10 غذای ساده و سالم برای کودک شما

به گزارش راه ساری، خبرنگاران: تغذیه کودک به لحاظ حساسیت رشد و تأمین مواد مورد احتیاج او از اهمیت بسیاری برخوردار است. بسیاری از والدین برای تغذیه فرزند خود از مواد غذایی مکمل استفاده و فکر می نمایند این غذا بهترین انتخاب است. همین لحظه باید بدانید که آماده کردن و پخت غذا برای کودک بسیار راحت تر از چیزی است که تصورش را می کنید و به زودی با 10 مدل غذای کودک آشنا می شوید.

10 غذای ساده و سالم برای کودک شما

اولاً همواره به یاد داشته باشید که غذای شما باید توسط پزشک متخصص اطفال مورد تائید قرار گیرد. همچنین باید بدانید که لحظات غذا خوردن برای کودک اولین تجربه طعم و مزه برای اوست. به همین دلیل مهم است که او را در معرض طعم های مختلف قرار دهید تا بتواند با دنیای جدیدی روبرو گردد.

در ادامه این مطلب با دستور هایی آشنا می شوید که می توانید آن ها را با غذا های قبلی که امتحان نموده اید، سازگار کنید. معمولاً پیشنهاد می گردد مواد غذایی را به صورت تکی به دستور پخت اضافه کنید تا در صورت مشاهده حساسیت، قابل تشخیص باشد.

قبل از هر چیز باید بدانید که با توجه به سن کودک، مصرف کدام مواد غذایی مجاز هستند، به طور کلی این گونه پیشنهاد می گردد:

 • تا سن 6 ماهگی:

  فقط شیر مادر. حتی اگر برای شیر دادن از شیشه شیر استفاده می کنید، باید به تدریج در سن 4 تا 6 ماهگی مقدار کمی غذای کودک به آن اضافه کنید.
 • 6 ماهگی تا یک سال:

  میوه، سبزیجات، غلات، حبوبات، تخم مرغ، گوشت، مرغ، ماهی و روغن زیتون
 • یک سال تا دو سال:

  پنیر نرم، ماست و شیر
 • سه سال به بالا:

  خشکبار، تکه های سیب، هویج خام و هر ماده غذایی که در سنین کمتر خطر خفگی به همراه دارد.

ن

کات مهم برای پخت غذای سالم کودک

در زمان خرید این نکات را در نظر بگیرید:

 • میوه و سبزیجات تازه بخرید: سعی حداکثر در طول سه روز این مواد را مصرف کنید تا خصوصیات خود را از دست ندهند.
 • گوشت کم چرب انتخاب کنید: یکی از روش های پخت غذای سالم برای کودک خریدن گوشت لخم و کم چربی است تا از چربی اضافی جلوگیری گردد. می توانید چربی را قبل از پخت جدا کنید. با پزشک اطفال مشورت کنید تا بهترین نوع و مقدار لازم برای کودک را بشناسید.
 • زمانی که پوره را برای تغذیه کودک انتخاب نموده اید، از تکه های کوچک گوشت نرم بهره ببرید: نباید فراموش کنید برای پیاده کردن برنامه غذایی کودک با پزشک او مشورت کنید تا از توصیه و پند های لازم مطلع شوید.

در زمان پخت این نکات را در نظر بگیرید:

 • میوه و سبزیجات را بشویید: سطح کار را تمیز کنید و برای هر ماده غذایی ابزار تمیز بردارید. باید از انتقال آلودگی مواد غذایی جلوگیری کرد.
 • در حین پخت مصرف نمک را کاهش دهید: مقدار نمکی که استفاده می کنید باید مقدار حداقل باشد تا از آسیب به کلیه کودک جلوگیری گردد. تا یک سالگی، مصرف نمک در روز نباید بیش از یک گرم باشد. بچه ها در سه سالگی می توانند نمک را به میزان دو گرم در روز مصرف نمایند.
 • از روغن زیتون به جای دیگر چربی و روغن ها بهره ببرید: روغن زیتون حاوی اسید چرب تک غیر اشباع و ویتامین ای است. همچنین مصرف روغن زیتون تصفیه نشده در مقادیر کم و در آغاز تغذیه مکمل همواره توصیه می گردد.
 • روغن زیتون را می توان برای آب پز کردن، سرخ کردن و طبخ غذا به کار برد: مصرف این ماده به منظور استفاده حداقل چربی توصیه می گردد.
 • از آب گوشت و سبزیجات پخته شده بهره ببرید: برای پخت برنج و دیگر غلات مانند کینوا استفاده از آب سبزیجات گزینه مناسبی هستند. آب مواد غذایی پخته شده طعم خوبی به غلات می دهد.
 • به پوره شیر اضافه کنید: اگر در حال آماده کردن پوره برای کودکتان هستید، شاید متوجه شوید که بافت پوره سفت شده است. پس در این حالت کمی آب یا شیر به آن اضافه کنید تا نرم تر گردد. می توانید از شیری که کودکتان تغذیه می نماید یا حتی شیر مادر هم برای این منظور بهره ببرید.
 • مقدار اضافی غذا را در فریزر قرار دهید: بعد از تهیه غذا مقدار مورد احتیاج را کنار بگذارید و باقی مانده را در قسمت های کوچک درون فریزر نگهداری کنید تا در زمان احتیاج استفاده گردد.

10 مدل غذا برای کودک

اکنون وقت آن رسیده است که با انواع مدل غذا برای کودک آشنا شوید.

برنج، مرغ و سبزیجات:

به خواست خودتان نوعی از سبزیجات را انتخاب کنید، آن را همراه تکه های کوچک مرغ درون آب بریزید تا پخته گردد. سپس مواد پخته شده را از درون آب بیرون بیاورید و برنج را درون آب سبزیجات و مرغ بپزید. بعد از آماده شدن همه مواد می توانید آن ها را با هم بکوبید تا به صورت پوره در بیاید، با چنگال له کنید یا به صورت تکه های کوچک به کودک خود بدهید.

پوره کدو:

یک سیب زمینی بزرگ، یک کدوی بزرگ و یک پیاز را آب پز کنید (همه این سبزیجات باید پوست گرفته و خرد شده باشند). با استفاده از گوشت کوب برقی، دستی یا چنگال مواد را له کنید تا به بافت مورد نظرتان برسد.

عدس و سبزیجات:

مقداری عدس را به همراه یک هویج پوست گرفته و خرد شده، نصف پیاز خرد شده و دو گوجه فرنگی پوست و هسته گرفته شده آب پز کنید. بعد از پخت این مواد، می توانید آن ها را له یا به همان صورت مصرف کنید.

نودل کوتاه و سس گوجه فرنگی:

با استفاده از پیاز، گوجه فرنگی و هویج که به قطعات کوچک تقسیم شده اند، سس آماده کنید و آن ها را به نودل های کوچک و کوتاه اضافه کنید.

املت سبزیجات:

اگر در حال حاضر تخم مرغ را به رژیم غذایی کودک خود اضافه نموده اید، می توانید با استفاده از سبزیجات آب پز شده و خرده شده املت آماده کنید. این غذا بسیار ساده، ولی خوشمزه است.

پوره سبزیجات و ماهی: ی

ک کدوی کوچک، یک سیب زمینی، یک تره فرنگی و نصف پیاز را به همراه 80 گرم فیله ماهی بدون استخوان آب پز کنید. بعد از آنکه همه مواد پخته شدند، آن ها را با هم مخلوط کنید.

گوشت قلقلی با سبزیجات:

یک هویج، یک تره فرنگی، 40 گرم لوبیا سبز و 40 گرم گوشت بدون چربی را درون آب بپزید. آب اضافی را جدا کنید، مواد را آسیاب کنید و با مواد مخلوط شده کوفته های کوچک بسازید. به جای آنکه این کوفته ها را سرخ کنید، آن ها را درون فر قرار دهید. این کوفته های آماده شده را می توانید درون فریزر نگهداری کنید تا همواره غذای سالم برای کودکتان در عرض زمان کوتاهی آماده گردد.

پوره سیب، گلابی و موز:

یک سیب و گلابی را به صورت پوست گرفته، بدون هسته و به صورت مکعب های کوچک بپزید. بعد از نرم شدن، آن ها را از آب بیرون بیاورید و با موز ترکیب کنید. اگر می خواهید پوره میوه ها لطیف تر باشد، مقداری شیر به آن اضافه کنید. استفاده از شکر ممنوع است.

موز و پرتقال:

تهیه این دسر بسیار ساده و راحت است. یک عدد موز را با چنگال له کنید و با آب نصف پرتقال ترکیب کنید. به همین سادگی!

ماست و میوه:

پوره میوه یا میوه خرد شده تازه را با ماست به کودک بدهید. حتماً عاشق آن می گردد.

ملاحظات کلی برای تهیه غذای کودک

تهیه و آماده کردن غذای سالم برای کودکتان پیچیده نیست. تنها کافی است از مواد غذایی سالم، میوه و سبزیجات تازه، گوشت بدون چربی و غلات کامل بهره ببرید و آن ها را بدون اضافه کردن روغن، نمک و شکر بپزید. به یاد داشته باشید معده فرزند شما کوچک است، پس نباید او را مجبور به خوردن کنید. شاید به نظر شما حجم غذای مصرف شده کم باشد، ولی برای کودک کافی است. پزشکان توصیه می نمایند اجازه دهید خود کودک غذا بخورد، زیرا واقعاً به مقدار احتیاج مصرف می نماید.

منبع: steptohealth

tafatton.ir: مجله مطالب خواندنی سفر و گردشگری

aradbld.ir: گفتگوی آزاد و اخبار روز

منبع: برترین ها
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 3915

به "10 غذای ساده و سالم برای کودک شما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 غذای ساده و سالم برای کودک شما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید