درمان دیستروفی عضلانی مادرزادی با سلول های بنیادی خود بیمار

به گزارش راه ساری، محققان انگلیسی برای اولین بار با استفاده از سلول های بنیادی خود بیماران مبتلا به دیستروفی عضلانی مادرزادی، پیروز به درمان گروهی از افراد مبتلا به این بیماری شده اند.

درمان دیستروفی عضلانی مادرزادی با سلول های بنیادی خود بیمار

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از مدیکال نیوز، بیماری دیستروفی عضلانی مادرزادی از جمله بیماری های صعب العلاج است که افراد مبتلا به آن از ماهیچه های ضعیفی برخوردار هستند و قادر به حرکت نیستند. اما یک روش درمانی جدید موسوم به iPSC درمان آنان را ممکن می کند.

علت اصلی این بیماری ناتوانی بدن در جهت تولید برخی پروتئین های خاص است که می تواند به ناهنجاری های مغزی نیز منجر شود. اما با استفاده از سلول های بنیادی خود بدن به نبرد این مشکل رفت و از این سلول ها به عنوان داروهای طبیعی برای تولید پروتئین های مورد نیاز و کاهش آثار مهلک بیماری مذکور کمک گرفت.

سلول های بنیادی یادشده با تصحیح و دستکاری برخی ژن های بدن که عامل ایجاد این مشکل هستند، می توانند جذب پروتئین هایی موسوم به α-dystroglycan را هم ممکن کنند و در نتیجه عوارض بیماری دیستروفی عضلانی مادرزادی کمتر می شود.

در حال حاضر این روش درمانی با پیروزیت بر روی تعدادی از موش ها آزمایش شده و در صورت تداوم این پیروزیت ها می توان به آزمایش پیروز آن بر روی انسان هم امیدوار بود.

tafatton.ir: مجله مطالب خواندنی سفر و گردشگری

aradbld.ir: گفتگوی آزاد و اخبار روز

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 5590

به "درمان دیستروفی عضلانی مادرزادی با سلول های بنیادی خود بیمار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان دیستروفی عضلانی مادرزادی با سلول های بنیادی خود بیمار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید