جراحی غیرتهاجمی مغز با کمک کرم رباتیک!

به گزارش راه ساری، پژوهشگران دانشگاه ام.ای.تی، نوعی ربات کوچک ابداع کرده اند که به یک کرم شباهت دارد و می تواند به جراحی غیرتهاجمی مغز کمک کند.

جراحی غیرتهاجمی مغز با کمک کرم رباتیک!

به گزارش خبرنگاران و به نقل از نیوساینتیست، پژوهشگران دانشگاه ام.ای.تی (MIT)، یک کرم رباتیک کوچک ابداع کرده اند که می تواند راه خود را در مغز پیدا کند. این کرم رباتیک در صورت موفقیت می تواند برای جراحی مغز مورد استفاده قرار گیرد و میزان تهاجمی بودن آن را کاهش دهد.

یونهو کیم (Yoonho Kim) و ژوآنهه ژائو (Xuanhe Zhao)، پژوهشگران دانشگاه ام.آی.تی، این ربات را با استفاده از نوعی پلیمر با ذرات کوچک مغناطیسی ابداع کردند؛ در نتیجه می توان این کرم رباتیک را با کمک یک آهن ربا هدایت کرد. کرم رباتیک که قطر آن کمتر از 0.6 میلی متر است، با ماده ای پوشیده شده که به نرم بودن و حرکت روان آن کمک می کند.

کیم و ژائو، ربات کوچک خود را روی یک مدل سیلیکونی از مغز انسان آزمایش کردند که ماده ای شبیه به خون را در بر داشت. هنگامی که آنها برای هدایت ربات، از یک آهن ربا در بیرون مغز استفاه کردند، ربات توانست راه خود را از میان رگ های خونی پیدا کند.

کیم گفت: بسکمک از ربات های کنونی را نمی توان در مغز به کار گرفت، زیرا قطر ربات هایی که می توانند راه خود را در میان یک رگ خونی پیدا کنند، بیش از حد زیاد است.

ذرات مغناطیسی به کار رفته در کرم رباتیک، در تصاویر ثبت شده با اشعه ایکس هم معین می شوند؛ در نتیجه می توانند به جراحان کمک کنند تا راستا مورد نظر را در شبکه پیچیده ای از رگ های مغز بیابند.

پژوهشگران قصد دارند در آینده این ابزار را روی حیوانات آزمایش کنند.

این پژوهش، در مجله Science Robotics به چاپ رسید.

huseynvahedi.ir: واحدی: وبسایت خبری، تفریحی و سرگرمی

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 بهمن 1401 بروزرسانی: 6 بهمن 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 4894

به "جراحی غیرتهاجمی مغز با کمک کرم رباتیک!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جراحی غیرتهاجمی مغز با کمک کرم رباتیک!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید