرده بود.

سعید نمکی در این نامه به جواد آذری جهرمی نوشت: با توجه به اهمیت پیشگیری در ابتلا و شیوع ویروس کرونا، به اطلاع رسانی جامع و کامل آحاد جامعه درزمینهٔ روش های پیشگیری و رعایت بهداشت فردی و عمومی نیاز وجود دارد.

وی در ادامه نامه اش گفت: به همین علت و به منظور جلوگیری از نشر اخبار کذب و توصیه های غیرعلمی لازم است همه موارد آموزشی و اطلاع رسانی از طریق وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با همکاری و هماهنگی سایر وزارتخانه ها صورت پذیرد.

وزیر بهداشت ادامه داد: در این راستا پیامک های آموزشی به صورت فایل پیوست تهیه شده که باید در اسرع وقت و به صورت دوره ای توسط شرکت های اپراتور تلفن همراه به همه شماره های همراه موجود در کشور ارسال شود.

وزارت ارتباطات جان مردم را به خطر انداخته است

با اینکه وزیر بهداشت از وزارت ارتباطات و دیگر مجموعه ها خواسته بود کلیه اطلاعات منتشر شده در مورد بیماری کرونا با هماهنگی وزارت بهداشت باشد، اما وزارت ارتباطات با ارسال پیامک های بدون هماهنگی و نشان داد به این درخواست وقعی نمی نهد به گونه ای که در طول روز های گذشته به ارسال پیامک هایی مبادرت می کند که کاملا با درخواست وزیر بهداشت و اهداف ستاد مقابله با کرونا در تضاد است. پیامک هایی مثل آنچه در هماهنگی با معاون زنان ریاست جمهوری و با موضوع مبهم افزایش خشونت خانگی منتشر شد. وزارت ارتباطات حالا به تبلیغ دنباله دار اپ های موبایلی روی آورده است.

خبرگزاری خبرنگاران پیش ازاین در گزارشی با عنوان سوءاستفاده وزارت ارتباطات از اعتماد مردم به بررسی حواشی ارسال پیامک های غیر مرتبط با کرونا از طرف وزارت ارتباطات پرداخته بود، اما این وزارتخانه با بی توجهی به هشدارهای رسانه ای، این بار جان مردم را با تبلیغ یک اپلیکیشن دیگر به خطر انداخته است.

نرم افزار ماسک مردم را به دهان هیولای کرونا می اندازد؟

امروز و دیروز دوباره پیامکی با این متن برای کاربران تمام اپراتورها از سامانه Vbehdasht ارسال شد با این عنوان که: برای آگاهی از شیوع ویروس کرونا در محله خود و محافظت بهتر از عزیزانتان در برابر آن، اپلیکیشن رایگان ((ماسک)) را نصب کنید.

با مراجعه به صفحه نصب این برنامه و مروری بر نظرات مخاطبان می توان دریافت این نرم افزار نه تنها کمکی به مردم برای پیشگیری از کرونا نمی کند بلکه با ارائه اطلاعات تاریخ گذشته، نادرست و عدم به روزرسانی به موقع باعث به خطر افتادن جان مردم شده است .مروری بر نظرات کاربران می تواند شدت خطای این برنامه و نوع آن را آشکارتر نماید.

بررسی ایرادات نرم افزار ماسک از زبان مردم

این برنامه قرار بوده موقعیت های جغرافیایی و میزان شیوع در آن را تعیین کند و مردم را از شرایط این بیماری در اطرافشان آگاه نماید اما با دادن اطلاعات ناقص و عدم بروز رسانی آن، نه تنها بر ضد غرض ایجاد خود عمل می کند بلکه از این رهگذر جان مردمی که به آن اعتماد کرده اند را به خطر می اندازد زیرا با ایجاد اطمینان کاذب در مخاطب و با گزارش نادرست در مورد مناطق غیر آلوده، مردم را در تردد در محلات مختلف به اشتباه می اندازد.

در بخش نظرات این نرم افزار تبلیغ شده از طرف وزارت ارتباطات در صفحه معرفی آن در کافه بازار کاربری می گوید: بروزرسانی نقشه مناطق آلوده به روز نیست و برای هفته قبل است و نمی توان روی آن حساب باز کرد

کاربری دیگر نوشته است: قسمت های رنگ شده درست نیستند، بعضی قسمت ها بیمار و فوتی داشتن ولی تو نقشه سفیدند و بعضی جاهایی که بیمار نداشتند قرمز شده و اصلاً دقت ندارد

یک کاربر دیگر اشاره می کند اطلاعات ارائه شده در این نرم افزار را از منابع دیگر هم می تواند بگیرد و اگر نقشه درست نباشد عملاً نرم افزار کارایی خاصی ندارد.

کاربر دیگری به تصور اینکه این اپ توسط وزارت بهداشت منتشرشده می گوید: وزارت محترم بهداشت! زمانی باید برنامه ای رو با اطمینان به مردم معرفی کنید که بتوانید هرروز آن را به روزرسانی کنید!

پاسخ های عجیب وغریب سازنده برنامه:نقص اپ تقصیر دعواهای وزارت بهداشت است!

البته این برنامه و سازنده آن پاسخ های عجیبی هم به مخاطبان می دهد که در جای خود باید مورد تأمل قرار گیرد. تقریباً در جواب تمام سؤالات تکراری در مورد ناکارآمدی برنامه چند پاسخ تعیین تکرار شده و ایراد عدم به روزرسانی نقشه برنامه را به دعواهای درونی وزارت بهداشت نسبت می دهد که در نوع اتهامی که به وزارت بهداشت وارد می کند پاسخ شگفت آوری است!

سازنده برنامه در پاسخ به کاربری که به عدم به روزرسانی و عدم نگهداری صحیح از برنامه اشاره کرده می گوید: برنامه نگهداری می شود و نشانه آن به روزرسانی خود برنامه است و علت به روزرسانی نشدن نقشه دعواهای داخلی وزارت بهداشت است!

وزارت بهداشت سیاست درستی در مورد عدم اعلام نقاط غیر آلوده در پیش گرفت تا از این طریق از سفرهای بی مورد مردم به آن مناطق خودداری کند، اما اینکه سازنده یک اپ موبایلی به خودش جرات می دهد به همین سادگی نقص برنامه خودش را به گردن وزارت بهداشت بیندازد و در پاسخ به اعتراض و شکایت کاربران اپ، وزارت بهداشت را به داشتن دعواهای داخلی متهم کند موضوعی است که باید از طرف نهادهای ناظر دنبال شود. اما نکته اینجاست که آذری جهرمی و وزارت متبوع وی هم به این دعواها در وزارت بهداشت باور دارد که این اپ را تبلیغ کرده و موجب سردرگمی بیشتر مردم می شود؟

یک پاسخ دیگر که به طور مرتب برای مخاطبان در بخش نظرات از طرف سازنده برنامه ارسال و باز ارسال می شود هم این است:

سلام. متأسفانه یکی از مراکز داخل وزارت بهداشت در روال ارائه داده ها به تیم ماسک ممانعتی ایجاد کرده که همه تلاش معاونت بهداشت، اداره بیماری های واگیر وزارت بهداشت و تیم ماسک برای رفع این مشکل به صورت قانونی بوده است(؟) ضمن عرض پوزش ان شاءالله این مشکل به زودی رفع خواهد شد.

تا لحظه تنظیم این خبر از نتایج اصلاح نرم افزار خبری نیست.

نه وزارت بهداشت و نه وزارت ارتباطات هنوز پاسخ روشنی به سؤالات و ابهامات مطرح شده در مورد چرایی تبلیغ این نوع نرم افزارها نداده است. در صورت بی توجهی به عواقب معرفی نرم افزارهایی مثل آنچه در این گزارش آن را بررسی کردیم، جان عده بیشتری با دریافت اطلاعات نادرست به خطر می افتد و وزارت ارتباطات با معرفی آن ها عملاً سلامت مردم را به مخاطره انداخته است.

4145

آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 8694

به "اصرار وزارت ارتباطات به تبلیغ برنامه های ناکارآمد در Vbehdasht چیست؟، وقتی کاسه کوزه ها سر وزارت بهداشت می شکند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اصرار وزارت ارتباطات به تبلیغ برنامه های ناکارآمد در Vbehdasht چیست؟، وقتی کاسه کوزه ها سر وزارت بهداشت می شکند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید