درخواست بن سلمان از پاکستان و عراق برای میانجی گری میان تهران و ریاض

به گزارش راه ساری، ایسنا نوشت: روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی با اشاره به گام های اخیر عربستان و ایران برای رفع اختلافات نوشت که مقامات سعودی از پاکستان و عراق برای میانجی گری میان تهران و ریاض درخواست کمک کرده اند.

درخواست بن سلمان از پاکستان و عراق برای میانجی گری میان تهران و ریاض

روزنامه نیویورک تایمز در گزارش خود به نقل از مقامات نوشت: عربستان سعودی و ایران پس از سال ها اختلاف و رقابت به تازگی گام هایی را برای آغاز گفت وگوی غیر مستقیم با یکدیگر در تلاش برای کاهش تنش ها در خاورمیانه برداشته اند.

مقامات عراقی و پاکستانی در هفته های اخیر پس از حمله به تاسیسات نفتی عربستان گفته اند که محمد بن سلمان ولیعهد عربستان از سران عراق و پاکستان خواسته است تا با همتایان ایرانی خود درباره تنش زدایی گفت وگو کنند. ایران نیز از این تلاش ها استقبال کرده و هم در محافل خصوصی و هم به طور علنی تاکید کرده که آماده مذاکره با عربستان سعودی است.

دولت عربستان همچنین روز جمعه طی بیانیه ای خطاب به نیویورک تایمز تایید کرده است که عراق و پاکستان هر دو پیشنهاد میانجی گری برای گفت وگو میان تهران و ریاض را مطرح کرده اند اما عربستان تکذیب کرده است که بن سلمان این ابتکار عمل را به دست دارد.

در این بیانیه آمده است: تلاش ها برای تنش زدایی در منطقه باید از سوی طرفی باشد که تنش را آغاز کرده و دست به حمله زده است، نه پادشاهی عربستان.

اما بی اعتمادی و اختلاف میان این دو قدرت منطقه ای همچنان عمیق است و چشم انداز گفت وگوی مستقیم میان ایران و عربستان در سطوح بالا و در آینده نزدیک، کماکان بعید به نظر می رسد.

چندی پیش تاسیسات نفتی عربستان هدف حمله موشکی و پهپادی قرار گرفت که منجر به توقف تولید نیمی از نفت این کشور شد. اگرچه انصارالله یمن مسئولیت حمله را بر عهده گرفته است اما سعودی ها ایران را مسئول آن می دانند.

ایران این ادعاها را قویا رد می کند.

نیویورک تایمز در ادامه نوشت: عمران خان نخست وزیر پاکستان ماه گذشته در جده با ولیعهد سعودی دیدار کرد. وی چند روز بعد در حالی که در مجمع عمومی سازمان ملل به سر می برد به خبرنگاران گفت که بن سلمان از او خواسته است، با ایران صحبت کند.

یک مقام ارشد پاکستانی که خواست نامش فاش نشود، در این باره گفت: محمد بن سلمان به عمران خان گفت که می خواهد از جنگ پرهیز کند. وی از نخست وزیر ما خواست تا در این زمینه همکاری کند.

همچنین یک مقام ارشد عراقی با اشاره به سفر اخیر نخست وزیر کشورش به عربستان سعودی گفت که بن سلمان از عادل عبدالمهدی خواسته است تا میان تهران و ریاض میانجی گری کند و او نیز پیشنهاد داده که در صورت انجام دیداری میان دو کشور، این ملاقات در عراق برگزار شود.

ایران از این ایده نیز استقبال کرده است.

علی لاریجانی رئیس مجلس ایران در گفت وگو با شبکه الجزیره خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی آماده مذاکره با عربستان و سایر کشورهای منطقه است. مذاکرات ایرانی- سعودی می تواند به حل بسکمک از مسائل امنیتی و سیاسی منطقه کمک کند.

اما برای سعودی ها، حتی مذاکرات غیر مستقیم با ایران به معنی انحراف جدی از رویکرد اولیه محمد بن سلمان درقبال ایران، در زمانی است که در سال 2015 از سوی پدرش به عنوان ولیعهد عربستان سعودی معین شد. وی آن زمان، ایران را ریشه مسائل منطقه دانسته و گفته بود که جنگ را به داخل خاک ایران می کشاند.

310 310

tafatton.ir: مجله مطالب خواندنی سفر و گردشگری

aradbld.ir: گفتگوی آزاد و اخبار روز

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 5655

به "درخواست بن سلمان از پاکستان و عراق برای میانجی گری میان تهران و ریاض" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست بن سلمان از پاکستان و عراق برای میانجی گری میان تهران و ریاض"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید