این روز ها خبر از عرضه شیر به تنها 8 استان به گوش می رسد

به گزارش راه ساری، با وجود الزام دولت برای توزیع شیر در مدارس سراسر کشور، این روز ها خبر از عرضه به تنها 8 استان به گوش می رسد.

این روز ها خبر از عرضه شیر به تنها 8 استان به گوش می رسد

به گزارش خبرنگار ، چند سالی است که مسائل بودجه و موارد مختلف دیگری باعث شده است تا شیر از سبد معدود امکانات ارائه شده توسط وزارت آموزش و پرورش حذف شود؛ طرح توزیع شیر رایگان در مدارس کشور به سال 1379 باز می شود که با زیر پوشش قرار دادن حدود 10 هزار دانش آموز در کشور آغاز شد.

این طرح تا جایی گسترش پیدا کرد که با در هر مدرسه ای و در هر کجای کشور می توانستید دانش آموزی را در حال نوشیدن شیر پیدا کنید، تفاوتی بین دانش آموزان در حال تحصیل در مدارس دولتی و غیر دولتی قائل نمی شد و بنا بود بین دانش آموزان سراسر کشور 70 نوبت شیر در طول سال تحصیلی توزیع کند، اما این میزان آن در سال های گذشته هر بار کمتر از سال قبل می شد تا در نهایت چیزی از آن باقی نماند و حدود 2 سال است که خبری از توزیع شیر در مدارس نیست.

چند ماهی بود که اخبار زد و نقیض زیادی توزیع شیر در مدارس به گوش می رسید؛ سه گانه به وجود امده در بین وزارت صمت، آموزش و پرورش و برنامه و بودجه نه تنها مردم بلکه رسانه ها را هم سردرگم نموده بودند و در نهایت وعده آغاز توزیع شیر به اوایل سال تحصیلی موکول شد.

مرداد سال جاری بود که حسین مدرس خیابانی، قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی اظهارکرد: از اول مهر شیر رایگان در مدارس 10 استان کمتر برخوردار کشور توزیع خواهد شد. شیر رایگان فقط در مدارس دولتی و مهد های کودک توزیع خواهد شد.

اگر چه این طرح در زمان اعلام شده اجرا نشد، اما حداقل متوجه شدیم که در مدارس غیر دولتی خبری از شیر نخواهد بود؛ خبر توزیع مجدد شیر به سرعت فضای رسانه ای را در بر گرفت و با استقبال زیادی رو به رو شد، اما گویی قرار بود چشم های دانش اموزان برای ورود شیر به در بماند.

180 میلیارد تومان اعتبار به توزیع شیر مدارس اختصاص یافتمدتی پیش علی ربیعی سخنگوی دولت مجددا موضوع توزیع شیر را به میان اورد و درباره این موضوع، بیان نمود: درخواست وزارت آموزش و پرورش 300 میلیارد تومان برای توزیع شیر در مدارس بود که با توجه به اینکه کل بودجه کشور دچار مشکل شده است، مبلغ 180 میلیارد تومان در نهایت برای شیر مدارس در نظر گرفته شد.

او ادامه داد: پس از جلسه هیات دولت با محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه، محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش وبنده صحبت هایی شد که در نهایت مبلغ 200 میلیارد تومان برای شیر مدارس قطعی شد.

ربیعی توضیح داد: به همین منظور توزیع شیر از مدارس مناطق کم برخوردار و مدارس مناطق محروم در شهر های بزرگ آغاز می شود.

ابتدا و میانه ماه مهر گذشت و از اجرای طرح نا امید شده بودیم و دبیر انجمن صنایع لبنی مهر تایید را بر منتفی شدن توزیع شیر در مدارس کوبید. رضا باکری دبیر انجمن صنایع لبنی در تبادل نظر با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه مالی خبرنگاران، درباه آخرین شرایط توزیع شیر مدارس در سال تحصیلی جدید اظهار کرد: با گذشت یک ماه از آغاز سال تحصیلی جدید، اگر سال جاری بودجه در نظر گرفته شده به وزارت آموزش و پرورش اختصاص نیابد، موضوع توزیع شیر همانند سال گذشته منتفی می شود.

او اضافه کرد: سازمان برنامه و بودجه در نامه ای به وزارت آموزش و پرورش اعلام نموده بود که برای سال تحصیلی 97-98، 180 میلیارد تومان اعتبار برای توزیع شیر در مدارس در نظر گرفته که تاکنون خبری از تخصیص این رقم نیست؛ از طرفی با توجه به افزایش قیمت شیر خام، این میزان اعتبار تنها جوابگوی توزیع 20 نوبت توزیع شیر در کل مدارس کشور است.

او توضیح داد: توزیع 90 نوبت شیر در مدارس کل کشور مستلزم اعتبار حداقل 500 تا 600 میلیارد تومانی است. با توجه به اینکه تا کنون آموزش و پرورش استان ها، کارخانه های لبنی را دعوت به انعقاد قرارداد ننموده از این رو به نظر می رسد که توزیع شیر مدارس منتفی شده است.

سکوت هر سه سازمان ادامه داشت تا این که عباس قبادی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت بیست و چهارم مهر در ابلاغیه ای، نحوه اجرای این طرح را به انجمن صنایع فرآورده های لبنی ابلاغ کرد و این خبر نوید آغاز مجدد توزیع شیر را می داد.

عباس قبادی معاون وزیر صمت در امور بازرگانی داخلی در گفت وگو با خبرنگار ، درباره توزیع شیر در مدارس کشور اظهار کرد: با پیگیری های اجرا شده مصوبه ستاد تنظیم بازار در مورد تخصیص شیر رایگان به مدارس استان های کمتر برخوردار به مرحله اجرایی رسید و توزیع شیر در مدارس سراسر کشور از شنبه گذشته یعنی دوم آذر آغاز شد.

او با تاکید بر اهمیت تعمیم این طرح به تمام مناطق کم تر بخوردار، توضیح داد: در مرحله اولیه توزیع شیر در 2 استان آغاز شده است که به زودی به 8 استان خواهد رسید و امیدوار هستیم در سایر استان ها هم گسترش پیدا کند.

او درباره مسئولیت وزارت صنعت در این حوزه توضیح داد: در حال حاضر این اقدام توسط وزارت صمت، وزارت آموزش و پرورش و معاونت برنامه و بودجه ریاست جمهوری پیگیری می شود و هر کس در حد توان خود در این راه فعالیت می نماید.

قبادی درباره نهاد جوابگو در این باره گفت: در مرحله اول انجام این طرح به وزارت آموزش و پرورش مربوط می شود، اما در حال حاضر توسط سه ارگان ذکر شده پیگیری می شود. انجام این طرح در سراسر کشور احتیاج به همکاری هر سه سازمان صمت، آموزش و پرورش و برنامه و بودجه دارد.

علی الهیار ترکمن، معاون برنامه ریزی و توسعه آموزش و پرورش اظهار کرد: از امروز (شنبه، 2 آذر) توزیع شیر مدارس آغاز شده است. به دلیل محدودیت ها بودجه ای، دو سال این طرح اجرا نشده است، اما سال جاری با اختصاص 100 میلیارد تومان از اعتبار مربوطه به هدفمندی یارانه ها این کار در وزارت آموزش و پرورش کلید خورد.

او اضافه کرد: اعتبار ابلاغ شده به وزارتخانه برای 8 استان که جامعه هدف بوده از امروز اختصاص می یابد.

معاون برنامه ریزی و توسعه وزارت آموزش و پرورش کاهش بودجه از 200 میلیارد به 100 میلیارد را به خاطر محدودیت های بودجه ای دانست و گفت: به دلیل همین کاهش اعتبار وزارت آموزش و پرورش مجبور شد از 8 استانی که از لحاظ شاخص های تغذیه ای شرایط پایین تری را نسبت به متوسط های کشوری دارد، در نظر گرفتیم.

گفت: توزیع شیر از 21 تا 31 نوبت برای 3 میلیون دانش آموز مدارس دولتی با همکاری وزارت صمت و ستاد تنظیم بازار از دو ماه پیش اجرا شده است و مسئله ای در تامین شیر وجود ندارد.

الهیارترکمن بیان نمود: شهر های ایلام، بوشهر، سیستان و بلوچستان، خراسانی جنوبی، خوزستان، هرمزگان، کرمان، کهگیلویه و بویراحمد تحت پوشش طرح توزیع شیر رایگان مدارس قرار گرفته، اما جامعه هدف فعلا دوره ابتدایی و متوسطه اول است.

واحدی: واحدی: وبسایت خبری، تفریحی و سرگرمی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 6759

به "این روز ها خبر از عرضه شیر به تنها 8 استان به گوش می رسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این روز ها خبر از عرضه شیر به تنها 8 استان به گوش می رسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید