جمع آوری گازهای پمپ بنزین در مازندران برای نخستین بار در استان های شمالی

به گزارش راه ساری، معاون بازرگانی شرکت ملی پخش فرآوده های نفتی منطقه چالوس از اجرایی شدن طرح کهاب برای نخستین بار در مازندران اطلاع داد.

جمع آوری گازهای پمپ بنزین در مازندران برای نخستین بار در استان های شمالی

غلامحسین افتخاری در گفت وگو با خبرنگاران با تایید این خبر که طرح کهاب برای نخستین بار در استان های شمالی و یک در صندلی در مرزن آباد اجرا شده است، اظهار کرد: طرح کهاب پیش از این در تهران و کرج هم اجرا شده بود، اما در مرزن آباد، این طرح به صورت کامل تر و مجهزتر اجرا شده است.

وی با بیان اینکه بخش خصوصی بیش از یک سال گذشته این دستگاه را از اسپانیا وارد نموده، ادامه داد: این طرح برای نخستین در شمال کشور اجرا شد اما در سایر صندلی های کشور نیز می توان این دستگاه را نصب کرد زیرا تاثیرات مثبت زیادی دارد.

معاون بازرگانی شرکت ملی پخش فرآوده های نفتی منطقه چالوس اضافه کرد: دولت و سازمان محیط زیست الزامی را به شرکت پخش فراوده های نفتی داده است که ظرف مدت دو سال باید این تجهیزات در همه صندلی ها به نحوی مستقر گردد و حال اینکه در این زمینه باید دید وضعیت اقتصادی کشور و وضعیت محدودیت های ناشی از تحریم ها تا چه میزان مانع کار می گردد.

افتخاری با بیان اینکه طرح کهاب دارای سه مرحله است، توضیح داد: در مرحله اول که حدود 10 سال پیش اجرا شد، شرکت نفت تمام مسیرهای خروج گاز از مخازن صندلی ها را مسدود و تنها به یک محل لوله خروجی از مقصد به نام سوپاپ محدود کرد که در یک فشار معینی این سوپاپ اجازه خروج گاز را می داد.

وی با اشاره به اینکه فشار گاز بر روی فرآورده باعث می شد تبخیر کمتری صورت گیرد، ادامه داد: این سوپاپ در زمانی که نفتکش در حال تخلیه است، اجبارا باید اجازه عبور گاز را بدهد زیرا حجم خالی مخزن با فرآورده در حال پر شدن بوده بنابراین گازی که جای آن در حال کم شدن است باید خارج گردد. آنچه که در یک صندلی مرزن آباد اجرا شد این مرحله است و این گازی که بر اثر تخلیه فرآورده باید خارج می شد را مجددا بازیافت و تبدیل به فرآورده می نماید.

وی تاکید نمود: اجرای مرحله دیگر احتیاج به تکنولوژی و هزینه بیشتر دارد؛ زمانی است که شما به پمپ بنزین می روید و در حال سوختگیری هستید، گازی از درب باک خارج می گردد که باید نازل های مخصوصی روی شلنگ تلمبه تعبیه گردد تا اجازه خروج آزاد را به گاز را ندهد و همزمان یک پمپ وکیومی داخل مخزن تلمبه باشد که این گاز را بکشد و به داخل مخزن راهنمایی کند که این مرحله سوم طرح کهاب است.

معاون بازرگانی شرکت ملی پخش فرآوده های نفتی منطقه چالوس یادآور شد: در این سه مرحله کل گازهایی که ممکن است در صندلی وارد فضا گردد در یک مسیری برگردانده و تبدیل به فرآورده می گردد.

افتخاری با بیان اینکه بخش دولتی هم به دنبال خرید و نصب چنین دستگاه هایی است، گفت: کشورهای مختلفی در زمینه ساخت این تکنولوژی فعال هستند و شرکتی در اصفهان نیز در حال تکمیل این طرح است.

وحید تکمه چین، مدیر یک صندلی سوخت در مرزن آباد که این طرح در آن اجرا شده نیز به خبرنگار خبرنگاران گفت: کهاب طرحی برای صرفه جویی اقتصادی در مصرف سوخت بوده که با اهداف زیست محیطی پایه گذاری شده است.

وی با بیان اینکه در تمام استان های شمالی، صندلی مرزن آباد نخستین صندلیی محسوب می گردد که دستگاه کاهش بخار بنزین در آن راه اندازی شده است، اظهار کرد: کار اصلی این دستگاه که از کشور اسپانیا وارد شده، بازیافت بخارات بنزینی است.

وی با بیان اینکه بنزین ماده فراری است که وقتی در فضای آزاد قرار داده گردد در زمان کوتاهی تبخیر می گردد، اضافه کرد: این مشکل بزرگ همه پمپ بنزین ها است و نقل و انتقالات موجب تبخیر ماده می گردد و به همین دلیل اکثر صندلی داران با کسری بنزین روبرو هستند.

مدیر صندلی سوخت مرزن آباد با اشاره به کارایی دیسپچینگ گفت: کار این سیستم نظارت بر داده ها است که شرکت نفت می تواند کنترل بیشتری بر میزان فروش و تبخیر داشته باشد. از زمان راه اندازی دستگاه تاکنون، بخار بنزین، بوی آن و آلودگی هوا کاهش یافته است؛ در صورتی که این طرح در کل کشور اجرا گردد تاثیر خوبی بر روی محیط زیست خواهد گذاشت.

وی با بیان اینکه با نصب این دستگاه بوی بنزین در هنگام تخلیه بار کاهش می یابد، اضافه کرد: در صورتی که دولت حمایت لازم را به منظور وارد کردن این دستگاه انجام دهد چیزی حدود 5 تا 6 هزار میلیارد تومان در سال صرفه جویی می گردد.

وی اظهار کرد: در آینده تجهیزات جدید بر روی خودروها نیز وصل خواهد شد، همچنین دستگاه وکیوم پمپ زیر دستگاه ناظر قرار می گیرد تا بخار خارج شده را وکیوم کند. در صورتی که این طرح یک طرح ملی گردد گام بزرگی در جهت کاهش سوخت برای کشور محسوب می گردد. با گسترش این طرح در کل کشور علاوه بر بازگرداندن مقادیر زیادی سوخت و یاری به محیط زیست می توان زمینه اشتغال هزاران نفر را فراهم کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 فروردین 1398 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 796

به "جمع آوری گازهای پمپ بنزین در مازندران برای نخستین بار در استان های شمالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جمع آوری گازهای پمپ بنزین در مازندران برای نخستین بار در استان های شمالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید