برپایی نمایشگاه معرفی فرهنگ 400ساله ارامنه جلفای اصفهان در کلیسای وانک

به گزارش راه ساری، مدیر مجموعه فرهنگی کلیسای وانک اصفهان از برپایی نمایشگاه معرفی حیات اجتماعی و فرهنگی 400 ساله ارامنه اصفهان در این مجموعه تاریخی و فرهنگی اطلاع داد.

برپایی نمایشگاه معرفی فرهنگ 400ساله ارامنه جلفای اصفهان در کلیسای وانک

به گزارش خبرنگاران و به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان، آریس داوتیان امروز 15 تیرماه با اعلام این مطلب اضافه کرد: هم زمان با تاسیس موزه مردم شناسی ارامنه اصفهان، نمایشگاه معرفی فرهنگ 400 ساله ارامنه جلفای اصفهان در مکان موزه کلیسای وانک افتتاح شد.

او درخصوص ویژگی های این نمایشگاه فرهنگی گفت: در محوطه موزه مردم شناسی کلیسای وانک که با مشارکت شورای خلیفه گری ارامنه و اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان راه اندازی شد، نمایشگاهی از پوشاک سنتی، همراه با مشاغل مردم جلفا نو از عصر صفوی تا به امروز در محل این موزه به نمایش در آمد.

داوتیان تاکید نمود: با توجه به اینکه ارامنه جلفا نیز پا به پای مردم اصفهان از 400 سال گذشته تا به امروز در هنرهای مختلف صاحب سبک بوده اند، گوشه ای از هنرهای هنرمندان جلفای (نو) از عصر صفوی تا دوران معاصر را همراه با معرفی هنرمندان در قالب هنرهایی همچون بافته های سنتی، جواهرسازی، فراوری آلات موسیقی، معماری و تزئینات وابسته به آن در این نمایشگاه در معرض دید دوستداران تاریخ و فرهنگ قرار داده شده است.

مدیر مجموعه تاریخی و فرهنگی کلیسای وانک با اشاره به سیر تطور فرهنگ و تمدن در جلفای اصفهان توضیح داد: مردم جلفای (نو) اصفهان از بدو تاسیس در 400 سال گذشته تا به امروز فراز و نشیب های فراوانی را از سر گذرانده اند، لذا در این نمایشگاه کوشش شده تا سیر تکوینی فرهنگ و تمدن مردم جلفا را از بدو ورود به ایران و سپس تلفیق هنر قرون وسطای ارمنستان با مکتب علمی و فرهنگی اصفهان در سده هفدهم میلادی و سپس تاریخ نوین جلفا در سده های نوزدهم و بیستم میلادی که بر اثر ارتباطات تجاری و فرهنگی ارامنه و به ویژه تجار ارمنی با سراسر دنیا شکل گرفته، در معرض نگاه نسل جدید قرار گیرد.

او گفت: در همین زمینه در این نمایشگاه بعضی کارگاه های تجربه آموز به صورت زنده به معرفی بعضی از صنایع دستی مردم جلفا به ویژه طلاسازی و سوزن دوزی پرداخته و در عین حال، راویان جوان به صورت زنده ضمن معرفی آداب و رسوم و سنت های مردم ارامنه به معرفی مشاهیر ارامنه جلفای اصفهان نیز می پردازند.

ویزارو: ویزای تضمینی شینگن، ویزای کانادا تضمینی

سلو بلاگ: محفلی برای هم اندیشی

منبع: میراث آریا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 10395

به "برپایی نمایشگاه معرفی فرهنگ 400ساله ارامنه جلفای اصفهان در کلیسای وانک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برپایی نمایشگاه معرفی فرهنگ 400ساله ارامنه جلفای اصفهان در کلیسای وانک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید