بایدن خواهان مذاکرات فراتر از هسته ای با ایران خواهد بود

به گزارش راه ساری، خبرنگاران - گروه بین الملل: چند روز پیش دولت سوئیس گفت یک شرکت داروسازی سوئیسی اولین معامله تحت کانال تجاری بشردوستانه با ایران را انجام داد.

بایدن خواهان مذاکرات فراتر از هسته ای با ایران خواهد بود

این در حالی است که بهمن ماه سال گذشته، دولت سوئیس در اطلاعیه ای از ایجاد کانال مالی برای مبادلات بشردوستانه با ایران خبر داده بود و اعلام کرده بود که شرکت ها را قادر خواهد کرد بدون نگرانی از تحریم های آمریکا این مبادلات را با تهران دنبال کنند.

دولت سوئیس که با مقامات ایران و آمریکا همکاری دارد، بانک ها و شرکت های سوئیسی را برای فعالیت در این کانال تجاری انتخاب کرده است.

فرانک فن هیپل مقام سابق کاخ سفید در گفتگو با خبرنگاران درباره راه اندازی کانال تجارت بشردوستانه با ایران گفت: یک ضرب المثل می گوید: دیر رسیدن بهتر از هرگز نرسیدن است. این مسئله که ایالات متحده آمریکا قادر است شرکت ها و بانک ها را در کشورهای دیگر با تهدید به منع کردن آن شرکتها و بانک ها از بازار ایالات متحده کنترل کند، هنوز هم نگران کننده است.

وی گفت: واقعیت این است که کانال تجاری بشردوستانه ایران به عنوان نمونه ای که سایر کشورها می توانند آنرا کپی کنند، در نظر گرفته شده است.

استاد دانشگاه پرینستون آمریکا در پاسخ به این سوال که اگر دارو و اقلام بشردوستانه جز تحریم ها نیستند، کانال سوئیس چه نیازی به مجوز دولت آمریکا دارد، اضافه نمود: دلیل این است که دولت ایالات متحده می خواهد اطمینان حاصل کند که این کانال فقط موارد انسانی را شامل می شود.

وی بیان نمود: البته ایالات متحده اختیار قانونی برای تحمیل اراده خود به سایر کشورها را ندارد. اما ظاهراً تهدید این کشور به ممنوعیت شرکتها و بانک ها از بازار ایالات متحده کافی است که سوئیس - و احتمالاً سایر کشورها - این روال را طی کنند - جهت اطمینان دادن به ایالات متحده آمریکا که کانال سوئیس فقط کمک های بشردوستانه را شامل می شود.

هیپل اضافه نمود: ممکن است سوئیسی ها از این رهگذر نیز علاقمند به کاهش تنش بین ایران و آمریکا باشند اما فکر می کنم انگیزه اصلی این است که آنها می خواهند مطمئن شوند که ایران می تواند داروها و سایر کالاهای انسانی مورد نیاز خود را بدون ایجاد مسئله ای بین سوئیس و ایالات متحده آمریکا دریافت کند.

وی در خصوص سند دموکراتها درباره موضوعات سیاست خارجی از جمله بازگشت به برجام و کنار گذاشتن تغییر نظام سیاسی در ایران نیز گفت: ارائه سند توسط دموکراتها خبر بسیار خوبی است! این بدان معناست که اگر بایدن انتخاب شود، ایالات متحده به برجام باز خواهد گشت - با فرض اینکه ایران نیز به طور کامل از آن پیروی کند. همچنین، این سند ایده تغییر نظام سیاسی در ایران را رد می کند. بر این اساس، دولت بایدن امیدوار است که برای توافق در خصوص مواردی فراتر از موضوع هسته ای با ایران مذاکره کند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 مهر 1399 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 10899

به "بایدن خواهان مذاکرات فراتر از هسته ای با ایران خواهد بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بایدن خواهان مذاکرات فراتر از هسته ای با ایران خواهد بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید