جریمه سنگین برای برداشت سپرده قبل از سررسید

به گزارش راه ساری، خبرنگاران : بانک مرکزی به بانک ها ابلاغ کرد برای سپرده گذارانی که زودتر از موعد تعهد شده اقدام به برداشت سپرده خود می نمایند جریمه در نظر بگیرد.این جریمه در بیشترین حالت تا 8.5 واحد درصد افزایش می یابد.

جریمه سنگین برای برداشت سپرده قبل از سررسید

به گزارش خبرنگاران بانک مرکزی مصوبه شورای پول و اعتبار در ارتباط با تغییر نرخ سود سپرده های مدت دار در زمان برداشت، به تمامی بانک ها و موسسات اعتباری ابلاغ کرد.این مصوبه بانک ها را مکلف می نماید نرخ سود علی الحساب سپرده های سرمایه گذاری مدت دار که قبل از سررسید برداشته شوند، معادل نرخ سود علی الحساب سپرده سرمایه گذاری متناظر با دوره ماندگاری آن با کسر نیم درصد اظهار داشت.

نرخ شکست سود سپرده های بانکی

در ادبیات بانکی برای سپرده های که زودتر از سررسید توافق شده سپرده گذار با بانک برداشت گردد جریمه در نظر گرفته می گردد. نرخ این جریمه می تواند بسته به توافق بانک و مشتری معین گردد اما در ایران شورای پول و اعتبار اقدام به معین این نرخ با هدف وحدت رویه نموده است.

در این حالت اگر سپرده گذاری برای یک دوره یک ساله اقدام به سپرده گذاری در بانک کند و در خاتمه یک دوره سه ماهه قصد برداشت آن را داشته باشد بانک نیم درصد کمتر از نرخ سود سپرده در نظر گرفته برای سپرده گذاری سه ماهه سود پرداخت می نماید.

هدف از این جریمه یا نرخ شکست برای سپرده ها افزایش جذابیت ماندگاری سپرده ها تا سررسید است، این تعهد یاری می نماید بانک ها برای منابع مدت دار خود بتوانند با دید بازتری برنامه ریزی نمایند.

بعضی کارشناسان از این اقدام بانک مرکزی دفاع می نمایند و اعتقاد دارند علاوه بر اینکه ماندگاری منابع برای بانک ها قابل پیش بینی می گردد هزینه آنها و قیمت تمام شده پول هم در نظام بانکی پایین می آید.زیرا در حالت قبلی و بدون وجود نرخ شکست بعضی سپرده گذاران با تعهد به سپرده گذاری یک ساله می توانستند با دوره ماندگاری کمتر همان نرخ سود را دریافت نمایند.این رویه می توانست در عمل سپرده های مدت دار را از مدار خارج و بی معنی کند.

اما وجود نرخ شکست می تواند به سپرده های مدت دار هویت ببخشد، در این حالت با توجه به نرخ جریمه های بالا سپرده گذاران جزء در موارد ضروری اقدام به ریسک جابجایی منابع نمی نمایند.اما در غیبت نرخ شکست به محض نوسانی شدن بازار ها، سپرده گذاران با هدف بازدهی بیشتر ریسک جابجایی را بپذیرند و این سهولت می تواند نوسان ساز باشد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 28 مهر 1399 بروزرسانی: 28 مهر 1399 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 11453

به "جریمه سنگین برای برداشت سپرده قبل از سررسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جریمه سنگین برای برداشت سپرده قبل از سررسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید