ایست قیمت مسکن در مهرماه

به گزارش راه ساری، قیمت مسکن شهر تهران در اولین ماه پاییز پس از دو افت ماهیانه با توقف روند کاهشی روبرو شد اما افزایش چندانی هم نیافت و تنها یک درصد نسبت به ماه قبل بالا رفت.

ایست قیمت مسکن در مهرماه

به گزارش خبرنگاران، براساس آمار وزارت راه و شهرسازی، میانگین قیمت مسکن شهر تهران در مهرماه 1398 به 12 میلیون و 848 هزار تومان در هر متر مربع رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب یک درصد و 48.8 درصد افزایش پیدا کرد. این در حالی است که مطابق همین آمار طی دو ماه قبل از آن قیمتها دو افت 3.1 و 3.5 درصد ماهیانه را تجربه نموده بود.

تعداد معاملات نیز در اولین ماه پاییز به 3457 فقره رسید که نسبت به ماه قبل 21 درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل 64 درصد کاهش یافت.

ارزش ریالی مبایعات اجرا شده در مهرماه 1398 بالغ بر 3630 میلیارد تومان بوده که نسبت به شهریور امسال 23.5 درصد افزایش و نسبت به مهرماه پارسال 50.2 درصد کاهش یافته است.

کاهش 25 درصدی ارزش معاملات در هفت ماهه نخست امسال

طی هفت ماهه نخست سال 1398 بالغ بر 36 هزار و 515 فقره معامله مسکن در شهر تهران اجرا شده که نسبت به هفت ماهه نخست سال گذشته 58 درصد کمتر بوده است. متوسط قیمت مسکن پایتخت در هفت ماهه نخست امسال 12 میلیون و 846 هزار تومان درهر متر مربع بوده که نسبت به زمان مشابه سال گذشته 82.7 درصد افزایش نشان می دهد. ارزش ریالی معاملات در این مدت 39 هزار میلیارد تومان بوده که در مقایسه با هفت ماهه ابتدای سال 1397 بالغ بر 24.8 درصد کاهش یافته است. تعداد واحد مسکونی در پروانه های ساختمانی صادره نیز 27 هزار و 384 فقره بوده که نسبت به زمان مشابه سال گذشته 21 درصد افت نشان می دهد. البته در این گزارش آماری از تعداد پروانه های شهریور و مهرماه ارایه نشده است.

پیش بینی رونق غیرتورمی در نیمه دوم سال

پیش از ارایه آمار دفتر اقتصاد مسکن، گزارشهای میدانی نشان می داد به دنبال ارایه تخفیف از سوی بعضی مالکان، اولین گروه متقاضیان مصرفی وارد بازار مسکن شده اند. افزایش 21 درصدی معاملات در شرایطی به ثبت رسیده که کارشناسان، چشم انداز جهشی برای بازار مسکن متصور نیستند. رشد ناچیز یک درصدی ماهیانه نیز گویای آن است که قیمتها به ثبات رسیده است. طی چهار ماهه اخیر متوسط رشد قیمت مسکن شهر تهران منفی 4.2 درصد بوده؛ در حالی که این رقم در سال گذشته حدود 5 درصد بود. کارشناسان پیش بینی می نمایند در نیمه دوم امسال تعداد معاملات به تدریج افزایش پیدا کند اما با توجه به افزایش حدود 200 درصدی قیمت طی دو سال گذشته، پرش مجدد قیمت بسیار بعید به نظر می رسد.

tafatton.ir: مجله مطالب خواندنی سفر و گردشگری

aradbld.ir: گفتگوی آزاد و اخبار روز

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 6206

به "ایست قیمت مسکن در مهرماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایست قیمت مسکن در مهرماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید