خبرنگاران چتری برای عشایر در راستا جهش تولید

به گزارش راه ساری، شیراز- خبرنگاران- عشایر به عنوان جامعه مولد همواره در عرصه های مختلف اقتصادی، فرهنگی و سیاسی ایفای نقش کرده و در مقاطع و تحولات مختلف دین خود را به کشور ادا کرده اند.

خبرنگاران چتری برای عشایر در راستا جهش تولید

به گزارش خبرنگاران، دولت تدبیر و امید از شروع فعالیت خود در سال 92 برای پاسخ به نیازها و کاستن از مسائل فراروی عشایر اهتمام داشته است، موضوعی که به نوبه خود بسترساز جهش تولید توسط این قشر مولد است.

بنا بر آخرین سرشماری، جمعیت استان فارس، چهار میلیون و 949 هزار و 335 نفر است که از این آمار، 30 هزار خانوار با 150 هزار نفر جمعیت را جامعه عشایری تشکیل می دهند. عشایر فارس متشکل از سه ایل بزرگ قشقایی، خمسه و لر و هشت طایفه مستقل است.

تقویت نقش آفرینی عشایر در تولید

در تامین نیاز کشور به گوشت قرمز، عشایر همواره نقش قابل توجهی داشته اند؛ به گفته مدیر کل امور عشایر فارس، یک سوم گوشت قرمز تولیدی در استان فارس توسط عشایر این استان تامین می شود.

روح الله بهرامی شرح داد: در حوزه زنجیره تولید گوشت قرمز، سه میلیون راس دام در حوزه عشایر استان توسط عشایر مدیریت و نگهداری می شود و عشایر استان سالانه 20 هزار تن گوشت قرمز تولید می کنند.

وی ادامه داد: در زنجیره تولید گوشت قرمز برای اینکه اشتغال پایدارتری ایجاد کنیم و تولید را افزایش دهیم، تسهیلات 100 میلیون تومانی با کارمزد 10 درصد در اختیار دامداران عشایری قرار داده ایم که با اصلاح روش تغذیه دام، تولیدات خود را افزایش دهند.

او گفت: اجرای این طرح که با حمایت تسهیلاتی دولت انجام شد سبب شد که عشایر در تامین علوفه برای دام خود دچار مشکل نشوند و در نهایت تولید گوشت قرمز توسط عشایر استان تا 2 هزار و 500 تن در سال افزایش یابد.

بهرامی شرح داد: سال گذشته 61 میلیارد تومان تسهیلات زنجیره تولید گوشت قرمز با عاملیت بانک کشاورزی در اختیار حدود یک هزار نفر از بهره برداران عشایری در فارس قرار گرفت و علاوه بر این حدود 12 میلیارد تومان تسهیلات تا سقف 15 میلیون تومان، کارمزد چهار درصد و بازپرداخت پنج ساله نیز به منظور جبران خسارت ناشی از خشکسالی به عشایر پرداخت شد.

وی افزود: البته تسهیلات جبران خشکسالی را عمدتا در اختیار شرکت های تعاونی عشایری قرار دادیم تا علوفه مورد نیاز را تامین و به عشایر آسیب دیده کمک رسانی کنند.

تداوم تولید لبنیات توسط عشایر قشقایی فارس در راستا کوچ/ عکس: رضا قادری

پیش بینی ظرفیت های قانونی متناسب با شرایط عشایر در برنامه ششم توسعه

مدیر کل امور عشایر فارس با اشاره به پیش بینی ظرفیت های قانونی متناسب با شرایط عشایر در برنامه ششم توسعه به خبرنگاران گفت: در حالی که در برنامه پنجم فقط یک بار نام عشایر آمده بود در برنامه ششم افزون بر 13 مرتبه نام عشایر ذکر شده است که هر بار یک نتیجه اعتباری دارد و باعث می شود عشایر در سیستم بودجه ریزی دیده شوند.

بهرامی افزود: به عنوان نمونه بند ب ماده ششم یعنی موضوع بهره مندی عشایر و روستاهای فاقد دهکمک از اعتبارات ارزش اضافه کرده است چرا که قبلا درآمدهای حاصل از ارزش اضافه کرده مربوط به بخش هایی از جمله آلاینده ها و دخانیات که فقط در روستاهای فاقد دهکمک هزینه می شد اما از اواخر سال 95 تا پایان سال 98 حدود 28 میلیارد تومان نیز به عنوان سهم جامعه عشایری از این اعتبارات بر اساس آیین نامه صادره در بخش عمرانی صرف اجرای 260 پروژه در مناطق مختلف عشایری استان شد.

وی، در خصوص بهره مندی عشایر از اعتبارات مربوط به آبرسانی به مناطق عشایری هم گفت: به منظور تامین آب پایدار در مناطق روستایی و عشایری با اعتباراتی از محل صندوق توسعه ملی، سال گذشته حدود 22 میلیارد تومان سهم عشایر فارس بود به همین دلیل 20 پروژه تامین آب مانند مجتمع های آبرسانی، خطوط انتقال آب، تجهیز چاه و احداث مخازن ذخیره آب برای انتقال به مناطق عشایری یا اجرا شده و یا در دست اجرا است.

یک واحد خانه بهداشت عشایری

بهره مندی عشایر از خانه بهداشت

مدیر کل امور عشایر فارس، با اشاره به فراهم شدن امکان بهره مندی عشایر از خدمات خانه های بهداشت گفت: از آنجا که خانه های بهداشت در مناطق روستایی بودند عشایری که خارج از محدوده روستا حضور داشتند یا دسترسی کمی به این مراکز داشتند یا اصلا امکان دسترسی نداشتند که با همکاری دانشگاه علوم پزشکی استان 36 خانه های بهداشت عشایری در کانکس به ارائه خدمات به عشایر در مناطق ییلاقی و قشلاقی پرداختند.

بهرامی افزود: با ایجاد این خانه های بهداشت، شاخص بهره مندی عشایر استان فارس از خدمات بهداشتی از حدود 20 درصد به حدود 37 درصد رسید که یک اقدام مهم محسوب می شود.

وی اضافه کرد: البته پایلوت اجرای این طرح استان فارس بود و وزارت بهداشت از سال 98 اجرای این طرح در سایر استان ها را نیز شروع کرد.

او گفت: در حوزه حمایتی این طرح نیز بحث شناسایی توانخواهان و معلولان عشایری به شکل مشترک توسط اداره کل بهزیستی و اداره کل امور عشایر استان انجام شد و یک هزار و600 معلول عشایری شناسنامه دار شدند.

مدیرکل امور عشایر فارس شرح داد: همچنین برای نخستین بار طرح توانبخشی مبتنی بر جامعه عشایری (CBR) با حضور تسهیلگران عشایری و مشاوران بهزیستی در مناطق عشایری استان در حال اجرا است.

ارائه خدمات فرهنگی به جامعه عشایری

وی، یکی از مباحث مهم و مد نظر اداره کل امور عشایر استان فارس را توجه به مباحث فرهنگی عشایر این استان دانست و گفت: بر اساس طرح جامع فرهنگی و مذهبی که به تصویب شورای عالی عشایر کشور به ریاست معاون اول رییس جمهوری رسیده، به 17 وزارتخانه و سازمان ابلاغ شده که در حوزه فرهنگی خدمات رسانی به جامعه عشایری را همانند خدمات رسانی به مناطق روستایی و شهری به شکل مستمر انجام دهند.

اجرای طرح جامع توسعه ورزش در مناطق عشایری

بهرامی، یکی دیگر از اقدامات اجرا شده در جهت خدمات رسانی مطلوب به جامعه عشایری فارس را اجرای طرح جامع توسعه ورزش در مناطق عشایری این استان دانست و گفت: با اجرای این طرح که متولی آن اداره کل ورزش و جوانان است، بنا شد که 27 صدم درصد از اعتبارات ارزش اضافه کرده به این امر اختصاص یابد.

برگزاری منظم جلسات شورای عشایری در دستور کار دولت

وی، یکی از موارد مورد تاکید دولت را برگزاری منظم جلسه های شورای عشایری دانست و گفت: در این جلسه ها نیازمندی های عشایر در بخش های مختلف احصا و شناسایی می شود و متناسب با آن نیازها، دستگاه های مرتبط و مسئول برای حل آن مشکل می بایست وارد عمل شوند.

ارائه خدمات بهداشتی به عشایر در شرایط شیوع کرونا

ارائه خدمات بهداشتی مناسب به عشایر در بحث ویروس کرونا

مدیر کل امور عشایر فارس، با اشاره به شیوع کرونا در کشور و استان گفت: به منظور حمایت از جامعه عشایر استان در مقابل این ویروس از سوی ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا، شیوه نامه هایی ابلاغ و تفاهم نامه مشترکی بین معاونت بهداشتی وزارت بهداشت و سازمان امور عشایر منعقد شد که بر اساس آن اکیپ های سیار دانشگاه علوم پزشکی، معاونت بهداشت و مراکز بهداشتی شهرستان ها، طرح غربالگری در جامعه عشایری استان اجرا شد.

بهرامی گفت: از آنجا که جامعه عشایری عمدتا در دامن طبیعت و دور از شهرها و روستاها و عمدتا به شکل پراکنده زندگی می کنند، تا به امروز موارد بسیار اندکی از ابتلای عشایر به این ویروس گزارش شده و هیچ مورد فوتی ناشی از کرونا نیز در بین عشایر استان نداشته ایم.

وی افزود: همچنین خدماتی مانند توزیع ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی کننده توسط اتحادیه تعاونی های عشایری و با همکاری سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس و دانشگاه علوم پزشکی در شهرستان های مخلتف ارائه شده و آموزش های لازم نیز از طریق فضای مجازی و به شوراهای عشایری و معتمدین عشایری ارائه شده است.

در حاشیه افتتاح طرح های روستایی و عشایری در استان فارس

تشکل 72 صندوق اعتبارات خُرد زنان عشایر در فارس

مدیرکل امور عشایر فارس درباره ارائه خدمات به جامعه زنان عشایر نیز گفت: از ابتدای شروع فعالیت دولت تدبیر و امید تا به امروز 72 صندوق اعتبارات خرد زنان عشایری در استان تشکیل شده که از این بابت در کشور استان فارس هم از نظر کمی و هم کیفی رتبه نخست را دارد.

بهرامی افزود: حدود سه میلیارد و 700 میلیون تومان تسهیلات کم بهره نیز از طریق صندوق کارآفرینی امید و ماده 10 و 12 خشکسالی در اختیار این صندوق ها قرار گرفته که عمدتا در بحث کمک به معیشت خانوار و فعالیت های خانگی و صنایع دستی فعالیت دارند.

وی افزود: تا به امروز حدود 2 هزار نفر از بانوان عشایر استان در قالب این صندوق ها ساماندهی شده اند.

ویزارو: ویزای تضمینی شینگن، ویزای کانادا تضمینی

سلو بلاگ: محفلی برای هم اندیشی

منبع: ایرنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 10997

به "خبرنگاران چتری برای عشایر در راستا جهش تولید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران چتری برای عشایر در راستا جهش تولید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید