افزایش موبایل قاپی در تهران

به گزارش راه ساری، جرم کلاهبرداری در سه ماهه نخست سال و وقوع موبایل قاپی نسبت به سایر قاپ زنی ها در تهران با فرایند صعودی روبه رو است.

افزایش موبایل قاپی در تهران

به گزارش شهفرایند، سردار علیرضا لطفی، رئیس پلیس آگاهی پایتخت درباره عملکرد سه ماهه ابتدای امسال مأموران پلیس آگاهی تهران عظیم گفت: در سه ماهه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه در سال 98 افزایش خاصی در حوزه سرقت نداشتیم.

در سه ماهه امسال بیش از 6.2 درصد افزایش کشف داشتیم و براساس آمار 76,3 درصد کل جرایم را کشف کردیم.

در جرایم مهم با فرایند کاهشی روبرو هستیم؛ در سرقت منزل 14درصد، سرقت مغازه 2 درصد و جیب بری بیش از 60 درصد کاهش وقوع گزارش شده؛ درحالی که کشفیات ما افزایش داشته است.

سردار لطفی در حوزه سرقت خودرو ابراز نگرانی کرد و گفت: کارآگاهان پلیس آگاهی روی این قضیه و شناسایی سارقان خودرو متمرکز شده اند؛ اگرچه نقش پلیس در وقوع آن 18 درصد است و پلیس تنها دستگاه مسئول نیست.

در سه ماهه نخست سال 86.7 درصد خودرو های سرقتی را کشف کردیم و در پالایش های اطلاعاتی کارآگاهان تعیین شد 61 درصد کل خودرو هایی که به سرقت رفته بودند، مربوط به یک مارک و برند و فراوری داخلی است.

جالب تر آن است که 92 درصد از 61 درصد مدل خودرو به سرقت رفته، متعلق به سال های قبل از 86 است که این خودرو ها آن سال ها فاقد سیستم ایمنی بودند.

این مقام ارشد پلیس آگاهی درباره کیف قاپی و موبایل قاپی گفت: بیش از 90 درصد سرقت های قاپ زنی مربوط به سرقت موبایل است که افزایش قیمت تلفن همراه و رعایت نکردن نکات ایمنی از سوی شهفرایندان دو علت رشد این نوع سرقت است.

او در طرح های عملیاتی کاشف در امسال گفت: طرح کاشف در امسال با وجود کرونا متوقف نشد و با قوت اجرا شد که در این باره 101 باند شناسایی و منهدم و 496 نفر دستگیر شدند که این افراد نیز به 4 هزار و 298 فقره سرقت اعتراف کردند.

رئیس پلیس آگاهی پایتخت درباره سرقت های خشن گفت: خوشبختانه این دسته از سرقت ها نیز 14.5 درصد کاهش داشته است. در سه ماهه نخست امسال از مجموع سرقت ها 36 درصد سرقت خُرد شامل لوازم و قطعات خودرو بوده که به واسطه پارک خودرو ها در حاشیه خیابان ها و پرسه زنی معتادان متجاهر اتفاق افتاده است.

او در ادامه به آنالیز های تخصصی پلیس آگاهی در حوزه جرایم جنایی پرداخت و اظهار داشت: در حوزه قتل عمد 3 درصد و آدم ربایی 33 درصد کاهش داشته ایم؛ اقدامات مسلحانه قابل توجهی هم در تهران نداشتیم و باید گفت که 16 درصد در کل جرایم مسلحانه، آدم ربایی و قتل کاهش داشته ایم.

سردار لطفی شرح داد: در میزان قتل در سه ماهه امسال و سال 98 جزو استان های آخر در حوزه قتل بودیم. در حوزه جعل و کلاهبرداری با کمال تأسف با توجه به شرایط مالی با افزایش جرم کلاهبرداری در سال های 98 و 99 روبرو هستیم و 30 درصد افزایش جرم داشتیم. در حوزه کشفیات نیز 35 درصد افزایش داشتیم و 93 درصد جرم های جعل را کشف کردیم.

تور کیش: سفری هیجان انگیز به مروارید خلیج فارس

مجله سایه: گلچینی از بهترین های وب

منبع: فرارو
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 10798

به "افزایش موبایل قاپی در تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش موبایل قاپی در تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید