بوئینگ 777 X-9: بزرگ ترین هواپیمای مسافربری دنیا

به گزارش راه ساری، وب سایت روزیاتو - حسین علی پناهی : انتها کمپانی بوئینگ تصاویری از هواپیمای بوئینگ 777-9 خود که بزودی وارد خدمت خواهد را منتشر کرد که اولین نمونه از هواپیماهای سری 777 خواهد بود. اوایل ماه کنونی بود که تست های استاتیک تماماً اسمبل شده در کارخانه بوئینگ در اورت، واشنگتن انجام شد.

بوئینگ 777 X-9: بزرگ ترین هواپیمای مسافربری دنیا

اگر چه این نسخه آزمایشی هیچگاه به آسمان ها نخواهد رفت اما نزدیک به یک سال آزمایش در روی زمین احتیاج خواهد بود تا قدرت ساختاری و دقت طراحی این هواپیما مسجل شده و بتوان آن را وارد فراوری انبوه کرد. نمونه آزمایشی هواپیمای بوئینگ 777 اگر چه ظاهراً کامل به نظر می رسد اما قسمت های مهمی مانند موتور و سیستم ناوبری و الکترونیکی آن جایگذاری نشده است.

وقتی که ساخت آن به طور کامل به اتمام برسد، هواپیمای بوئینگ 777 ایکس-9 بلندترین طول بال، تقریباً 72 متر، را در تاریخچه کمپانی بوئینگ خواهد داشت. بال های خاص این هواپیما به آن امکان خواهند داد که قدرت لیفت بیشتری داشته باشد که بسیار شبیه یک هواپیمای غول پیکر بدون موتور و شبه گلایدر است. این موضوع به هواپیمای مذکور امکان می دهد که 12 درصد سوخت کمتری نسبت به ایرباس A350 مصرف کند. در طی آزمایشات استاتیک اخیر، این نتایج با قرار دادن یک و نیم برابر مقدار بار مشخص شده برای هواپیما در آن اجرا شده است.

هواپیمای بوئینگ 777 ایکس که بین 350 تا 420 مسافر را در خود جای خواهد داد در سال 2020 وارد سرویس شده و تست های پروازی آن نیز سال آینده میلادی شروع خواهند شد. بر اساس ادعای کمپانی بوئینگ، هزینه عملیاتی این هواپیما در مقایسه با ایرباس A350-100 حدود 10 درصد کمتر خواهد بود. این هواپیما می تواند مسافتی 14.000 کیلومتری را طی کند که حد فاصل بین دوبی و پاناما سیتی خواهد بود. چندین خط هوایی از پیش برای خرید این هواپیمای غول پیکر و مدرن قرارداد امضا نموده اند که از آن جمله می توان به خطوط هوایی امارات، ال نیپون ایرویز و لوفتهانزا اشاره نمود.

خانواده جدید ایکس هواپیماهای مسافربری بوئینگ به نوعی یک انقلاب در زمینه مهندسی جت های مسافربری دو موتوره به شمار می آیند که می توانند مسیرهای طولانی هوایی را به خوبی هواپیماهای بزرگ تر، پرمصرف تر و چهار موتوره ای مانند بوئینگ 747 و ایرباس A380 سوپرجامبو طی نمایند. نسخه های اولیه بوئینگ 777 بیش از دو دهه است که پرواز می نمایند. با این وجود، تغییرات قابل توجهی مانند یک بال بلندتر کامپوزیتی و موتورهای GE9X در نمونه های جدید اعمال شده است که آنان را از نسخه های پیشین متمایز می سازد.

ساخت نسخه دیگری از این هواپیمای مسافربری با نام بوئینگ 777-8 ایکس که توان پرواز بیشتری داشته اما ظرفیت کمتری دارد نیز در دست اقدام است.

parisro.ir: دیدار از زیباترین شهر اروپا و کشور فرانسه

italyro.ir: سفر به اروپای شگفت انگیز

منبع: برترین ها
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 3325

به "بوئینگ 777 X-9: بزرگ ترین هواپیمای مسافربری دنیا" امتیاز دهید

2 کاربر به "بوئینگ 777 X-9: بزرگ ترین هواپیمای مسافربری دنیا" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بوئینگ 777 X-9: بزرگ ترین هواپیمای مسافربری دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید