پاییز امسال سخت ترین پاییز معاصر دنیاست، جذب 10 هزار نیروی درمانی

به گزارش راه ساری، رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با بیان اینکه در تهران تا به امروز برای درمان مبتلایان به کرونا با کمبود تخت های بیمارستانی روبرو نبوده ایم، گفت: طبق مطالعات جهانی، پاییز نگران کننده ای را پیش رو خواهیم داشت و سخت ترین پاییز معاصر خواهد بود و البته این موضوع صرفا مربوط به کشور ما نیست.

پاییز امسال سخت ترین پاییز معاصر دنیاست، جذب 10 هزار نیروی درمانی

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، نشست ستاد فرماندهی مدیریت بیماری کرونا در شهر تهران با نمایندگان رسانه های بین المللی امروز با حضور علی حائری مشاور رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و عبدالحسین شیروی مدیر اداره کل رسانه های خارجی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تالار ابن سینا دانشکده پزشکی این دانشگاه برگزار شد.

علیرضا زالی رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران در این نشست با اشاره به ماهیت عالم گیری و پاندمی کرونا در عرصه مختلف دنیای، اظهار کرد: کرونا صرفا یک بیماری بیولوژیک نیست، این بیماری مؤلفه های اقتصادی، امنیتی، اجتماعی و سیاسی را نیز در برگرفته است.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با تاکید بر اینکه کووید 19 دنیا را با بحران های اقتصادی مختلفی روبرو کرده، به افت شاخص های PMI در حوزه های مختلف تولید در سراسر دنیا اشاره کرد و گفت: این شاخص در عرصه های مختلف نیز در حال کوچک تر شدن است؛ به شکلی که به نظر می رسد تا پایان این بیماری نیز این فرایند ادامه داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه ویروس کرونا و تبعات مختلفی که ایجاد کرده تا به امروز با هیچ پدیده طبیعی قابل قیاس نبوده، گفت: این بیماری و تبعات آن بسیار جدی است و بسکمک از پیش فرض ها را تغییر داده است.

زالی تاکید کرد: احتمال از بین رفتن ویروس کرونا در طبیعت کماکان وجود ندارد و ریشه کنی این ویروس حداقل در بازه زمانی کوتاه غیرممکن است.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران ضمن ابراز نگرانی از جهش هایی که ممکن است در ساختار ویروس کرونا رخ دهد، توضیح داد: مطالعات بین المللی گواه این مطلب است که در ساختار ویروس تغییر شگرفی رخ نداده و تغییرات کوچکی صرفا در میزان سرایت پذیری ایجاد شده است.

وی تغییرات محیطی، رطوبت و گرما را در کرونا بی تأثیر دانست و بقاء طولانی تر این ویروس را در محیط های اجتماعی و پرتردد و سطوح مختلف یادآور شد.

زالی در بخش دیگری از این نشست با اشاره به جمعیت استان تهران، توضیح داد: طبق آخرین آمار جمعیت استان تهران قریب به 14 میلیون و هشتصد هزار نفر است و این در حالی است که چگالی بالا و تراکم جمعیت تهران را از سایر استان ها متمایز می کند.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران اضافه کرد: به طور مثال در منطقه بهارستان تهران که در جنوب شرقی تهران واقع شده تراکم جمعیتی بسیار زیادی را شاهد هستیم که این موضوع می تواند حوزه بهداشت و درمان را با چالش های جدی روبرو کند.

وی گذار شهر نشینی شتابزده و سکونت های غیر رسمی را یکی دیگر از چالش های مربوط به استان تهران ذکر کرد و گفت: مجموعه ای از این فاکتور ها کنترل کرونا را در کلانشهر تهران با مسائل جدی روبرو کرده است.

زالی با بیان اینکه بالاترین آمار از حاشیه نشینی مربوط به استان تهران است، تاکید کرد: حاشیه نشینی شرایط اقتصادی، بهداشتی و فرسودگی زیر ساخت ها را دستخوش تغییراتی می کند که در پاندمی کرونا بیش از پیش چهره خود را به نمایش گذاشت.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به جمعیت شناور در استان تهران، اضافه کرد: روزانه جمعیتی بالغ بر یک میلیون نفر، معادل جمعیت یک استان از استان های مجاور نظیر البرز و ساوه وارد تهران و در پایان روز از شهر خارج می شوند، این جمعیت می تواند بار بیماری را به میزان قابل توجهی به سیستم بهداشت و درمان وارد کند.

وی تردد 400 هزار خودرو از استان البرز به تهران را پدیده پیچیده و مشخصه تهران دانست.

زالی با تاکید بر اینکه در بروز و شیوع اپیدمی ها نقاط کور می تواند بسیار خطر آفرین باشد، گفت: حدود 40 درصد از اتباع سایر کشور ها که در ایران هستند، در تهران سکونت دارند و آمار نشان می دهد که 50 درصد از این اتباع به صورت غیرقانونی و فاقد گواهینامه در تهران سکونت دارند که در صورت ابتلا به بیماری به دلیل شرایط خاص اقامت تمایلی به مراجعه به مراکز درمانی ندارند.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران پدیده زباله گردی، بچه ها کار، معتادان متجاهر را از دیگر مؤلفه های خطر آفرین انتشار کرونا در تهران ذکر کرد و تعامل و مشارکت بیشتر بخش های مختلف مدیریتی و استفاده از ظرفیت های دستگاه های مختلف را با هدف کنترل کووید-19 خواستار شد.

وی از در اختیار داشتن 12 هزار تخت درمانی دانشگاهی در تهران خبر داد و تاکید کرد: مراقبت های درمانی در بیمارستان های دانشگاهی در بالاترین سطح به بیماران ارائه می شود و حدود 85 درصد بیماران مبتلا به کرونا در این بیمارستان ها درمان می شوند.

زالی در ادامه به برخی از پروژه های در حال اتمام و یا آماده بهره برداری افزایش تخت های بیمارستانی اشاره کرد و گفت: پروژه بیمارستان های شهدای تجریش، امام خمینی (ره)، فیروزآبادی، شهر قدس تا ابتدای پاییز وارد مدار ارائه خدمات درمانی و بهداشتی خواهد شد که خوشبختانه بیشتر تخت های درمانی این بیمارستان ها متعلق به دانشگاه های علوم پزشکی است.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با بیان اینکه در تهران تا به امروز برای درمان مبتلایان به کرونا با کمبود تخت های بیمارستانی روبرو نبوده ایم، گفت: باید با نگاه آینده نگارانه و افزایش ظرفیت های بیمارستانی زیر ساخت ها را برای فصول سرد سال مدیریت و تقویت کنیم.

وی گفت: راهبرد اصلی مدیریت حوزه بهداشت و درمان کشور بالا بردن ظرفیت بخش های درمانی است.

زالی با اشاره به اهمیت غربالگری و فعالیت 90 مرکز جامع سلامت 16 و 24 ساعته، گفت: ضرورت پیروی از سیاست ها و راهبرد های سازمان بهداشت دنیای را خواستار شد؛ ضمن اینکه تاکید کرد باید بیش از گذشته ضمن ارتباط و اتصال بیشتر با سازمان بهداشت دنیای از الگو ها و توصیه های این سازمان بهره مند شویم.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران شکل گیری و شناسایی نقاط خطر آفرین و آلوده به کرونا را یکی دیگر از اقدامات ستاد مقابله با کرونا ذکر کرد و به روز رسانی این اطلاعات را ضروری دانست.

وی با اشاره به ایجاد کمیته اپیدمیولوژیک در ستاد مقابله با کرونا، گفت: این ستاد با نگاهی آکادمیک عدد مولد پایه مبتلایان را به صورت مستمر مانیتور می کند؛ هرچه تراز این عدد بالاتر از یک باشد نشان دهنده شیوع خطرآفرین بیماری است.

زالی شکل گیری و بازگشت امواج انسان محبت آمیز، فارغ از هرگونه سلائق سیاسی و اقتصادی و به صورت یکپارچه در دنیا را یکی دیگر از مواردی دانست که در سایه کرونا شکل گرفته است.

وی اضافه کرد: امروز مشکل و درد همه دنیا مشترک شده و روزی به شعف خواهیم رسید که در عرصه دنیای این بیماری کنترل شود.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران تلاش نظام های علمی و مدیریتی دنیا برای به اشتراک گذاری تجربیات و دستاور های کارآمد را ضروری دانست و گفت: برای ریشه کنی کرونا باید تمامی مرز های از بین برود و گفتمان دنیای با دردی مشترک و احساس همدردی به همگان منتقل شود.

زالی گفت: اگر چنانچه هر کشوری به تجربه کارآمدی در زمینه درمان و یا مدیریت کرونا دست یافت، آن را به اشتراک بگذارد، از دشواری ها وچالش های مقابله با این بیماری کاسته می شود.

به گفته رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، فضای علمی دنیای، امروزه به فضایی منعطف تر و سخاوتمندانه تر از گذشته مبدل شده و در حوزه علمی رقابت های منطقی شکل گرفته که این مهم می تواند به توسعه این فعالیت ها کمک کند.

وی گفت: دانش بشری محدود است و برای ریشه کنی کرونا باید دستاورد ها و تجربیات علمی به اشتراک گذاشته شود.

زالی از اجرای 364 پروژه کیلینیکال علمی در کشور خبر داد و اضافه کرد: نتایح این تحقیقات در آینده ای نزدیک منتشر خواهد شد. همچنین به افتتاح طرح یک خانه یک پایگاه سلامت اشاره کرد.

* برخی محدودیت ها در پاییز هم باید ادامه پیدا کند

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با بیان این که طبق مطالعات دنیای، پاییز نگران کننده ای را پیش رو خواهیم داشت، اضافه کرد: پاییز امسال سخت ترین پاییز معاصر خواهد بود و این موضوع صرفا مربوط به کشور ما نیست؛ چرا که همزمانی کرونا با بیماری های فصلی، تمایل مردم به حضور در فضا های سرپوشیده، ایجاد علائم تنفسی و آلرژی در این فصل و ورود موج جدید H 1 N 1 بسیار نگران کننده است.

وی در خصوص نگرانی ها از موج سوم بیماری در پاییز، مطرح نمود: برخی از محدودیت ها در پاییز هم باید ادامه پیدا کند و ممکن است حضور فیزیکی دانش آموزان در مدارس محدود شود؛ چراکه یکی از اساسی ترین فاکتور های موثر در گسترش ویروس، آغاز فعالیت های آموزشی و افزایش استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی است.

به گفته زالی27 درصد انتقال بیماری، در وسایل حمل و نقل عمومی اتفاق می افتد.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به اینکه کانون اصلی شیوع بیماری، تجمعات و دورهمی هاست، اضافه کرد: در خصوص مراسم عزاداری محرم نیز پروتکل های بهداشتی از سوی ستاد ملی کرونا ابلاغ شد و کارشناسان بهداشت از هر سه دانشگاه استان تهران بر نحوه اجرای دستورالعمل ها نظارت خواهند داشت.

* لزوم توجه به نشاط نیرو های خط مقدم درمان

زالی با اشاره به اینکه کشور وسایل حفاظتی تیم درمان را حداقل تا سه ماه آینده تأمین کرده، از فرسودگی تیم پزشکی و کادر درمان ابراز نگرانی کرد و رشادت های تیم خدوم سلامت را مورد تقدیر قرار داد.

وی در ادامه از تلاش های سخت کوشانه و ارزنده مجموعه کادر بهداشتی و درمانی قدردانی کرد و گفت: مدافعان سلامت تابلوی زیبایی ار رشادت ها را به نمایش گذاشتند.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به اینکه خستگی پرسنل در مراکز بهداشتی و درمانی، یکی از مهمترین دغدغه های نظام سلامت دنیاست، اضافه کرد: ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا با جذب 10 هزار نیروی بهداشتی و درمانی موافقت کرده که در فاز اول 3هزار نیرو وارد مدار ارائه خدمت می شوند.

زالی ادامه داد: پیشنهاد بازگرداندن نیرو های 89 روزه و تمدید قرارداد همه پرسنل بازنشسته در 5 سال اخیر برای یکسال به ستاد ملی کرونا ارائه شده است.

تور فرانسه: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

تور کانادا: برای دیدار از شگفتی های کشور زیبای کانادا و دریافت ویزای مولتی 5 ساله کانادا با ما همراه باشید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 شهریور 1400 بروزرسانی: 20 شهریور 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 11287

به "پاییز امسال سخت ترین پاییز معاصر دنیاست، جذب 10 هزار نیروی درمانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاییز امسال سخت ترین پاییز معاصر دنیاست، جذب 10 هزار نیروی درمانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید