جزئیات فاصله گذاری اجتماعی در پادگان ها، اطمینان خاطر به خانواده سربازان

به گزارش راه ساری، در هفته جاری با فراخوان سازمان وظیفه عمومی ناجا شماری از مشمولان سربازی به خدمت سربازی اعزام خواهند شد، موضوعی که همزمانی آن با شیوع ویروس کرونا در ایران و دنیا نگرانی هایی را در خصوص سلامتی سربازان برای خانواده آنان و خودشان ایجاد نموده است. در این میان رییس سازمان وظیفه عمومی ناجا با اطمینان به خانواده ها و سربازان تاکید نمود که غربالگری سلامت و طرح فاصله گذاری اجتماعی به طور دقیق در مراکز آموزش و پادگان ها اجرا خواهد شد.

جزئیات فاصله گذاری اجتماعی در پادگان ها، اطمینان خاطر به خانواده سربازان

سردار تقی مهری در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به اعزام اردیبهشت ماه سربازان در سراسر کشور اظهار کرد: همانطور که پیشتر گفته شد به دلیل شیوع کرونا و با ابلاغ ستاد کل نیروهای مسلح که با هدف پیشگیری از شیوع ویروس کرونا انجام شد، اعزام به خدمت تمامی مشمولان سربازی که می بایست در تاریخ 19 اسفند ماه سال 98 به دوره آموزشی اعزام می شدند لغو و به هفته اول اردیبهشت ماه سال جاری موکول شد. البته در این میان مشمولان فارغ التحصیل رشته های پزشکی و پیراپزشکی و نیز سربازان پیغام آور بهداشت که جزو امریه وزارت بهداشت محسوب می گردد، به دلیل شیوع ویروس و در ششم فروردین ماه فراخوان شده و بدون گذراندن دوره آموزش نظامی مستقیما به مراکزدرمانی نیروهای مسلح اعزام شدند.

وی ادامه داد: در حال حاضر در آستانه اعزام سربازان هستیم. این سربازان دو دسته هستند دسته نخست مشمولان رشته های پزشکی و پیراپزشکی هستند که می بایست در طول سال 99 و موعدهای مختلف به سربازی اعزام می شدند که با توجه به شرایط فعلی کشور تمامی این افراد برای اعزام در اردیهشت ماه فراخوان شدند. این افراد نیز همچون مشمولان فراخوان شده فروردین ماه بدون طی کردن دوره آموزشی مستقیما به مراکز درمانی و درمانگاه های نیروهای مسلح اعزام خواهند شد و دوره آموزش نظامی را پس از عادی شدن شرایط سپری خواهند کرد.

رییس سازمان وظیفه عمومی ناجا ادامه داد: بنابراین این دسته از مشمولان اگر قبلا تاریخ اعزام دیگری در سال 99 دریافت نموده بودند طبق فراخوان جدید باید در اردیبهشت ماه به سربازی بیایند وبا توجه به نیروهای مسلح بنا بر احتیاج کشور این افراد را برای اعزام به سربازی فراخوانده است طبیعی است اگر این افراد به دلایل غیر موجه در موعد مقرر برای اعزام اقدام ننمایند مشمول غایب محسوب می شوند. اما اگر غیبتشان موجه باشد مسئله ای نخواهند داشت به همین دلیل درخواست من از این افراد این است که برای اعزام به سربازی طی فراخوان اعلام شده اقدام نمایند.

مهری اضافه نمود: دسته دوم از مشمولان اعزامی اردیبهشت ماه کسانی هستند که دارای مدارک زیر دیپلم تا دکتری غیر پزشکی هستند این افراد طبق دستور العمل های صادر شده از سوی قرارگاه بهداشتی امام رضا در ناجا و ستاد کل نیروهای مسلح به سربازی اعزام خواهند شد.

وی با اشاره به پیش بینی تهمیدات لازم برای اعزام این دسته از مشمولان نیز گفت: سربازان نقش مهمی در بنیه و توان دفاعی کشور دارند و در این روزها که تمام ارکان کشور در حال تامین امنیت جانی و سلامت شهروندان هستند نقش سربازان نیز غیر قابل کتمان است. در بسیاری از اقدامات که برای مقابله با کرونا صورت گرفت سربازان حضور پر رنگی داشتند مواردی نظیر اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی، ضد عفونی معابر، تامین امنیت و ... جزو این موارد است. به همین دلیل نیز لازم بود سربازان با رعایت پروتکل های بهداشتی به سربازی اعزام شوند.

مهری در خصوص بعضی نگرانی ها در خصوص سلامتی این افراد گفت: من متوجه نگرانی خانواده ها هستم، اما این اطمینان را می دهم که ما نیز نگران سلامت این عزیزان هستیم و تمام تلاشمان را برای مراقبت از آنان انجام داده ایم. سربازان هنگام اعزام طی چندین مرحله غربالگری می شوند.

رییس سازمان وظیفه عمومی ناجا ادامه داد: نخستین مرحله غربالگری سربازان در پایگاه های بهداشت است، طبق هماهنگی اجرا شده با وزارت بهداشت از مشمولان خواسته می گردد که چند روز قبل از اعزام به پایگاه های بهداشت منطقه خود رفته و شرایط سلامتی آنها چک گردد، در صورتی که پایگاه بهداشت شرایط آنها را مشکوک تشخیص دهد به سربازی اعزام نخواهند شد تا درمان شوند.

وی ادامه داد: مرحله بعدی هنگام ورود به مراکز آموزشی است که در این شرایط نیز تمامی ورودی ها از سوی پزشکان معاینه می شوند و موارد مشکوک غربالگری خواهند شد. همچنین اگر سربازان با اتوبوس به مراکز آموزشی در استان های مجاور یا شهرهای دیگر اعزام شوند در بدو ورود به آنجا هم غربالگری خواهند شد. ضمن این که دستکش، محلول های ضدعفونی و ... نیز در اختیار سربازان قرار می گیرد.

مهری با بیان اینکه در هریک از این مراحل اگر فرد مشکوک به کرونا تشخیص داده گردد، از اعزام جلوگیری خواهد شد، گفت: علاوه بر این اقدامات، فاصله گذاری اجتماعی در اتوبوس های اعزام سربازان نیز اعمال شده و آنان یکی در میان روی جایگاه ها حضور خواهند داشت.

رییس سازمان وظیفه عمومی ناجا تاکید نمود: علاوه بر این موارد، تمامی سربازان و همچنین پرسنل نظامی که از پادگان خارج شده باشند به ازای هر بار ورود مجددا شرایط سلامتی شان آنالیز خواهد شد. در داخل آسایشگاه ها نیز فاصله گذاری اجتماعی رعایت شده و فاصله تخت ها از یکدیگر به دو متر افزایش یافته است. همین امر نیز سبب کاهش تعداد سربازان اعزامی در محیط های آموزشی و پادگان خواهد بود. علاوه بر آن فضاهای پرتردد ضدعفونی می گردد. کیفیت غذا و خورد و خوراک بیشتر شده است ضمن این که غربالگری در حین دوره آموزشی نیز انجام خواهد شد.

وی تاکید نمود: بنابراین از خانواده ها میخواهم که نگرانی بابت ابتلای فرزندانشان به کرونا نداشته باشند و مطمئن باشند که با اقدامات اجرا شده محیط ها پادگانی شرایط بهداشتی بهتری از فضای بیرونی شهر و معابر خواهد داشت.

سردار مهری با بیان اینکه تا امروز حتی یک مورد از فوت سربازان به دلیل کرونا گزارشی نداشته ایم، در عین حال گفت: یک سری مشوق ها به سربازان فعال در عرصه مقابله با کرونا اعطا خواهد شد که این تشویق ها از سوی فرمانده هر یگان ارائه می گردد.

بانیما: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

بانوی ایران: مجله خبری و ورزشی بانوان، مجله خانواده

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 8681

به "جزئیات فاصله گذاری اجتماعی در پادگان ها، اطمینان خاطر به خانواده سربازان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات فاصله گذاری اجتماعی در پادگان ها، اطمینان خاطر به خانواده سربازان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید