بزرگ ترین رویداد شهر خورشیدی کلید خورد

به گزارش راه ساری، بزرگ ترین رویداد شهر خورشیدی با حضور جمعی از مدیران و مسئولان اصفهان در ارگ دنیا نمای اصفهان با هدف فرهنگ سازی و ترویج فرهنگ استفاده حداکثری از انرژی خورشیدی در راستای اجرای سیاست کلان استفاده از منابع و امکانات و به کارگیری توانمندی های شرکت توزیع برق اصفهان و شهرداری این شهر برگزار گردید.

بزرگ ترین رویداد شهر خورشیدی کلید خورد

به گزارش خبرنگاران، در این مراسم که در میان شهروندان اصفهانی برگزار گردید، استفاده از انرژی های خورشیدی و تجدیدپذیر مطرح و صندلی هرچه بیشتر انرژی خورشیدی در زندگی عادی مردم به نمایش گذاشته شد و تفاهم نامه ای بین شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان با شهرداری این شهر در جهت برقراری ارتباطات و تعامل سازنده در زمینه های مختلف بهینه سازی مصرف انرژی و بهره وری امضا شد.

در این نشست حمیدرضا پیرپیران، مدیر عامل شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان به 3 دیدگاه در حوزه صنعت برق اشاره نمود و گفت: نگاه صنعت برق با سه شاخص برق برای همه، برق برای جامعه دیجیتال و برق با کربن کم وجود دارد که شرکت توزیع برق اصفهان درگزینه اول توانسته برقی باکیفیت را برای تمام شهروندان ایجاد کند. شاخص دوم برق دیجیتال است که شرکت توزیع برق اصفهان با ایجاد استراتژی توانسته این مهم را محقق کند و شاخص سوم که فراوری برق با کربن کم است را مورد توجه و مداقه قرار داده است.

وی در ادامه گفت: در سال 29 میلیارد تن کربن در جهان فراوری می گردد که 6 درصد در بخش خانگی، 23 درصد در بخش حمل و نقل، 25 درصد در بخش صنعت، 41 درصد در بخش فراوری برق و گرما و در سایر مصارف 5 درصد کربن فراوری می گردد. پیش بینی می گردد در سال 2050 این میزان به 50 میلیارد تن در سال برسد، پس باید برای داشتن محیطی سالم کوشش کنیم و تمام همت خود را به کار گیریم تا بتوانیم سهم بیشتری از انرژی پاک را فراوری کنیم. به نظر می رسد انتخاب شهر اصفهان به عنوان یک رویداد خورشیدی، بسیار مناسب و به جا باشد، هم اکنون متوسط فراوری سالانه انرژی پاک در شهر اصفهان 2/2 میلیون کیلو وات ساعت است.

پیرپیران گفت: کشور ژاپن از نیمی از تابش خورشید که در کشور ما وجود دارد بهره مند است و کشور اسپانیا نزدیک به 80 درصد این تابش را شامل می گردد. اگر کلان شهر اصفهان را نسبت به جهان و کشور آنالیز کنیم، میزان تابش در جهان 9/3 و در کشور 1/5 و در اصفهان 8/5 است. این اعداد و ارقام شرایط بسیار مناسب شهر اصفهان را نشان می دهد.

وی با اشاره به این که انرژی یک ساعت تابش خورشید معادل مصرف یک سال کل جهان است، گفت: متاسفانه توسعه این صنعت در فراوری انرژی الکتریکی کند بوده است. اگر مقایسه ای داشته باشیم در سال 2007، 40 هزار مگاوات از انرژی خورشید استفاده شده و در سال 2015 این عدد به 50 هزار مگاوات رسیده که تنها 25 درصد افزایش داشته است، ولی در سال 2018 این عدد 100 هزار مگاوات بوده که نشان می دهد با گذشت زمان اهمیت این انرژی بیش از پیش درک شده است.

وی توضیح داد: وزارت نیرو نیز تا خاتمه سال 96 خوب عمل کرد ولی از سال 97 این روند کند شد و امروز ما شاهد مشوق های قابل قبولی از سمت وزارت نیرو هستیم، به طوری که با نصب و خرید تضمینی 20 ساله انرژی خورشیدی، فرهنگ سازی مناسب همراه با پشتوانه ای قوی را برای سرمایه گذاران در نظر گرفته و مناسباتی ایجاد شده که نرخ پایه با نرخ تورم تغییر نموده، به طوری که در امسال 50 درصد نرخ پایه خرید الکتریکی افزایش یافته است.

این مقام مسئول تاکید نمود: امید است با ایجاد سلول های خورشیدی در کنار مباحث مدیریت مصرف بتوانیم تابستان 98 را بدون خاموشی پشت سر بگذاریم و قطعا فرهنگ سازی در توسعه استفاده از انرژی های پاک به همراه آگاهی بخشی به مردم در مورد درست مصرف کردن گام های اساسی برای داشتن برق پایدار و باکیفیت خواهد بود.

وی ارتباط و تعامل با سازمان ها و ارگان های استانی را یکی از مهم ترین راه های برون رفت از خاموشی بیان کرد و گفت: این تفاهم نامه که با شهرداری اصفهان منعقد شد، بستر مناسبی را به منظور امکان سنجی، تعریف و تدوین راهکارهای استراتژیک، چارچوب ها و قوانین و مقررات فراهم کرد تا سرعت و سهولت بیشتری در پیشبرد اهداف مشخص شده حاصل گردد. وی در خاتمه از کوشش و همراهی شهرداری اصفهان در توسعه سلول های خورشیدی و مدیریت مصرف و همچنین شرکت گاز استان اصفهان، اداره کل بهزیستی، شرکت آب و فاضلاب استان، اداره فنی و حرفه ای و در نهایت دانشگاه اصفهان تشکر و قدردانی کرد.

مجله زیتوا: مجله زیتوا | مجله خبری ایران و جهان پیرامون

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 3691

به "بزرگ ترین رویداد شهر خورشیدی کلید خورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بزرگ ترین رویداد شهر خورشیدی کلید خورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید