تصویری با وضوح بالا از سیاره مشتری

به گزارش راه ساری، اخترشناسان تصویر جدید و شگفت انگیزی از مشتری فراوری نموده اند و در آن پیروز به ردیابی مناطق گرم درخشان این غول گازی که در زیر ابرهای آن کمین نموده اند، شدند.آنها با یاری امواج فروسرخ تلسکوپ جمنای پیروز به ثبت این تصویر شده اند و این تصویر یکی از واضح ترین تصاویری است که تا به امروز از زمین از این سیاره به دست آمده است.

تصویری با وضوح بالا از سیاره مشتری

از وبسایت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی دیدن نمایید.

برای دستیابی به تصویری با این وضوح بالا، دانشمندان از تکنیکی بنام تصویربرداری لاکی استفاده کردند که می تواند اثر مبهمی که هنگام دیدن مشتری، در اثر جو آشفته زمین ایجاد می گردد را از بین ببرد.

مادون قرمز طول موجی طولانی تر از نور مرئی شناسایی شده توسط تلسکوپ هابل است. از امواج مادون قرمز می توان برای مشاهده مه و ابرهای نازکی که در بالای جو سیاره مشتری نهاده شده است، استفاده نمود و این کار به دانشمندان این فرصت را می دهد تا بسیار دقیق تر ساختار داخلی سیاره را آنالیز نمایند.

محققان می خواهند بهتر درک نمایند که چه چیزی باعث ایجاد و پایداری سیستم های آب و هوایی این غول گازی شده است. علاوه بر این موضوع آنها همچنین قصد دارند تا درک بهتری نسبت به طوفان های بزرگی که در آن سیاره رخ می دهد نیز پیدا نمایند. محققان دانشگاه کالیفرنیا، برکلی(University of California, Berkeley) این تصویر مادون قرمز از سیاره مشتری را فراوری نموده اند و مطالعه آنها بخشی از برنامه مشترک مشاهدات(joint programme of observations) بود که طی آن از داده های تلسکوپ فضایی هابل و فضاپیمای جونو که هم اکنون در حال چرخش به دور این سیاره است، استفاده کردند. چندی پیش فضاپیمای جونو(Juno) ناسا در بیست و سومین پرواز نزدیک خود از سیاره مشتری تصویری از طوفان چرخه ای(cyclonic storm) این سیاره به ثبت رسانده است. ⁣جونو این طوفان چرخه ای را در منطقه ای از مشتری که کمربند معتدل شمال شمال شمال شمال(north north north north temperate belt) نام دارد، مشاهده کرد. کمربند معتدل شمال شمال شمال شمال یکی از نوارهای ابری این سیاره گازی به شمار می آید.

فضاپیما جونو

جونو نام فضاپیمای رباتیکِ بدونِ سرنشینِ ناسا است که در چهارم ژوئیهٔ 2016 در مدار قطبی سیاره مشتری نهاده شد. این کاوشگر فضایی در پنجم اوت 2011 از فلوریدا به فضا پرتاب شده و شرکت لاکهید مارتین و مؤسسه تحقیقات جنوب غربی سازنده و پیمان کار راهنمایی آن هستند. این فضاپیما در مدار قطبی این سیاره نهاده شده تا ترکیب، میدان گرانشی، میدان مغناطیسی، و مَگنِتوسفِرِ مشتری را آنالیز کند. جونو همچنین کوشش هایی برای یافتن سرنخ هایی در خصوص چگونگی تشکیل شدن این سیاره، از جمله احتمالِ داشتنِ یک هستهٔ سنگی، مقدار آب موجود در ژرفای جو آن، توزیع انبوه جِرمی، و بادهای عمیق آن که سرعت آن می تواند تا 618 کیلومتر(384 مایل) در ساعت برسد، خواهد داشت. پس از فضاپیمای گالیله که از 1995 تا 2003 این سیاره را دور زد، جونو دومین فضاپیمایی است که مدار مشتری را دور می زند.

منبع : ایسنا

بانیما: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

بانوی ایران: مجله خبری و ورزشی بانوان، مجله خانواده

منبع: آی تابناک
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 9213

به "تصویری با وضوح بالا از سیاره مشتری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویری با وضوح بالا از سیاره مشتری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید