بزرگترین فراکسیون تاریخ مجلس در بهارستان یازدهم شکل می گیرد؟

به گزارش راه ساری، مدتی است که تشکیل یک فراکسیون جدید در مجلس شورای اسلامی با حضور نمایندگان متعلق به جناح اکثریت مطرح شده است که یک مدل جدید در رویه مجلس های بعد از انقلاب است.

بزرگترین فراکسیون تاریخ مجلس در بهارستان یازدهم شکل می گیرد؟

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری خبرنگاران، مدتی است که تشکیل یک فراکسیون جدید در مجلس شورای اسلامی با حضور نمایندگان متعلق به جناح اکثریت مطرح شده است.

جلسات متعددی میان منتخبان ملت و وابسته به اصولگرایان برگزار شده و در این خصوص تصمیم گیری هایی اجرا شده، البه هرچند هنوز به تصمیم واحدی در این خصوص اتخاذ نشده، اما گویا قرار است نام این فراکسیون، فراکسیون نیروهای جبهه انقلاب باشد. این موضوع را ولی اسماعیلی، منتخب مردم گرمی به خبرنگار خبرنگاران اعلام نموده است.

البته هنوز بر سر انتخاب عنوان این فراکسیون اختلاف نظرهایی وجود دارد، برای مثال رضا تقی پور انوری، منتخب مردم در تهران در مجلس یازدهم در تبادل نظر با خبرنگار خبرنگاران از عنوان فراکسیون نمایندگان انقلابی ولایی نام می برد و می گوید این فراکسیون فراگیر خواهد بود؛ یعنی نه تنها اعضای شورای ائتلاف، بلکه همه نیروهای انقلاب را در بر می گیرد و به گفته او حتی مستقلینی که در گروه نمایندگان انقلابی دسته بندی می شوند را شامل خواهد شد.

همانطور که گفته شد، فراکسیون جدید تمام نمایندگان متعلق به جناح اکثریت را در بر خواهد گرفت. براساس گفته های ولی اسماعیلی این شورا متشکل از 235 نفر از منتخبان ملت و وابسته به شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی خواهد بود، اما فعلاً در مورد تشکیل این فراکسیون اجماع نظری صورت نگرفته است.

قراراست از میان مجموع نمایندگان هر استان یک نماینده برای شرکت در جلسه شورای مرکزی موقت شورای ائتلاف اصولگرایی انتخاب گردد و تا به امروز 54 نفر عضو این شوراشده اند.

ولی اسماعیلی، منتخب مردم گرمی در مجلس یازدهم در همین رابطه به خبرنگار خبرنگاران می گوید: این 54 نفر در چهارشنبه هفته جاری نخستین جلسه مشترکشان را با یکدیگر برگزار می نمایند و این جلسه مقدمه تشکیل فراکسیون نیروهای جبهه انقلاب در مجلس یازدهم خواهد بود.

وی می افزاید: در جلسه روز چهارشنبه هیئت اجرایی یا هیئت رئیسه فراکسیون انتخاب خواهند شد و همچنین سازوکارهای برگزاری مجمع عمومی در این جلسه فراهم می گردد تا کاندیداهای ریاست مجلس در این مجمع به سخنرانی بپردازند و سپس توسط رأی 235 نماینده عضو فراکسیون نیروهای جبهه انقلاب انتخاب گردد.

ظاهراً در مورد انتخاب رئیس مجلس یازدهم در این مجمع تصمیم گیری می گردد و این مجمع در چهارم خرداد یا در نهایت دو یا سه روز مانده به افتتاح دور جدید مجلس برگزار خواهد شد. ولی اسماعیلی خاطرنشان می نماید که تا آن موقع کاندیداها فرصت دارند به تفاهم برسند، ولی اگر به تفاهم نرسیدند در رقابت درون فراکسیونی تکلیف ریاست مجلس تعیین خواهد شد.

اسماعیلی در مورد ضمانت اجرای تصمیم واحد فراکسیون نیروهای جبهه انقلاب می گوید: از کاندیداهای ریاست مجلس تعهد گرفته می گردد که اگر در جلسه فراکسیون رأی کافی برای ریاست مجلس کسب نکردند، در صحن علنی مجلس نام خود را به عنوان کاندیدا مطرح ننمایند.

براساس این گزارش تشکیل فراکسیونی با مشارکت جناح اکثریت در مجلس یازدهم بسیار قوت گرفته و از سویی دیگر سرنوشت انتخاب رئیس و نواب رئیس مجلس در این فراکسیون تعیین خواهد شد و فقط برای سیر مراحل قانونی و عمل به بندهای قانونی، انتخاب هیئت رئیسه در صحن علنی مجلس به رأی گذاشته خواهد شد؛ لذا قرار نیست هیچ گونه رقابتی در صحن مجلس برای انتخاب رئیس و نواب رئیس صورت بگیرد؛ چون رئیس مجلس در فراکسیون نیروهای جبهه انقلاب انتخاب شده است.

اگر این فراکسیون با این تعداد عضو تشکیل گردد در تاریخ مجلس بعد از انقلاب اسلامی سابقه نداشته است که چنین فراکسیون تشکیل گردد.

4079/

بانیما: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

بانوی ایران: مجله خبری و ورزشی بانوان، مجله خانواده

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 9120

به "بزرگترین فراکسیون تاریخ مجلس در بهارستان یازدهم شکل می گیرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بزرگترین فراکسیون تاریخ مجلس در بهارستان یازدهم شکل می گیرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید