الحریری بر نخست وزیری کسی غیر خودش پافشاری کرد

به گزارش راه ساری، منابع متعلق به دو نماینده حزب الله که دیروز با نخست وزیر مستعفی لبنان درباره تشکیل دولت آینده رایزنی کردند از موافقت حزب الله با تکنوکرات بودن دو سوم کابینه آینده لبنان خبر داده و گفتند الحریری بر نخست وزیری کسی غیر خودش پافشاری کرد.

الحریری بر نخست وزیری کسی غیر خودش پافشاری کرد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، وبگاه خبری المنار به نقل از منابع نزدیک به دو نماینده حزب الله که در نشست روز گذشته با سعد الحریری برای رایزنی درباره تشکیل دولت جدید لبنان حضور داشتند تاکید کرد که حزب الله مخالفتی با اینکه دو سوم دولت آینده تکنوکرات باشد ندارد.

به گزارش المنار علی حسن خلیل، وزیر دارایی لبنان و حسین الخلیل معاون سیاسی دبیر کل حزب الله روز گذشته به الحریری اصرار کردند خودش دوباره مامور تشکیل کابینه شود.

به گفته منابع مذکور، اما الحریری پافشاری کرد که کسی غیر خودش مامور تشکیل کابینه شود و پس از اینکه مطمئن شد که تمام سلام از پذیرش این سِمت امتناع می ورزد گفت که همه نخست وزیران قبلی لبنان بر سر انتصاب محمد الصفدی برای تشکیل کابینه اتفاق نظر دارند.

به گزارش المنار، نمایندگان حزب الله به الحریری گفتند: ما هم نسبت به این قضیه برخورد مثبت نشان دادیم در صورتی که اجماع نظر طرف های ذیربط را به دست آورد.

منابع حزب الله گفتند که الحریری هم قول داده که وزرایی را از جریان المستقبل برای کابینه معرفی کند.

رسانه های لبنان شب گذشته مدعی شدند احزاب المستقبل، التیار الوطنی الحر، امل و حزب الله با معرفی محمد الصفدی به عنوان نخست وزیر جدید این کشور موافقت کرده اند.

شبکه های تلویزیونی LBCI و MTV گزارش دادند این توافق در نشستی که روزپنجشنبه بین سعد الحریری، نخست وزیر مستعفی لبنان و نمایندگان احزاب یاد شده برگزار شده حاصل شده است و ساختار پیشنهادشده در این رایزنی ها برای کابینه تشکیل دولت تکنوسیاسی است.

خبرگزاری آناتولی هم امروز به نقل از منابع لبنانی گزارش داد که تا حال حاضر قرار نیست جبران باسیل وزیر خارجه لبنان در کابینه آینده حضور داشته باشد.

میشل عون رئیس جمهور لبنان رهبر جریان ملی آزاد و جبران باسیل، داماد وی و وزیر خارجه لبنان ریاست این جریان را عهده دار است.

جریان ملی آزاد بیش ترین تعداد وزرا را در دولت مستعفی الحریری در اختیار دارد که شامل 11 وزیر از جمع 30 وزیر است.

منابع لبنانی درباره دلیل معرفی الصفدی برای تصدی سِمت نخست وزیری لبنان گفتند او نقطه اشتراک میان همه طرف های سیاسی درباره هویت نخست وزیر آینده لبنان است. یعنی جریان المستقبل و جریان ملی آزاد با آن موافقند و از روابط بین المللی خوبی با کشور های حوزه خلیج فارس و کشور های غربی برخوردار است.

این منابع افزودند: الصفدی همچنین با میشل عون رابطه شخصی دارد و سعد الحریری با انتخاب وی موافقت کرد.

منابع آناتولی درباره مخالفت معترضان لبنانی با انتخاب الصفدی گفتند: گروه هایی هستند که هر کسی معرفی شود به آن معترض می شوند. آن ها همه معترضان لبنانی نیستند وقتی که او رسما مامور تشکیل کابینه شد شاهد واکنش ها خواهیم بود.

با ادامه تظاهرات در لبنان، سعد الحریری نخست وزیر این کشور از سمت خود استعفا داد و عون نیز با این خواست او موافقت کرد، مشروط بر اینکه نخست وزیری را در دوره پیش برد امور برعهده بگیرد تا دولت آینده تشکیل شود.

tour-malaysia.ir: تور مالزی ارزان، تور لحظه آخری مالزی، تور مالزی نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان مالزی را از ما بخواهید.

kheimehnews.ir: با مجله اخبار شامگاهی خیمه نیوز همراه شوید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 اسفند 1401 بروزرسانی: 3 اسفند 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 6634

به "الحریری بر نخست وزیری کسی غیر خودش پافشاری کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الحریری بر نخست وزیری کسی غیر خودش پافشاری کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید