اینترنت کوانتوم؛ انقلاب ارتباطی آینده

به گزارش راه ساری، مهم ترین قابلیتی که به اینترنت کوانتوم اختصاص یافته، امکان دسترسی به ارتباطات رمزگذاری شده در فضایی کاملا امن است که احتمال شکسته شدن آن عملا غیرممکن است.

اینترنت کوانتوم؛ انقلاب ارتباطی آینده

حانیه شریف| اینترنت کوانتوم، خیلی سریع تر از آنچه فکر می کنید در حال زایش است، حتی زودتر از خود کامپیوتر های کوانتومی. زمانی که این نقطه عطف در جهانی صنعت و تکنولوژی به بهره وری برسد، ممکن است حتی متوجه دستاورد های آن نیز نشوید. قانون های حمایت از داده ها و امنیتی سایبری نیز بدون شک متحول خواهند شد.

اینترنت کوانتوم، برخلاف نام پر زرق و برقی که دارد، روشی جدید و عجیب و غریب برای گشت و گذار در اینترنت نیست، زیرا بیشتر مربوط به زیرساخت های اینترنتی است. این دستاورد، قرار نیست محتوای متفاوتی از آنچه هست ارائه کند، حداقل برای دهه های آینده. اینترنت کوانتوم کم و بیش مشابه فضایی خواهد بود که هم اکنون از آن استفاده می کنید، اما محققان و متخصصان امنیتی امیدوارند که سیستم جدید، دریچه های نوینی برای امنیت سایبری باز کند، مواردی که در حال حاضر به ذهن کسی نمی رسد.

مهم ترین قابلیتی که به اینترنت کوانتوم اختصاص یافته، امکان دسترسی به ارتباطات رمزگذاری شده در فضایی کاملا امن است که احتمال شکسته شدن آن عملا غیرممکن است. به عبارت دیگر، در اینترنت کوانتوم، حفاظت صد درصدی از کامپیوتر های نسل جدید، یک قابلیت اصلی محسوب خواهد شد. اینترنت کوانتوم در واقع، اِعمال یک سری قانون نوین از مکانیک کوانتوم در جهانی ارتباطات بین کامپیوتری است.

مکانیک کوانتوم، قوانین متفاوت و عجیبی دارد و محققان کوشش می نمایند که این قوانین و فرمول ها را در جهانی پردازش و شبکه ای پیاده نمایند. کامپیوتر هایی که پردازنده های کوانتومی دارند می توانند با دقت زیادی وضعیت مولکول ها را بازسازی نموده و قابلیت های تکنولوژی نوینی همچون هوش مصنوعی را افزایش دهند. به همین شیوه، مسائل و مسائل مختلف سریع تر از کامپیوتر های معمولی حل می گردد.

تا کنون هیچ شرکتی نتوانسته مدلی از کامپیوتر های کوانتومی نشان دهد که قابلیت هایی فراتر از کامپیوتر های کنونی داشته باشد. البته کوشش هایی در این زمینه اجرا شده، اما هنوز نتیجه قابل توجهی در پی نداشته است. پیش بینی می گردد با کامپیوتر های کوانتومی، حداقل یک دهه ای فاصله داشته باشیم.

محققان امیدوارند اینترنت کوانتوم دستاورد هایی فراتر از امنیت بیشتر برای شبکه ها ارائه دهد. خانم آنا برادبنت یک متخصص پردازش و امنیت اطلاعات در دانشگاه اتاوا است. وی در آخرین تحقیقاتش روشی را نشان داد که در آن یک سِرور می توانست با استفاده از فرمول های کوانتوم، یک فایل را حقیقتا دیلیت یا حذف کند.

خانم برادبنت شرح می دهد وقتی پردازنده های کوانتومی پیشرفته تر شوند، اینترنت کوانتومی قدرت خود را به وسیله راه های ارتباطی ابری کوانتومی نیز در دسترس قرار می دهد. چنین دستاوردی می تواند بسیار مهم باشد، زیرا وضیعت پردازنده های کوانتومی به گونه ای است که غیر ممکن است بتوان آن را در جایی مانند خانه نگهداری کرد (دمای نگهداری این پردازنده باید نزیک به صفر مطلق باشد).

دسترسی ابری به اینترنت کوانتومی می تواند برای عموم مردم دستاورد های مفیدی به همراه بیاورد. این دستاورد ها در حال حاضر به صورت کامل معین نیستند، اما به عنوان مثال، الگوریتم های کوانتوم می توانند سرعت جست وجوی اطلاعات در جهانی آنلاین را به مراتب افزایش دهند.

مورد دیگر، پیشرفت های بیشتر در حوزه گیمینگ با استفاده از کامپیوتر های کوانتوم است. همچنین امکان دسترسی گسترده و پیشرفته تر به تکنولوژی هوش مصنوعی می تواند معضلاتی همچون تشخیص هویت انسان و ماشین را به مراتب راحت تر کند. هیچ کدام از این موارد، حتمی نیستند و حتی شاید هرگز اتفاق نیفتند، اما با وجود اینترنت کوانتوم، غیر ممکن نیستند.

اما محققان، مسائل و نگرانی هایی نیز در خصوص کامپیوتر های کوانتوم پیش بینی نموده اند. محققان معتقدند اگر قرار باشد کامپیوتر های کوانتوم پا به جهان بگذارند، باید اینترنت را در برابر خود این کامپیوتر های کوانتوم نیز امن کنیم. امروز، ارتباطات اینترنتی توسط الگوریتم ها و سیستم های مختلفی محافظت می گردد که به نوبه خود بسیار پیشرفته هستند. اما این سیستم ها و الگوریتم ها در برابر حملات کوانتومی حرف زیادی برای گفتن ندارند.

پس حفاظت اینترنت در برابر این سیستم جدید، یکی از قدم های مهم در این زمینه است. البته گفتنی است که کامپیوتر های کوانتوم حداقل تا یک دهه، قرار نیست تهدیدی برای کامپیوتر ها و اینترنت کلاسیک کنونی محسوب شوند، زیرا شناخته شدن فضای این نسل جدید از اینترنت، مدتی زمان خواهد برد.

huseynvahedi.ir: واحدی: وبسایت خبری، تفریحی و سرگرمی

منبع: فرادید
انتشار: 6 بهمن 1401 بروزرسانی: 6 بهمن 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 4748

به "اینترنت کوانتوم؛ انقلاب ارتباطی آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اینترنت کوانتوم؛ انقلاب ارتباطی آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید