اندیشکده آمریکایی: کرونا رهاورد توسعه و جهانی سازی است

به گزارش راه ساری، یک اندیشکده آمریکایی با اشاره به شیوع سریع بیماری های عفونی مانند ویروس کرونا، نوشت که این نوع بیماری ها رهاورد توسعه و جهانی سازی است.

اندیشکده آمریکایی: کرونا رهاورد توسعه و جهانی سازی است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، استیوارد پاتریک یکی از اعضای ارشد اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا در مقاله ای با عنوان شیوع کرونا و شکل چیز های آینده، نوشت: ویروس کرونایی که از شهر ووهان چین انتشار یافته و اکنون با نام رسمی کووید-19 مشهور شده، نشان داد که انسان تا چه حد در برابر پاتوژن های ویروسی ناتوان است. یک قرن بعد از شیوع مرگبار بیماری آنفولانزای اسپانیایی، مقامات بهداشت عمومی در دنیا در کوشش هستند که از شیوع این ویروس جلوگیری نمایند. بیماری ای که تا 24 فوریه (5 اسفند) بیش از 79 هزار انسان را در 29 کشور درگیر نموده که بیشتر آن ها در چین هستند. ضروری است قدرت سرسختانه این بیماری عفونی مدنظر قرار گیرد. در هر صورت و به دور از ناهنجاری ها، این شیوع شکل و حالت چیز هایی است که در آینده قرار است پیش آیند.

در این گزارش با نگاهی تاریخی به بیماری های مشابه آمده است: بشریت در حال حاضر چهارمین موج بیماری عفونی را تجربه می نماید. نخستین موج همزمان بود با انقلاب کشاورزی حدود ده هزار سال پیش. زندگی به دور از مهاجرت و در جمعیت های متراکم و در مجاورت حیوانات منجر به ظهور پارازیت هایی مانند حشرات در اقامتگاه های بشری شده و منجر شد پاتوژن ها راحت تر بین گونه های حیات منتقل شوند.

دومین موج بزرگ در دوران باستان کلاسیک شروع و تا قرون وسطی ادامه یافت و تماس ناشی از تجارت و اقدامات نظامی میان تمدن هایی که سابقاً در انزوا بودند، انسان را در معرض بیماری های جدید قرار داد و وجود موش و کک و آفت ها امراض را در سراسر مناطق اطراف مدیترانه و آسیا پراکنده کرد. طی قرن 14 الی 17 میلادی به تنهایی بیش از 200 میلیون انسان بر اثر طاعون بوبونیک جان باختند.

موج سوم بزرگ نیز بعد از سال 1500 رخ داد که کاشفان و فاتحان و استعمارگران از اروپا پاتوژن های جدید را به آمریکا، آفریقا و استرالیا منتقل نموده و برخی اوقات از این مناطق به اروپا منتقل کردند که پیامد های مرگباری به همراه داشت.

در این گزارش با تشریح موج چهارم شیوع بیماری های عفونی آمده است: امروزه توسعه و دنیای سازی انسان را به سمت دوران جدیدی از بیماری های عفونی می برد. از سال 1980، دانشمندان هر سه سال یک بار پاتوژن های انسانی جدیدی را کشف نموده اند. سه چهارم از این پاتوژن ها را ویروس ها تشکیل می دهند و اکثریت آن ها نیز بیماری های زونوزی (بیماری حیوان به انسان) و یا بیماری هایی هستند که از حیوان به حیوان دیگر منتقل می شوند و در این راه دی ان ای نوترکیب به همراه دارند.

بنا بر این گزارش، همزمان با استفاده و بهره کشی انسان از اکوسیستم و اختلال در آن، انسان ها و خانواده هایشان به ناچار با گونه های وحشی و پاتوژن های جدیدی که میزبان آن هستند، در تماس نزدیک تری قرار گرفتند. از جمله ویروس هایی که اخیراً از حیوان به انسان جهش داشته است عبارتند از: اچ آی وی یا ایدز از شامپانزه ها و میمون های مانگابی، ماربورگ از خفاش ها، تب ایبولا از خفاش، هانتاویروس از موش، ویروس نیپا از خفاش و خوک، اچ 5 ان 1 از پرندگان وحشی، آنفولانزای خوکی یا اچ 1 ان 1 از خوک، سارس از خفاش و حیوان سایوت نخلی، مرس از شتر، بیماری غرب نیل از پرندگان وحشی و اسب ها و زیکا از میمون و جوندگان و کووید-19 که از خفاش منتقل شده اند.

این اندیشکده می افزاید: انسان ها فقط به بهره برداری از اکوسیستم ها مشغول نیستند بلکه ما در تعداد بیشمار و سرعت فراوان در سراسر دنیا سفر می کنیم و با خود بیماری های جدید را منتقل می کنیم. در سال 2017 تعداد 20 هزار شهر دنیا با خطوط پروازی مرتبط بودند و تعداد کسانی که با پرواز جابجا شدند به 4 میلیارد نفر رسید و انتظار می رود این تعداد تا سال 2037 دو برابر گردد.

در انتهای این گزارش آمده است: شیوع ویروس کرونا یادآوری بر این امر است که تقلای تغییرات بشری با بیماری های عفونی، تقابلی ناتمام است. به نظر می رسد که طبیعت شگفتی های فراوانی برای انسان دارد. هر چقدر ما به اکوسیستم های دنیا بیشتر دست می بریم و بیشتر خود را در معرض موجودات وحشی قرار می دهیم، احتمال این که ناخواسته با ویروسی در بدن خود به خانه برگردیم زیاد است.

tour-malaysia.ir: تور مالزی ارزان، تور لحظه آخری مالزی، تور مالزی نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان مالزی را از ما بخواهید.

kheimehnews.ir: با مجله اخبار شامگاهی خیمه نیوز همراه شوید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 8223

به "اندیشکده آمریکایی: کرونا رهاورد توسعه و جهانی سازی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اندیشکده آمریکایی: کرونا رهاورد توسعه و جهانی سازی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید