برج رادیویی جرزی؛ بارویی نظامی که هتل شد

به گزارش راه ساری، برج نظامی جرزی، که از طریق نازی ها در جنگ جهانی دوم ساخته شد، اکنون کاربری توریستی پیدا کرده است.

برج رادیویی جرزی؛ بارویی نظامی که هتل شد

در منتهای جنوب غربی جزیره ی جرزی (Jersey)، یکی از جزایر میان انگلستان و فرانسه، یک برج رادیویی واقع شده است.

این برج باابهت بتنی، که در جنگ جهانی دوم و زمان اشغال نازی ها ساخته شد، حالا به گونه ای دیگر برای اجاره دادن در تعطیلات بازآرایی شده است.

به گفته یوهانا هپورث (Joanna Hepworth)، مدیر میراث جرزی: ما با این کار هم آن برهه از تاریخ را به رسمیت شناختیم و هم به شکلی مثبت از آن استفاده کردیم.

افرادی که به اینجا می آیند می توانند دیدی 360 درجه از ساحل جزیره داشته باشند و فانوس دریایی کربیر (Corbere) را در افق ببینند.

هپورث همچنین اضافه نمود: به گمانم یکی از مهم ترین دلایل اقامت در جرزی می تواند این باشد که اینجا یکی از بهترین چشم مقدارا به جزایر بریتانیا را دارد؛ شگفت انگیز است.

جزایر کانال مانش کاملاً جزوی از بریتانیا نیستند؛ آنها در واقع وابسته به دربار هستند. این وابستگی بدین معنی است که آنها دولت هایی کاملاً مستقل ندارند و بریتانیا از لحاظ سیاسی و امنیتی مسئول آنها است.

موقعیت دورافتاده و البته زیبای آنها در این کانال انگلیسی موجب شده تا حال و هوا و تاریخ خود را داشته باشند.

جرزی و جزایر همسایه اش، مثل گورنزی (Guernsey)، آلدرنی (Alderney) و سارک (Sark)، را نیروهای آلمانی در جنگ جهانی دوم اشغال کردند. بقایای آن دوره سخت از تاریخ جرزی هنوز در جزیره نمایان است که برج رادیویی هم بخشی از آن به شمار میرود.

استحکامات و باروهای نظامی بر جزایر کانال را کارگرانی ساختند که از منطقه ها اشغال شده آورده می شدند. حدود 16 هزار کارگر را به این جزایر آوردند و مجبورشان کردند تا در کمپ های کارگری جان فرسا کار کنند. این جنبه وحشتناک تاریخ برج ممکن است موجب ناراحتی بازدیدکنندگان شود. هپورت می گوید: جرزی بناهای نظامی زیادی از دوران جنگ جهانی دوم دارد؛ شاید شمار آنها به صدها مورد برسد. بنابراین فقط برج رادیویی نیست و اگر به اینجا می آیید گریزی از آن دوران ندارید.

برج رادیویی در سال 1941، تقریباً هم زمان با ورود آمریکا به جنگ جهانی دوم، ساخته شد. این برج را با عنوان MP2 می شناختند. برج حدود 18 متر ارتفاع دارد و ضخامت دیوارهای بتنی اش به دو متر می رسد. بنا طوری طراحی شده که یادآور برج استوانه ای و گرانیتی قرن هجدهمی باشد و هدف اصلی اش مخفی بماند. هر طبقه برج توپخانه مخصوص به خود را داشت تا کاملاً کشتیرانی دشمنان در کانال و حوالی جزایر آن را ناممکن سازد.

پس از جنگ، از برج رادیویی برای نظارت بر عبور کشتی ها استفاده شد. با پیشرفت تکنولوژی، دیگر برج بی استفاده ماند. آنموقع بود که سازمان میراث جرزی پتانسیل بی همتای این بنا را دریافت. پس از بازسازی محتاطانه برج، این بنا به جمع 13 اثر تاریخی دیگر جزیره، که از طریق سازمان میراث جرزی اجاره داده می شد، پیوست. هپورث می گوید: ایده آن بود که راهی پیدا کنیم تا مردم از بنا استفاده کنند نه اینکه آن را خالی و بی فایده رها کنیم.

با پولی که از اجاره این ساختمان های تاریخی به دست می آید دیگر بناهای تاریخی جزیره را بازسازی یا نگهداری می کنند.

هپورث می گوید: بعضی از این بازسازی ها بنیادی تر هستند؛ سه-چهارتا بنا هستند که آنها را برج های ساحلی می نامیم. آنها تقریباً طاق هایی سنگی هستند. محدوده زمانی بناهای تاریخی جزیره از قرن چهاردهم میلادی، که خانه ای روستایی است، شروع می شود و تا قلعه های قرن 16 و 17 و موارد اخیر ادامه می یابد.

بازسازی بناهای قدیمی و خاص، مثل این برج رادیویی، کار راحتی نیست.

هپورث می گوید: فضای داخلش منحصر به فرد است؛ پله های زیادی را باید بپیمایید تا به بالایش برسید.

معماران و پیمانکارانی که تجربه کار با این گونه ساختمان های غیر معمول را داشتند در این پروژه به کار گرفته شدند تا اشکالی پیش نیاید.

هپورث می گوید: آنها خیلی با احتیاط برج را بازسازی کردند اما شاید با این حال نظر همه را جلب نکند زیرا بتن های زیادی در آن به کار رفته است. پله های زیادی که دارد بدین معنی است که همه نمی توانند از آن بالا بروند.

دیوارهای مدور ساختمان سه اتاق دوتخته، یک سوئیت و یک آشپزخانه را در بر گرفته اند. سیستم گرمایش مرکزی نیز در آن راه اندازی شده تا در روزهای طوفانی داخل برج را گرم نگه دارد.

ابهت بنا در مقابل زیبایی طبیعت بخشی از جذابیت برج به شمار میرود.

از بیرون ساختمانی خشن، سنگین، بتنی و رعب آور می بینید اما وقتی واردش می شوید می توانید چشم انداز دریا را داشته باشید و به صدای پرنده ها هنگامی که با صدای باد همراه می شود گوش کنید؛ واقعاً شگفت انگیز است.

جزیره جرزی به مقدار دیگر جزایر بریتانیا مورد توجه مسافران قرار نمی گیرد اما اینجا هم جاذبه های خاص خود را دارد.

هپورث می گوید: جرزی سواحلی خیره کننده و افسانه ای دارد که همگی تحت نظارت دولت هستند.

همچنین این جزیره کم کم دارد به عنوان مقصدی برای گردشگری غذایی معرفی می شود.

بسیاری غذاهای دریایی عالی، سیب زمینی ها و شیرهای محلی جرزی در رستوران های خارق العاده آن سرو می شوند.

از لندن تا آنجا پروازش تنها 40 دقیقه طول می کشد. این بدین معنی است که جرزی به زودی می تواند در تیررس گردشگران قرار گیرد.

منبع: کجارو / edition.cnn.com
انتشار: 9 اسفند 1400 بروزرسانی: 9 اسفند 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 14496

به "برج رادیویی جرزی؛ بارویی نظامی که هتل شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برج رادیویی جرزی؛ بارویی نظامی که هتل شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید