اقداماتی که در مواجهه با موارد سوختگی باید انجام دهیم

به گزارش راه ساری، رییس بخش سوختگی و جراحی پلاستیک بیمارستان سینا تبریز بر اهمیت انجام یاری های اولیه برای افراد دچار سوختگی تاکید نموده و توصیه هایی در این خصوص ارائه داد.

اقداماتی که در مواجهه با موارد سوختگی باید انجام دهیم

دکتر علی اصغر خیری در گفت وگو با خبرنگاران، با تاکید بر این که انجام یاری های اولیه برای افراد دچار سوختگی قبل از رسیدن اورژانس گام بسیار مهمی است، اضافه کرد: اولین اقدامی که حین سوختگی باید انجام گردد، دور کردن مصدوم از صحنه سوختگی، در آوردن پوشش ناحیه سوختگی و خنک کردن ناحیه آسیب دیده است، این اقدام باید سریعاً انجام گردد تا از عوارض و آسیب های بعدی پیشگیری گردد.

وی با بیان این که فرآیند خنک کردن نقاط آسیب دیده تا نیم ساعت بعد از سوختگی باید انجام گردد، گفت: چنانچه این اقدام بعد از حدود یک الی یک و نیم ساعت انجام گردد، فایده ای نخواهد داشت.

وی تاکید نمود: هرگز نباید فرآیند خنک کردن نقاط سوختگی با آب یخ انجام گردد، چرا که موجب تخریب بیشتر زخم و محل آسیب می گردد، از این رو آبی که استفاده می گردد باید در حد معمول خنک (8 درجه) باشد.

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و سوختگی با تاکید بر این که اقدامات اولیه برای افراد دچار سوختگی باید پیش از بیمارستان انجام گردد، گفت: چرا که تا رسیدن به بیمارستان زمان می گذرد و سرد کردن دیگر فایده ای نخواهد داشت، از این رو در حین روبرو با سوختگی سریعاً اقدامات اولیه انجام گردد تا اورژانس به محل رسیده و یا بیمار به مراکز درمانی منتقل گردد.

وی با تاکید بر این که سوختگی ناحیه دست و صورت، خطرناک ترین نوع سوختگی در مراسم چهارشنبه سوری است، گفت: اگر سوختگی فرد شدید بود باید دقت کنیم که فرآیند خنک کردن باعث افت دمای بدن بیمار نگردد، در این صورت بعد از جدا کردن لباس ها و خنک کردن نقاط آسیب دیده، بیمار در یک ملافه تمیز پوشانده و به اورژانس منتقل گردد.

وی بیان نمود: در چهارشنبه سوری سال گذشته، 350 مصدوم به بیمارستان سینا تبریز مراجعه کردند که اغلب بصورت سرپایی درمان شدند ولی متاسفانه تعدادی از مصدومان نیز در اثر انفجار شدید مواد محترقه، دست، انگشتان و عضو بدنی خود را از دست داده و بعضی نیز دچار آسیب چشمی شدند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تبریز با بیان این که بخش سوختگی و جراحی پلاستیک بیمارستان سینا آمادگی لازم برای چهارشنبه سوری را دارد، اضافه کرد: در این رابطه، طی سه شنبه هفته جاری و سه شنبه هفته آینده، اکیپ های اضافی جراحی پلاستیک، ارتوپد، جراح مغز و اعصاب و گروه جراحی بصورت 24 ساعته در بخش سوختگی بیمارستان سینا حضور دارند.

وی گفت: امیدواریم مصدومی در چهارشنبه سوری استان وجود نداشته باشد، امام تمامی امکانات و اکیپ های درمانی مورد احتیاج برای مراسم چهارشنبه سوری استان در بیمارستان سینا آمادگی لازم را دارند.

خیری در خاتمه در توصیه ای به همشهریان متذکر شد: امید است چهارشنبه سوری سال جاری بدون مصدوم باشد، اما اگر چنانچه فردی مصدوم شد باید سریعاً یاری های اولیه اجرا شده و بیمار به بخش سوختگی بیمارستان سینا منتقل گردد، اگر راستا بیمارستان نیز دور بود به نزدیک ترین مراکز اورژانسی مراجعه نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 تیر 1398 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 1756

به "اقداماتی که در مواجهه با موارد سوختگی باید انجام دهیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقداماتی که در مواجهه با موارد سوختگی باید انجام دهیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید