جزئیات عرضه خودرو در بورس کالا ؛ می توانید سالی یک خودرو بخرید، اما تا 2 سال امکان فروش ندارید!

به گزارش راه ساری، پرونده عرضه خودرو در بورس همچنان باز است و آخرنین اخبار حاکی از آن است که نمایندگان مردم ساز و کار چگونگی اجرای این طرح را نیز معین نموده اند. به طوریکه هر فرد در طول سال تنها یک بار می تواند از بورس کالا خودرو بخرد و اجازه فروش آن تا دو سال بعد را نخواهد داشت.

جزئیات عرضه خودرو در بورس کالا ؛ می توانید سالی یک خودرو بخرید، اما تا 2 سال امکان فروش ندارید!

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به گزارش ایسنا، طرح ساماندهی بازار و صنعت خودرو از سوی مجلس نشینان چندیست که مطرح شده است. طرحی که گفته شد به زودی اجرا می گردد و محور اصلی آن، عرضه خودرو در بورس کالای ایران به منظور شفافیت بالای معاملات این بورس و تحقق اهداف برای تبدیل خودرو به یک کالای مصرفی است.

بورسی ها نیز در این مورد شرح داده بودند که خودرو هایی که با تیراژ بالا وارد کشور می شوند و همچنین خودرو های فراوری داخل، در بستر بورس کالای ایران مورد معامله قرار میگیرند. در طرح نمایندگان مجلس قیمت پایه ای خواهیم داشت که این قیمت پایه، توسط شورای رقابت تصویب و معین می گردد، با قیمت پایه روی تابلوی بورس قرار خواهد گرفت و متقاضیان روی قیمت پایه با یکدیگر رقابت خواهند کرد. افرادی که بهترین قیمت را داده باشند برنده رقابت می شوند و خودرو و به آن اشخاص تعلق می گیرد.

جزئیات عرضه خودرو در بورس

در این راستا، روح الله ایزدخواه - مسئول کارگروه خودرو کمیسیون صنایع مجلس - اخیرا اعلام نموده است که شرایط گرانی خودرو یک بیماری است و هدف اصلی طرح ارائه شده به مجلس، خارج کردن خودرو از یک کالای سوداگری و سرمایه ای به یک کالای مصرفی است. هم اکنون ظرفیت فراوری خودرو در سال بیش از 2 میلیون خودرو و به اندازه احتیاج کشور است و مشکل اصلی در سفته بازی و سوداگری است.

بر این اساس و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه، وی درمورد عرضه خودرو در بورس شرح داده است که عرضه خودروی فراوری شده در بورس بحث افزایش کیفیت خودرو را هم در بر دارد. بر اساس این طرح تمامی خودرو های فراوری داخل صرفا به وسیله بورس کالا عرضه می شوند و این مکانیزم راحتی است. خریداران خودرو در بورس حق فروش خودرو را تا دوسال بعد نخواهند داشت و خریداران خودرو تا بازه زمانی دو ساله ملزم به پرداخت مالیات سنگینی خواهد شد. تمام خودرو های سبک صفر کیلومتر داخلی و بعضی خودرو های خارجی هم مشمول این طرح می شوند.

به گفته ایزدخواه، هرکس در سال فقط یک خودرو از یک مدل می تواند از بورس خریداری کند. در بورس کالا، خودرو با قیمت تمام شده و واقعی معامله می گردد و قیمت پایه را سازمان حمایت از مصرف کننده معین می نماید.

کارشناسان چه می گویند؟

این مباحث درحالی مطرح می گردد که کارشناسان بر این باورند که در حال حاضر صنعت خودرو به دلیل قیمت گذاری غلط، در حال سقوط است، از سوی دیگر بازار هم از کنترل خارج شده است؛ لذا تنها راه نجات این صنعت و بازار به صورت همزمان، آزادسازی قیمت ها است. اکنون راه حلی تحت عنوان عرضه خودرو در بورس کالا پیشنهاد داده شده است که در آن چند نکته حائز اهمیت وجود دارد.

چنانچه خودرو در بورس کالا عرضه گردد و سپس کشف قیمت گردد و در حقیقت اجازه دهند که بازار معین کننده قیمت باشد، طرحی بسیار خوب است؛ البته که ضوابطی هم برای آن باید در نظر گرفته گردد. به طور مثال باید حداقل هایی برای خریدارانی که می توانند در صف خرید قرار گیرند، وجود داشته باشد؛ مثل همین شرایط هایی که برای طرح های فروش خودروها، برای ثبت نام کنندگان در نظر گرفته می گردد؛ چراکه همانطور که بر کسی پوشیده نیست، تعداد خودرو ها از تقاضا ها کمتر است.

آن ها بر این موضوع تاکید دارند که اگر قرار است خودرو در در بورس عرضه گردد، باید تمام اصول آن هم رعایت گردد، زیرا همچنان پای شورای رقابت به وسط کشیده شده تا قیمت خودرو پایه را معین کند. حضور شورای رقابت به منظور معین قیمت، نقض غرض است.

اگر قرار است بازار معین کننده باشد که پس باید به همان بازار، واگذار کرد. اگر همین امروز اجرای این طرح شروع گردد، یک قیمت معین شده از قبل توسط شورای رقابت وجود دارد و قیمت پایه برای امروز و فردا و... معین است؛ پس عرضه در بورس به شرطی خوب است که تمام شرایط اصولی بورس رعایت گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 22 آبان 1399 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 11969

به "جزئیات عرضه خودرو در بورس کالا ؛ می توانید سالی یک خودرو بخرید، اما تا 2 سال امکان فروش ندارید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات عرضه خودرو در بورس کالا ؛ می توانید سالی یک خودرو بخرید، اما تا 2 سال امکان فروش ندارید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید