تاکید حکیم بر نقش برجسته عشایر در مهار فتنه

به گزارش راه ساری، تاکید رئیس ائتلاف دولت قانون بر اینکه هیچ نامزد مشخصی از سوی این ائتلاف برای تصدی نخست وزیری وجود ندارد، سه نامزد مطرح برای تشکیل دولت، نامه ائتلاف صدر به برهم صالح، تاکید حکیم بر نقش برجسته عشایر در دفع فتنه از جمله خبرهای مربوط به عراق است.

تاکید حکیم بر نقش برجسته عشایر در مهار فتنه

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، نوری المالکی رئیس ائتلاف دولت قانون امروز سه شنبه تاکید کرد این ائتلاف هیچ نامزد معینی برای تصدی نخست وزیری ندارد.

وی اضافه کرد از هر نامزدی که ویژگی های معین شده از سوی مرجعیت دینی و گروه های سیاسی و اجتماعی را دارا باشد، حمایت می کند.

مالکی در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت : بار دیگر تاکید می کنیم که هیچ نامزد معینی از سوی ما برای تصدی نخست وزیری وجود ندارد. وی اضافه کرد ما از هر نامزدی که ویژگی های معین شده از سوی مرجعیت عالی دینی و گروه های سیاسی و اجتماعی را دارا باشد و از طریق چارچوب های مورد تایید قانون اساسی صورت گیرد، حمایت می کنیم.

مجلس عراق یکشنبه اول دسامبر(دهم آذر) با استعفای عادل عبدالمهدی از نخست وزیری موافقت کرد.

نامه رسمی هیئت سائرون به برهم صالح

هیئتی از ائتلاف سائرون وابسته به جریان صدر امروز سه شنبه نامه رسمی خود را تقدیم برهم صالح رئیس جمهوری کرد که بر اساس آن انصراف خود از تشکیل دولت به عنوان فراکسیون بزرگتر را گفت.صادق السلیطی از کنندگان ائتلاف سائرون گفت ملت فراکسیون بزرگتر است و گزینه های میادین تظاهرات مسالمت آمیز، گزینه های ما است.

وی اضافه کرد رئیس جمهور بر ضرورت مشارکت توده های مردمی در فرایند انتخاب نخست وزیر آینده تاکید کرده است.

از سوی دیگر علاء الربیعی از اعضای ائتلاف سائرون وابسته به جریان صدر گفت این ائتلاف از معرفی هر نامزدی برای نخست وزیری که از طریق سهمیه خواهی صورت گیرد و مورد رضایت گروه های تظاهرات کننده و ملت عراق نباشد، جلوگیری خواهد کرد.

الربیعی به السومریه گفت ائتلاف سائرون با قدرت در برابر هرگونه سهمیه خواهی خواهد ایستاد و هرگز اجازه بازگشت آن به سازوکارهای نامزدی نخست وزیر آینده را نخواهد داد که ما به صراحت بر ضرورت بازگشت این مسئله به تظاهرات کنندگان و ملت عراق تاکید کرده ایم.

یک منبع مسئول روز سه شنبه گفت اسامی متعددی برای تصدی نخست وزیری مطرح شده و برهم صالح رئیس جمهور هم رایزنی های خود را برای انتخاب نخست وزیر آغاز می کند.

بر اساس گزارش السومریه، این منبع اضافه کرد برهم صالح رئیس جمهور امروز سه شنبه اولین رایزنی های خود را با گروه ها و رهبران سیاسی آغاز می کند، گروه ها و فراکسیون های مجلسی هم رایزنی های داخلی را درباره معرفی نامزد جدید برای نخست وزیری آغاز کرده اند.

این منبع گفت دشواری این ماموریت کمتر از متقاعد کردن جامعه برای خاتمه تظاهرات نیست که روز دوشنبه با وجود شرایط نامساعد آب و هوایی در برخی استان ها ادامه یافت.

این منبع که نامش فاش نشده است، اضافه کرد ویژگی ها یا شروطی که برخی گروه ها مطرح می کنند، همچنان نمایشی است، شروطی همچون نخست وزیر مستقل و خارج از ترکیب سیاسی کنونی.

وی اضافه کرد اسامی زیادی از شامگاه جمعه تا کنون مطرح شده از جمله رئیس یک دانشگاه، دیگر مشاور سابق و نزدیک به مرجعیت دینی به نام علی شکری و اسامی دیگری همچون صالح الحسناوی وزیر بهداشت اسبق و یک قاضی که البته همه این اسامی از صحنه سیاسی یا صحنه کلی کشور دور هستند.

این منبع اضافه کرد بحث و جدل درباره اینکه چه کسی نامزد مورد قبول همه است، نیست، بلکه این است که عمر این دولت چه قدر باشد و ماموریتی که پیش از رفتن به سمت انتخابات زودهنگام برعهده خواهد گرفت، چیست. این منبع همچنین تاکید کرد هر نخست وزیری که روی کار آید باید به گشودن پفراینده های فساد و قتل تظاهرات کنندگان و قوانین انتخابات و کمیساریای عالی انتخابات و آماده سازی برای انتخابات و قانون بودجه 2020 پایبند باشد.

این در حالی است که شبکه السومریه روز دوشنبه از مطرح شدن نام ابراهیم بحرالعلوم وزیر نفت اسبق به عنوان یکی از گزینه های تصدی نخست وزیری به جای عادل عبدالمهدی و وجود مذاکرات سیاسی در این زمینه خبر داده است.

تاکید حکیم بر نقش برجسته عشایر در دفع فتنه

خبر دیگر اینکه سید عمار حکیم رئیس جریان حکمت ملی امروز سه شنبه تاکید کرد عشایر فتنه را مهار کرده و فرصت را از دشمنان عراق گرفتند. وی اضافه کرد عشایر عراق فتنه ای را مهار کردند که می رفت به استان های جنوبی ضربه بزند، آنها فرصت را از دشمنان عراق گرفتند.

عدنان الزرفی رئیس فراکسیون مجلسی النصر به ریاست حیدر العبادی نخست وزیر سابق خواستار تشکیل دولت موسوم به بازها برای حل بحران کنونی شد و گفت مشکلاتی که کشور با آن روبرو است، یک نخست وزیر مستقل نمی تواند آن را حل نماید و به همین سبب باید دولت بازها برای حل بحران کنونی تشکیل شود

فرماندهی عملیات مشترک عراق : هیچ نیروی رزمی آمریکایی در خاک عراق حضور ندارد.

تحسین الخفاجی سخنگوی عملیات مشترک عراق در گفت وگو با خبرگزاری عراق گفت نظامیان آمریکایی مستقر در عراق، ماموریت حمایت لجستیکی و خدماتی و آموزشی دارند و گاهی هم به آنها برای ضربات هوایی نیاز وجود دارد.

وی اضافه کرد سخن گفتن از تردد نظامیان آمریکایی و انتقال آنها از سوریه به عراق صحت ندارد. وی گفت فقط هنگام حملات ترکیه به شمال سوریه، هماهنگی با نظامیان آمریکایی صورت گرفت و همان زمان خاتمه یافت، ولی در حال حاضر هر گونه عملیات ورود و خروج نظامیان آمریکایی تنها با اطلاع فرماندهی عملیات مشترک صورت می گیرد.

سه نامزد مطرح برای تصدی نخست وزیری

حنین القدو از کنندگان ائتلاف الفتح به رهبری هادی العامری خاطر نشان کرد سه نام برای تصدی نخست وزیری مطرح هستند که شامل سرلشکر عبدالوهاب الساعدی ، ابراهیم بحرالعلوم وزیر نفت اسبق و محمد شیاع السودانی کننده فعلی مجلس عراق و البته اسامی برخی شخصیت های دیگر هم مطرح خواهد شد.

وی اضافه کرد گروه های سیاسی اهتمامی به انتخاب نخست وزیر حزبی ندارند، بلکه برای آورده شدن خواسته های مردم تلاش می کنند.

القدو خاطر نشان کرد گروه های سیاسی از حق خود در تشکیل دولت کوتاه آمده اند و آن قدر که برای جلب رضایت جامعه عراق و برآورده کردن خواسته های تظاهرات کنندگان و تحقق عدالت تلاش می کنند، اهتمامی به مناصب ندارند.

وی اضافه کرد بحث و بررسی ها با انتخاب شخصیت کاملا مستقل از تمام احزاب خاتمه می یابد.

tour-malaysia.ir: تور مالزی ارزان، تور لحظه آخری مالزی، تور مالزی نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان مالزی را از ما بخواهید.

kheimehnews.ir: با مجله اخبار شامگاهی خیمه نیوز همراه شوید.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 3 اسفند 1401 بروزرسانی: 3 اسفند 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 6844

به "تاکید حکیم بر نقش برجسته عشایر در مهار فتنه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاکید حکیم بر نقش برجسته عشایر در مهار فتنه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید