توصیه ژنرال آمریکایی به عربستان؛ سریع با ایران مذاکره کنید

به گزارش راه ساری، دستیار اجرایی وزیر دفاع اسبق آمریکا گفت: تصمیم شتاب زده ترامپ برای خروج از سوریه و پایان دادن به پشتیبانی از کردها، پیام بی اعتمادی به متحدانمان در منطقه فرستاد و اگر به جای سران سعودی بودم، هر چه زودتر با ایران مذاکره می کردم.

توصیه ژنرال آمریکایی به عربستان؛ سریع با ایران مذاکره کنید

به گزارش ایرنا، ژنرال بازنشسته رابرت جی گارد شنبه 27 مهر، در گفت وگو با ایرنا خارج کردن سربازان آمریکایی از سوریه را شتابزده توصیف کرد و افزود این کار پیامدهایی فراتر از سوریه برای روابط آمریکا و غرب آسیا خواهد داشت.

وی با اشاره به دردسر راهبردی ریاض و محدودیت های گزینه های محمد بن سلمان در منطقه، اظهار کرد: من به جای عربستان باشم، نگران خواهم شد.

گارد از غافلگیرانه بودن دستور رئیس جمهوری آمریکا انتقاد کرد و ادامه داد: من این را تصمیم بدی می دانم. ما تنها اندکی نیرو در امتداد مرزهای ترکیه داشتیم که نقش مهمی در بازداشتن ترکیه برای اشغال شمال سوریه داشتند.

وی گفت: کردها در مبارزه با داعش جان فشانی بسیاری از خود نشان دادند. بیش از 11 هزار کشته دادند. به نظر ما این کار خیانت به کردها بود. پیامد بلندمدت این کار، زیر سوال بردن قابلیت اتکا به ما خواهد بود.

این مقام پیشین پنتاگون تاکید کرد: کسانی که در عملیات نظامی با ما متحد هستند، با تصمیم یکباره و ناگهانی ما و به خطر انداختن کردها روبرو شدند. این تصمیم ناگهانی، پایبند بودن ما را به تعهداتمان نسبت به متحدانمان، زیر سوال برد.

ایرنا پرسید گسیل داشتن سه هزار سرباز آمریکایی به عربستان را که در تناقض با شعار ترامپ برای بازگرداندن سربازان آمریکایی است، چگونه می توان شرح داد؟

گارد پاسخ داد: عربستان متحدی قدیمی است و این اقدام تاثیر روانی خوبی خواهد داشت.

این مقام سابق پنتاگون به محدودیت سامانه پدافندی پاتریوت ساخت آمریکا اشاره کرد و گفت با توجه به آسیب پذیری های عربستان که در جنگ یمن آشکار شده است، این اقدام نمادین از سوی ایالات متحده اهمیت دارد.

گارد تاکید کرد: سامانه پاتریوت پوشش نقطه ای برای یک منطقه محدود فراهم می کند و نمی تواند موشک های بالستیک را سرنگون کند. فناوری پاترویت در اصل برای سرنگون کردن هواپیماهای دشمن طراحی شده بود. در جریان جنگ خلیج (فارس علیه صدام) ما دو هواپیمای خودمان را زدیم. اشکال فنی این بود که نمی توانست بین موشک های کوتاه برد دشمن و هواپیما تمایز قائل شود.

این ژنرال بازنشسته افزود: عربستان سعودی، سرزمین وسیعی است. در شرایط خاصی این سامانه موثر است. مثلا استقرار سامانه پاترویت در اطراف همه مراکز نفتی عربستان سعودی ممکن است برای مقابله با موشک های کوتاه برد موثر واقع شود.

ایرنا پرسید آیا عربستان و امارات از آنچه گفتید سیاست بد ترامپ در سوریه این پیام را دریافته اند که در صورت هرگونه رویارویی با ایران، آمریکا خود را کنار خواهد کشید؟

دستیار اجرایی وزیر دفاع اسبق آمریکا پاسخ داد: نمی دانم. اما اگر من به جای سران عربستان بودم، از چگونگی عقب نشینی که ما از سوریه انجام دادیم، دچار نگرانی می شدم. البته سعودی ها گزینه های محدودی در برابر خود دارند.

گارد گفت: گسیل نیروهای آمریکایی به عربستان، نوعی اطمینان خاطر دادن به آنهاست؛ البته از همان نوعی که کردها، پیش از عقب نشینی نیروهای ما داشتند.

وی شرح داد: من فکر می کنم هر گونه گفت وگوی احتمالی میان ایران و عربستان خوب است و به سود منطقه خواهد بود. البته دولت ترامپ و سیاست فشار همه جانبه آن به ایران، مخالف چنین گفت وگوهایی است. از نظر دولت ترامپ، ایران دشمن شماره یک آمریکاست و برای همین از چنین گفت وگوهایی استقبال نخواهد کرد.

رابرت جی گارد که رییس سابق مرکز تحقیقات کنترل تسلیحات و منع غنی سازی در واشنگتن بود، صاحبنظر در زمینه امنیت بین المللی و خلع سلاح هسته ای است. علاوه بر سال ها فعالیت در ارتش آمریکا، وی در کارنامه خود ریاست دانشگاه دفاع ملی در واشنگتن و عضویت شورای روابط خارجی در نیویورک را دارد.

parisro.ir: دیدار از زیباترین شهر اروپا و کشور فرانسه

italyro.ir: سفر به اروپای شگفت انگیز

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 6013

به "توصیه ژنرال آمریکایی به عربستان؛ سریع با ایران مذاکره کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه ژنرال آمریکایی به عربستان؛ سریع با ایران مذاکره کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید