تلویزیون برای تحویل سال چه برنامه هایی دارد؟

به گزارش راه ساری، روزنامه جام جم - نوشین مجلسی، فاطمه عودباشی: شاید نوروز امسال برایمان با بسیاری از نوروز هایی که از سر گذرانده ایم، تفاوت داشته باشد. همه می دانیم که این روز ها با شیوع ویروس کرونای جدید دست و پنجه نرم می کنیم و در این حال به استقبال بهار می رویم. بهاری که در آن خبری از سفر و دید و بازدید های نوروزی نیست. در چنین شرایطی که شاید بسیاری در لحظه تحویل سال در خانه، دور از اقوام و حتی خانواده هایمان هستیم، تلویزیون نقش پررنگ تری از همیشه دارد.

تلویزیون برای تحویل سال چه برنامه هایی دارد؟

شبکه های مختلف سیما که هر سال زمان تحویل سال ویژه برنامه هایی را روانه آنتن کرده اند، امسال مسوولیت سنگین تر و سختتری دارند. سختی این موضوع از سوی دیگر در آن است که یکم فروردین مصادف با شهادت امام موسی کاظم (ع) شده و همین موضوع محتوای شاد و متناسب برنامه های ویژه سال تحویل را تحت تاثیر قرار می دهد.

با تمام این تفاصیل، تلویزیون برنامه های متنوعی را تدارک دیده است که برخی از آن ها در روز های سرانجامی سال پخش شان شروع شده و تا بعد از لحظه تحویل سال ادامه دارد. این برنامه ها رقابت تنگانگی با هم دارند و هر کدام با انتخاب مجریان و مهمانان چهره، سعی می کنند حواس مخاطب را در آن ساعت های ویژه بربایند. همین رقابت و استفاده از عنصر غافلگیری باعث می گردد، سازندگانشان به سختی از جزئیات بگویند، اما ما برایتان اطلاعاتی از این برنامه ها آورده ایم.

کشف فرمول یک در شبکه یک

فرمول یک چندروزی است روی آنتن رفته و قرار است تحویل سال هم با مخاطبان همراه باشد. این برنامه به گفته علی ضیا، تهیه کننده آن با همکاری گروهی از بچه های نخبه دانشگاه های شریف و امیرکبیر تولید می گردد.

مجری:

علی ضیا

زمان پخش:

پنجشنبه 29 اسفند از ساعت 10 تا یک بامداد روی آنتن می رود و جمعه نیز یک ساعت قبل از تحویل سال شروع می گردد و تا بعد از آن ادامه دارد.

چه خواهیم دید؟

در این برنامه از قهرمانان کرونا دعوت می گردد و چهره هایی همچون اشکان دژآگه و... از مهمانان آن هستند. همچنین یک آیتم ویژه و خاص برای سال تحویل دارد. گروه مستندسازی به مناطق دورافتاده ایران رفته و تصاویر بکر، زیبا و منحصر به فردی از پایکوبی های محلی آماده کرده اند. درواقع این پایکوبی ها را گروه بازیابی کرده و برای اولین بار در سال تحویل پخش می گردد.

بهار جان در راه شبکه 5

بهار جان عنوان ویژه برنامه تحویل سال شبکه پنج سیما به تهیه کنندگی محمد قنبری است که از 26 اسفند روی آنتن می رود. این برنامه از 26 اسفند هر شب به مدت دو ساعت از ساعت 22 پخش می گردد.

ویژه برنامه سال گذشته این شبکه نیز با همین نام روی آنتن رفت؛ از چهره ها و شخصیت های فرهنگی، هنری، دعوت کرد و از بخش های آن اجرای کنسرت زنده، میان برنامه و… بود. باید دید برنامه امسال قنبری چه تازگی هایی برای مخاطبان دارد؟

مجری:

هیراد حاتمی

زمان پخش:

ویژه برنامه سال تحویل بهار جان 29 اسفندماه از ساعت 22 روی آنتن می رود و تا 9 صبح روز بعد ادامه دارد.

چه خواهیم دید؟

در کنار حاتمی، مهمانی هم در برنامه حضور پیدا می کند که این دو با یکدیگر به اجرا می پردازند. برخی حدس ها حاکی از آن است که این مهمان حمید گودرزی، مجری برنامه پنج ستاره است و عده ای می گویند او چهره ای صاحب نام است که تا به امروز به عنوان مجری شناخته نشده است؛ حالا باید منتظر ماند و دید چه کسی با حاتمی در قامت مجری این برنامه دیده می گردد؟ این ویژه برنامه همچنین هر شب میزبان یک خواننده است و این خواننده به همراه گروه ارکستر خود در برنامه اجرا می کند.

دو نیمه ماه با شبکه 2

اگر در روز های سرانجامی سال همراه شبکه دو باشید، دیده اید که این شبکه ویژه برنامه خود با نام دو نیمه ماه را از شنبه 24 اسفند روانه آنتن کرده است. برنامه ای زنده با تهیه کنندگی محمد سلوکی کاری است از گروه اجتماعی فرهنگی شبکه دو سیما و می خواهد پلی باشد میان دو ماه اسفند و فروردین و سال را در کنار خانواده های ایرانی تحویل کند.

این برنامه که چند قسمتی از آن روی آنتن رفته، قرار است پخشش تا 22 فروردین 99 هر شب بعد از خبر 22 و 30 دقیقه ادامه داشته باشد. دو نیمه ماه ویژه برنامه تحویل سال این شبکه هم خواهد بود. شبکه ای که سال گذشته ویژه برنامه پل فروردین با اجرای ژیلا صادقی و امیرحسین آرمان را روانه آنتن کرد و امسال با انتخاب هایی متفاوت، قصد دارد رنگ دیگری به تحویل سال ببخشد.

مجری:

محمد سلوکی

زمان پخش:

این ویژه برنامه چهارشنبه 28 اسفند همان ساعت همیشگی شروع می گردد، اما بیشتر از قسمت های پیشین، این برنامه یعنی تا حدود ساعت 2 بامداد روی آنتن خواهد ماند. برنامه ویژه تحویل سال هم از شب 29 اسفند شروع می گردد و تا ساعت 9 صبح یکم فروردین ادامه خواهد داشت.

چه خواهیم دید؟

دو نیمه ماه از بخش های مختلفی تشکیل شده است. عیدانه بخشی است که در آن از بازیگران و هنرمندانی که با نقش آفرینی درمجموعه آثار و سریال های شبکه دو سیما خوش درخشید ه اند دعوت می گردد. در بخش مکث هم محمد سلوکی با هنرمندان، مسؤولان، نخبگان، ورزشکاران و... گفت وگویی سخت و ویژه (هارد تاک) خواهد داشت.

ماه نگار:

بخش دیگری از این برنامه است که به اتفاقات 12 ماه از سالی که گذشت، می پردازد. نگاهی به جذابیت ها و دیدنی های سیاحتی و زیارتی شهر تهران با حضور یک تهران شناس از دیگر بخش های این برنامه است. هر شب هم یک خواننده در سه بخش به اجرا می پردازد. برنامه تحویل سال هم بخش های متنوعی با حضور مهمانان خواهد داشت.

تحویل سال به وقت مراکز

گل سرسبد برنامه نوروزی، برنامه تحویل سال است. کاویانی، مدیر شبکه شما اعلام کرده ویژه برنامه سال تحویل این شبکه با نام نوروز شما، در سه قسمت و با همکاری مراکز استان ها روانه آنتن می گردد. اولین قسمت از برنامه نوروز شما، چهارشنبه 28 اسفند از ساعت 19 شروع شده و تا 30 دقیقه بامداد ادامه دارد. مراکز گلستان، فارس و آذربایجان غربی در این قسمت، نقشی فعال دارند. قسمت دوم این برنامه پنجشنبه 29 اسفند هم همان ساعت 19 تا 30 دقیقه بامداد پخش می گردد.

ارتباط با مراکز اصفهان، مرکزی، فارس و گیلان بخش مهمی از قسمت دوم نوروز شماست. قسمت سوم نوروز شما، روز جمعه که روز تحویل سال است از ساعت 4 و 30 دقیقه بامداد شروع می گردد و تا اذان ظهر ادامه خواهد داشت. در این قسمت با مراکز فارس، همدان، یزد و مازندران ارتباط برقرار خواهد شد. تجلیل از جامعه پزشکی و ادای احترام به این قشر، دعوت از گروه های موسیقی نواحی، نوروز در ادب پارسی، نمایش هنر های اقوام، معرفی غذا و شیرینی نوروز، دعوت از بازیگران بنام سینما و تلویزیون، پخش برنامه نوروز در تاجیکستان و بهاریه های شعرا از محور های این ویژه برنامه خواهد بود.

تحویل سال با ویژه های شبکه 3

شبکه سه ویژه برنامه خود را از چهارشنبه 28 اسفند روانه آنتن می کند و پخش این برنامه تا حدود دو ساعت بعد از سال تحویل ادامه دارد.

مجری:

رضا رشیدپور

زمان پخش: ویژه برنامه تحویل سال شبکه سه از چهارشنبه 28 اسفند، حدود ساعت 16 و 30 دقیقه شروع می گردد و تا سه بامداد روز بعد ادامه دارد. البته میان این برنامه سریال شبکه سه سیما و عصر جدید پخش می گردد. به همین ترتیب برنامه تا ساعت 10 صبح یکم فروردین ادامه دارد و آنچنان که می گویند احتمالا در حال و هوای برنامه اتفاق می گذرد.

عصر جدید ویژه:

برنامه عصر جدید هم علاوه بر این که در شب های نوروز بعد از اخبار شبکه هر شب روی آنتن می رود، برنامه ویژه ای هم پیش از تحویل سال در نظر دارد. این برنامه با اجرای احسان علیخانی چهارشنبه بعد از خبر ساعت 22 به صورت ویژه با حال و هوای تحویل سال پخش می گردد.

شبکه سه نوروز سال گذشته، برنامه ای با اجرای احسان علیخانی روی آنتن فرستاد و از حضور چهره های حوزه های علمی، فرهنگی، ورزشی و هنری و همچنین نخبگان جوان کشور بهره برد. باید دید نوروز 99 با اجرای رشیدپور و مهمانانش چگونه خواهد بود؟

نوبهاری متفاوت از شبکه 4

برنامه ویژه سال تحویل شبکه چهار سیما، امسال شکل و شمایل متفاوتی نسبت به پارسال دارد. این برنامه که در سطح شهر و به صورت جنگ تهیه شده است، محتوایی شاد دارد و از صبح نوروز یعنی همان ساعت تحویل سال شروع می گردد و حدود یک تا یک ساعت و نیم ادامه پیدا می کند. بعد از آن پیام رهبری پخش می گردد و سپس کنداکتور به روال عادی خود بازمی گردد.

چهل تیکه بر بال نسیم

نوستالژی باز ها می دانند که برنامه چهل تیکه به تهیه کنندگی الهام حاتمی از خاطره ها می گوید و با دعوت از خاطره سازان به مرور گذشته می پردازد. این برنامه حالا قرار است به تحویل سال جدید هم رنگ خاطره بپاشد. علاوه بر این همه می دانیم 99 لاجرم از سال پیش میزبان مهمانی ناخوانده و نه چندان دوست داشتنی به اسم کرونا است و همین به یکی از سوژه های این ویژه برنامه نوروزی بدل شده است.

مجری:

محمدرضا علیمردانی

زمان پخش:

برنامه در دو بخش روی آنتن می رود؛ بخشی از این برنامه ساعت 22 تا 24 پنجشنبه 29 اسفند روی آنتن می رود و بخش دیگر آن جمعه صبح حدود دو ساعت قبل از سال تحویل تا نیم ساعت بعد از آن پخش می گردد.

چه خواهیم دید؟

حاتمی، تهیه کننده این برنامه به جام جم می گوید: یک سری مهمان جدید داریم که پیش از این در برنامه حضور نداشتند. افرادی هستند که ما با آن ها خاطره داریم. در این برنامه از این می گوییم که ما ایرانیان حوادث سختی را پشت سر گذاشته ایم و از پس آن ها برآمدیم؛ کرونا هم یکی از آنهاست که می توانیم با مدد هم از آن نیز عبور کنیم. علاوه بر این ها آقای علیمردانی دو قطعه اجرا و آن را به مردم ایران تقدیم می کنند. دیگر بخش های خاطره بازی برنامه هم با حال و هوای نوروز روی آنتن می رود. این ویژه برنامه به خاطر شروع کرونا، بدون تماشاگر داخل استودیو تصویربرداری و پخش می گردد. این اتفاقِ ناگزیر، کار را سخت کرده، زیرا تماشاگران روح برنامه هستند.

یک هفت سین جمع وجور

گذشت آن سال هایی که برنامه های ویژه تحویل سال سیما به یک سفره هفت سین جمع وجور و تفأل مجری برنامه بر فال حافظ محدود بود. هر چند گه گاه مهمانانی هم به برنامه می آمدند، ولی برنامه های سال های اخیر تلویزیون در نوروز و سال تحویل با آنچه پیش تر در این ایام روانه آنتن می شد، تفاوت فاحش دارد. یکی از مجریان قدیمی سیما که از آن زمان خاطرات بسیاری دارد، جلال مقامی است. مدیر دوبلاژ پیشکسوتی که اجرای برنامه دیدنی ها و برخی برنامه های تحویل سال را بر عهده داشت و همچنان چهره و صدای خوشش در خاطره بسیاری مانده است. او برایمان از برنامه های نوروز های گذشته، به ویژه دهه 60 سیما می گوید:

یادش بخیر. برنامه های سال تحویل دهه 60 مثل سال های اخیر نبود که پر از بخش های متفاوت باشد. حتی برنامه، زنده پخش نمی شد.

الان برنامه های سال تحویل زنده پخش می شوند و بینندگان شاهد اتفاقات بانمک پخش زنده هستند. من هم در آن سال ها برنامه های تلویزیون برای سال تحویل را اجرا می کردم، اما زمان سال تحویل کنار خانواده ام می نشستم و همراه با آن ها برنامه را می دیدم. به یاد دارم تبریک نوروز را به مردم می گفتم و بعد هم آن ها را به تماشای برنامه دیدنی ها دعوت می کردم.

این برنامه ویژه سال تحویل، بخش های بانمک تر پخش می کرد تا مردم با تماشای آن حسابی بخندند.

بار ها هم پیش آمده بود که هنگام سال تحویل برای دوبله سریال ها و فیلم های نوروزی در استودیو های دوبله بودیم و دور هم به استقبال سال جدید می رفتیم. گرچه سخت بود، ولی تلاش می کردیم فیلم ها را به موقع دوبله کنیم تا مردم از تماشای آن ها در ایام نوروز لذت ببرند. خاطره دیگری هم از ایام نوروز دارم که دلم می خواهد برایتان بگویم. به یاد دارم خیلی سال پیش، فیلم هندی سنگام را برای اکران نوروز آماده می کردیم.

در استودیو مشغول کار بودیم و به لحظه تحویل سال نزدیک می شدیم. مدیر استودیو به ما گفت طبق قولی که داده باید فیلم به موقع برای اکران برسد، به همین دلیل باید سال تحویل در استودیو باشیم و فیلم را دوبله کنیم. به یاد دارم منوچهر اسماعیلی، زنده یاد ژاله کاظمی و بقیه دوستان بودند و آقای اسماعیلی هم با خنده از او خواست، چون کنار خانواده هایمان نیستیم، باید سبزی پلو با ماهی، سفره هفت سین و کادوهایمان برقرار باشد. مدیر استودیو همین کار را انجام داد و نفری یک سکه هم به ما هدیه داد.

در سرانجام آرزو می کنم سال 99 برای مردم بسیار خوب و پر از اتفاقات شیرین باشد، چون اتفاقات تلخ سال 98 زیاد داشتیم، ضمن این که دوبلور های شاخصی، چون آقایان بهرام زند، حسین عرفانی، محمد عبادی و... را از دست دادیم.

آسمان تو: با ما سفر را تجربه کنید

مهسان بلاگ: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: برترین ها
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 10235

به "تلویزیون برای تحویل سال چه برنامه هایی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تلویزیون برای تحویل سال چه برنامه هایی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید