بدترین رژیم های کاهش وزن

به گزارش راه ساری، آن هایی که دنبال کاهش وزن بی دردسرند اغلب سراغ رژیم کتو یا پالئو می روند؛ اما پژوهش های نو نشان می دهند این نوع رژیم ها هم ناسالم اند و هم برای محیط زیست زیان بارند.

بدترین رژیم های کاهش وزن

به گزارش ایندیپندنت؛ مطالعه ای که در دانشگاه تولین در نیواورلئان ایالات متحده آمریکا انجام شد، نشان داد این روش های کاهش وزن از نظر کیفیت کلی تغذیه کمترین امتیاز و از نظر انتشار کربن در بالاترین رتبه قرار دارند.

دیه گو رز، نویسنده ارشد این مطالعه در بیانیه ای اعلام کرد: از آنجا که این رژیم ها بر پایه گوشت قرار دارند، به تاثیر آن ها روی تغییرات اقلیمی مشکوک بودیم. تا به امروز کسی کل این رژیم هایی را که بدون مشورت با متخصص انتخاب می شوند، بر پایه یک چارچوب مشترک با هم مقایسه نکرده بود.

در این مطالعه که در نشریه آمریکایی تغذیه بالینی (Clinical Nutrition) منتشر شد، شش رژیم غذایی محبوب با استفاده از داده های پیمایش ملی بهداشت و تغذیه مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها بررسی شدند. به این صورت که بر اساس شاخص تغذیه سالم فدرال، به این رژیم ها امتیاز دادند و میانگین امتیاز 16 هزار شرکت کننده ای را که از هریک از رژیم ها پیروی می کردند، محاسبه کردند.

رژیم کتو مقدار زیادی چربی و مقدار اندکی کربوهیدرات دارد. طبق براوردها، این رژیم به ازای هر هزار کالری مصرفی، حدود 2.9 کیلو دی اکسیدکربن تولید می کند.

رژیم پالئو که در آن از گوشت، آجیل و سبزیجات استفاده می شود و مصرف غلات و حبوبات در آن ممنوع است، در رژیم های غذایی پایین ترین امتیاز کیفی را دارد. ردپای کربن آن بالا است و برای هر هزار کالری مصرفی، حدود 2.5 کیلو دی اکسیدکربن تولید می کند.

رژیم های وگن (خام گیاه خواری) کمترین ردپای کربن را به جا می گذارند و به ازای هر هزار کالری مصرفی تنها 0.6 کیلو دی اکسیدکربن تولید می کنند؛ 25 درصد کمتر از دی اکسیدکربن تولیدی در رژیم کتو.

رژیم غذایی پسکترین (pescatarian) که در آن خوردن گوشت و مرغ غیرمجاز، اما مصرف ماهی مجاز است، بالاترین امتیاز کیفیت تغذیه رژیم های موردبررسی را به دست آورد و رژیم های غذایی گیاهخواری و وگن در مرتبه بعد از آن قرار گرفتند.

این مطالعه نشان داد که رژیم غذایی همه چیزخواری رایج ترین رژیم غذایی که 86 درصد مردم پیرو آن هستندـ از نظر کیفیت و پایداری امتیاز میانه دارد.

مطالعه ای که با حمایت سازمان ملل متحد انجام و در سال 2021 منتشر شد، نشان داد 34 درصد از انتشار گاز های گلخانه ای ناشی از سیستم تولید مواد غذایی است. تولید گوشت گاو 8 تا 10 برابر بیشتر از گوشت مرغ و بیش از 20 برابر بیشتر از تولید مغز ها و حبوبات به انتشار گاز های گلخانه ای منجر می شود.

به گفته دیه گو رز، تغییرات اقلیمی یکی از مهم ترین مسائل زمانه ما است و بسیاری از مردم در پی کردن رژیم غذایی بر پایه گیاهان علاقه مندند. این کارشناس اضافه کرد: بر اساس نتایج مطالعه ما، این کار به کاهش ردپای کربن منجر می شود و به طور کلی سالم تر است. پژوهش های ما نشان می دهد که بدون حذف کامل گوشت از رژیم غذایی نیز می توان برای بهبود سلامت و کاهش ردپای کربن کاری کرد.

منبع: فرارو
انتشار: 19 اسفند 1401 بروزرسانی: 19 اسفند 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 14742

به "بدترین رژیم های کاهش وزن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بدترین رژیم های کاهش وزن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید