امکان بازگشایی دانشگاه ها تا خاتمه ترم وجود دارد؟

به گزارش راه ساری، با نزدیک شدن به امتحانات انتها ترم و سرگردانی دانشجویان در میانه برگزاری آزمون مجازی؛ وزارت علوم بخشنامه ای را به دانشگاه ها برای برگزاری آزمون های انتها ترم ابلاغ نموده است.

امکان بازگشایی دانشگاه ها تا خاتمه ترم وجود دارد؟

به گزارش خبرنگار با شیوع ویروس کرونا در در کشور کلیه دانشگاه ها با تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا تعطیل شدند. بعد از این تعطیلی و تعیین شدن ادامه دار بودن کرونا در کشور دانشگاه های یکی پس از دیگری اقدام به راه اندازی آموزش مجازی در دانشگاه های خود کردند.

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بخشنامه ای برای برنامه ریزی و برگزاری امتحانات سرانجام نیمسال دوم 1399-1398 به دانشگاه ها ابلاغ کرد که به توضیح زیر است:

ممکن است دانشگاه با آنالیز همه جوانب و به ویژه با تأکید بر حفظ سلامتی دانشجویان، اعضای هیئت علمی و کارشناسان، برگزاری آزمون به روش حضوری را امکانپذیر تشخیص دهد. دانشگاه هایی که تمایل دارند تا امتحانات همه یا بعضی از دروس به صورت حضوری برگزار گردد به این نکته توجه داشته باشند که برگزاری آزمون حضوری بر اساس تقویم نیمسال جاری، بهترین شرایط متصور است، زیرا تعویق بازه امتحانات تبعاتی را در پی دارد که باید به دقت آنالیز و در نظر گرفته گردد.

به ویژه برای دانشجویانی که در نیمسال سرانجامی تحصیل خود قرار دارند، تعویق زمان امتحانات سرانجام نیمسال و یا تعدادی از دروس، به جز اینکه از نظر قانونی میتواند ثبت نام آن ها در صورت قبولی در مقطع بالاتر را با مسائل اجرایی روبه رو کند، موجب افزایش استرس و کاهش کارآمدی آن ها در امتحانات سرانجامی نیمسال جاری می گردد.

در صورت تشخیص الزام برگزاری جلسات آزمون سرانجامی به روش حضوری، دانشگاه های محل زندگی دانشجو، همکاری لازم را با دانشگاه محل تحصیل دانشجو در اجرای آزمون و ارسال برگه امتحانی یا نمره کسب شده به دانشگاه مبدا داشته باشند. روشن است که تشخیص استفاده از این امکان برعهده دانشگاه مبدا یا محل تحصیل دانشجو، پس از هماهنگی با دانشگاه محل زندگی او است.

آموزش مجازی را در دانشگاه فنی و حرفه ای ادامه می دهیم

دانشگاه هایی که برگزاری آزمون حضوری را به دلایل منطقی نپذیرفته اند ضروری است با پیروی از برنامه معینی، بخشی یا تمام ارزشیابی آموخته های دانشجویان را به شیوه مستمر، در طول نیمسال و با بهره گیری حداکثری از امکانات فضای مجازی برگزار نمایند.

این ارزشیابی که از تنوع بالایی برخوردار است می تواند یک یا چندین نمونه مؤثر از میان موارد زیر را در بر بگیرد:

اجرای آزمون کوتاه در هر جلسه آموزش الکترونیکی اغلب سامانه ها مانند Moodle و Adobe connect امکان اجرای آزمون را دارند. در سایر سامانه ها نیز این امکان وجود دارد یا قابل ایجاد است.

ارائه تکلیف یا تمرین برای هر جلسه درس، تمرین ها و تکالیف هر جلسه درس می تواند به عنوان تمام یا بخشی از نتیجه ارزشیابی سرانجامی مورد نظر قرار بگیرد.

تعریف پروژه های مختلف برای یک درس، متناسب با هدف های بعضی از درسها، امکان تعریف و واگذاری اجرای پروژه هایی که برای اجرای آن لزومی به خارج شدن دانشجو از منزل یا نقض قانون فاصله گذاری اجتماعی نیست، وجود دارد.

استفاده از شیوه های صوتی و صوتی-تصویری، امکان ارزشیابی میزان و کیفیت فعالیت دانشجو در هر جلسه و در طول نیمسال به وسیله آنالیز، مشاهده و یا ضبط فعالیت های دانشجو وجود دارد.

علاوه بر این ها در صورت عدم برگزاری جلسات حضوری آزمون، کلیه امتحانات یا بعضی از آن ها به ویژه در دوره های تحصیلات تکمیلی که تعداد دانشجویان یک کلاس اغلب محدود و انگشت شمار است، به صورت امتحان کتبی و یا شفاهی به وسیله برگزاری ارتباط برخط بین استاد و دانشجو انجام گردد.

در خصوص بعضی از دروس و به تشخیص استاد درس در صورتی که این اطمینان وجود داشته باشد که همه دانشجویان کلاس به تجهیزات رایان های مناسب و کافی دسترسی دارند و سرعت اینترنت برای برقراری و حفظ ارتباط مناسب است، میتوان با یاری یک دوربین مبتنی بر وب به روش مستقیم از دانشجو امتحان گرفت.

در این صورت استاد پرسش را در اختیار دانشجو می گذارد و او بلافاصله و در حضور استاد به روش مجازی آغاز به ارائه پاسخ بر روی وایت بورد و یا برگه کاغذ سفید می نماید. برگه پاسخ داده شده، به عنوان برگه امتحان تبدیل به تصویر و سپس ذخیره سازی می گردد.

ارزیابی نهایی دانشجو باید به صورت ترکیبی از روش های مختلف انجام گردد تا تصویر معتبرتری از میزان و کیفیت یادگیری دانشجو را در اختیار استاد قرار دهد.

در این صورت فهرستی از فعالیت های دانشجو در طول نیمسال که می تواند برای نمره نهایی مورد ارزیابی قرار بگیرد به توضیح زیر خواهد بود:

-حضور و فعالیت در کلاس به ویژه مشارکت در بحث ها و پرسش و پاسخ های کلاسی

-حل تمرین های کلاسی وا رائه به موقع آن ها

-پروژه پژوهشی نیمسال (مشروط به این که قابلیت اجرا در شرایط ویژه کنونی را داشته باشد)

-ارزیابی شفاهی، شامل پرسش و پاسخ در طول و در سرانجام نیمسال، به صورت جداگانه برای هر دانشجو

در دوره کارشناسی که تعداد دانشجویان هر درس نسبتا زیاد هستند برگزاری آزمون های چندگزین های غیرحضوری در قالب پروتکل تعیین که به امنیت آزمون در آن توجه شده باشد، قابل آنالیز است. روشن است که این روش آزمون با ریسک مداخله های غیرقابل کنترل همراه است و از این رو باید به عنوان یک گزینه در کنار سایر گزینه ها برای سنجش آموخته های دانشجویان مورد استفاده قرار بگیرد.

آیا دانشگاه ها آمادگی برگزاری آزمون های مجازی را دارند را به سمت ارزیابی دانشجو از نحوه عملکرد در طول ترم پیش خواهند رفت. این سوال را از چند تن از معاونین آموزشی دانشگاه ها جویا شدیم.

دانشگاه آزاد در افزایش ترم تحصیلی تابع ستاد ملی مبارزه با کروناست

محمد حسین عبداللهی، معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه خوارزمی در گفت وگو با خبرنگار درباره آزمون های سرانجام ترم و اینکه آیا زیر ساخت برگزاری آزمون مجازی وجود دارد یا خیر اظهار کرد: برگزاری آزمون سرانجام ترم به صورت مجازی با توجه به زیر ساخت های فراهم شده، امکان پذیر است. اگر ضرورت برگزاری آزمون سرانجام ترم به صورت مجازی باشد به همان شیوه عمل می کنیم. ولی پیش بینی ما این است که امکان برگزاری آزمون سرانجام ترم به صورت حضوری وجود داشته باشد.

علی اشرفی زاده، معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی در گفت وگو با خبرنگار درباره شیوه برگزاری امتحانات سرانجام ترم گفت: از الان به تمام استادان این اطلاعیه را داده ایم که تکلیف، پروژه و آزمون از دانشجویان بگیرند تا استادان بتوانند بر اساس فعالیت کلاسی نمره سرانجام ترم را بدهند.

او اضافه نمود: این شیوه در واقع آخرین تیر ترکش است و اگر هیچ راه حل دیگری وجود نداشت این پیشنهاد عملی می گردد. به همین دلیل به دانشجویان گفته ایم که در کلاس ها، حضور موثر داشته باشند و تکالیف خود را انجام دهند. چرا که ممکن است در صورت بهبود پیدا نکردن شرایط این اقدام را انجام دهیم.

معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه درباره ترم تابستان این دانشگاه گفت: هنوز برای این موضوع جمع بندی نکرده ایم، چون اول باید تعیین کنیم که ترم کنونی چه زمانی تمام می گردد. حدس می زنیم که دو تا سه هفته باید ترم را طولانی تر کنیم. درباره ترم تابستان منتظر روشن تر شدن مسائل موجود هستیم تا بعد از آن تصمیم گیری کنیم.

ابراهیم صالحی عمران، رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای در گفت وگو با خبرنگار درباره امکان برگزاری آزمون ها به صورت مجازی در صورت ادامه تعطیلی دانشگاه ها گفت: از برگزاری آزمون مجازی سرانجام ترم اگر زیر ساخت آن فراهم گردد استقبال می کنیم.

با توجه به ابلاغ این بخشنامه و پیش بینی های موجود در آن می توان گفت که وزارت علوم به این نتیجه واصل شده است که امکان بازگشایی دانشگاه ها تا سرانجام ترم وجود ندارد و اصلا دور از انتظار نیست که همان گونه که تمام دانشگاه ها به قافله برگزاری آزمون های مجازی پیوستند در کوشش برای برگزاری آزمون مجازی برآیند.

با توجه به این شرایط و همچنین سخنان مسئولان بعضی دانشگاه ها از جمله معاون آموزشی دانشگاه خواجه نصیر مبنی بر ارزیابی فعالیت دانشجو در طول ترم و به شیوه مجازی و سپس نمره دهی به دانشجویان توصیه می گردد شرکت در کلاس های مجازی و انجام تکالیف درسی خود را جدی بگیرند.

تور مالزی: تور مالزی ارزان، تور لحظه آخری مالزی، تور مالزی نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان مالزی را از ما بخواهید.

خیمه نیوز: با مجله اخبار شامگاهی خیمه نیوز همراه شوید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 8598

به "امکان بازگشایی دانشگاه ها تا خاتمه ترم وجود دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امکان بازگشایی دانشگاه ها تا خاتمه ترم وجود دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید