تداوم پروژه و المان خیابان بارون آواک منوط به اخذ مجوز از میراث فرهنگی است

به گزارش راه ساری، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی تداوم پروژه و المان خیابان بارون آواک را منوط به اخذ مجوز از این اداره کل مطرح کرد.

تداوم پروژه و المان خیابان بارون آواک منوط به اخذ مجوز از میراث فرهنگی است

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، مرتضی آبدار مدیرکل میراث فرهنگی این استان ضمن اعلام این خبر، گفت: بر اثر نشست قسمتی از خیابان بارون آواک طی عملیات عمرانی، بخشی از بقایای مدفون از یک سازه آجری پدیدار شد که بلافاصله به جهت عدم وجود مجوز حفاری دستور توقف عملیات از سوی اداره کل میراث فرهنگی استان صادر شد.

وی ادامه داد: به دنبال توقف عملیات، کارشناسان میراث فرهنگی استان در محل حاضر شده و با آنالیز بقایای حاضر که از یک طاق تشکیل یافته، تعیین شد که قدمت بقایای موجود که احتمالاً مربوط به زیرزمین بنایی مسکونی است، به اواخر دوران قاجار و اوایل پهلوی برمی گردد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان با اشاره به اینکه اثر قابلیت نگه داری و حفاظت ندارد، ادامه داد: با توجه به اینکه 90 درصد اثر حاضر، پیش از این به دنبال عملیاتی نظیر انشعابات فاضلابی و گازرسانی به منطقه مورد نظر از بین رفته و تنها اثر باقی مانده طاق سردابه بنای مسکونی مذکور بوده، لذا قابلیت نگه داری و حفاظت ندارد.

آبدار در سرانجام با بیان اینکه تداوم عملیات عمرانی خیابان بارون آواک صرفاً با مجوز میراث فرهنگی مقدور خواهد بود، گفت: با توجه به احتمال پدیدار شدن آثاری از این دست در منطقه بارون آواک، لذا ادامه هرگونه عملیات می بایست تحت نظر میراث فرهنگی استان انجام گیرد.

حسین اسماعیلی عتیق مسئول باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی استان نیز در این بازدید با اشاره به اینکه بقایای پدیدار شده در این نشست برخلاف مطالب منتشر شده در شبکه های اجتماعی نشانی از شهر زیرزمینی تبریز ندارد، ادامه داد: برخلاف مطالبی که در شبکه های اجتماعی منتشر شده است، محل حاضر هیچ کدام از نشانه و مستندات مرتبط با شهر زیرزمینی را ندارد، چراکه اثر پدیدار شده متعلق به اواخر دوره قاجار و اوایل پهلوی است که قسمتی از سردابه خانه ای در آن دوران بوده است.

اسماعیلی گفت: آثار تاریخی به نسبت قدمت، مورد نگه داری و مرمت قرار می گیرند اما در مورد بقایای موجود به علت اینکه اثر ارزش تاریخی نداشته و بخش های باقی آن طی زمان از بین رفته است، لذا ارزش تاریخی ندارد و اثری تاریخی محسوب نمی گردد.

بهرام آجرلو دانشیار باستان شناسی دانشگاه هنر اسلامی تبریز نیز در این بازدید به قرار داشتن محدوده بافت تاریخی دارالسلطنه تبریز در حیطه شهرداری تاریخی منطقه هشت تبریز اشاره نمود و گفت: با توجه به اینکه حد جنوبی ارک علیشاه انتهای بافت تاریخی دارالسلطنه تبریز بوده است لذا محل حاضر در محله قدیمی بارون آواک جزئی از بافت تاریخی دارالسلطنه تبریز محسوب نمی گردد و آثار معماری مدفون در اینجا که بیرون از حصار نجف قلی خان است به دوران میانی قاجار و مابعد آن تعلق دارند و البته آثار تاریخی محله بارون آواک مانند مدرسه تاریخی تومانیان و کلیسای تاریخی سرکیس مقدس تحت نظارت اداره کل استان آذربایجان شرقی در وضعیت مناسب و مطلوب قرار دارند و جای نگرانی نیست.

parisro.ir: دیدار از زیباترین شهر اروپا و کشور فرانسه

italyro.ir: سفر به اروپای شگفت انگیز

منبع: میراث آریا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 3803

به "تداوم پروژه و المان خیابان بارون آواک منوط به اخذ مجوز از میراث فرهنگی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تداوم پروژه و المان خیابان بارون آواک منوط به اخذ مجوز از میراث فرهنگی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید