دلایل علمی بی حوصلگی را بشناسید

به گزارش راه ساری، معمولاً افراد در زمان تنهایی، اندوه، عصبانیت، نگرانی، خواب ناکافی، استرس و... دچار بی حوصلگی می شوند، اما گاهی همه چیز بر وفق مراد است و شما نمی دانید چرا بی حوصله هستید!

دلایل علمی بی حوصلگی را بشناسید

به گزارش گروه رسانه های دیگر خبرگزاری خبرنگاران، کسالت و بی حوصلگی احساسی است که همه افراد گه گاه دچار آن می شوند. شدت و تعداد روز های بی حوصلگی در برخی افراد کمتر و در برخی بیشتر است، اما آیا تا به حال فکر نموده اید که چرا گاهی بی دلیل بی حوصله می شوید؟ آیا راهی برای برطرف بی حوصلگی خود پیدا نموده اید؟

گاهی در خانه نشسته اید و حوصله انجام هیچ کاری را ندارید؛ حتی حاضر نیستید به پیاده روی بروید یا با یکی از دوستان خود تماس بگیرید تا از دل تنگی و بی حوصلگی دربیایید. برخی وقت ها آن قدر بی حوصله می شوید که دوست دارید کل روز را بخوابید.

معمولاً افراد در زمان تنهایی، اندوه، عصبانیت، نگرانی، خواب ناکافی، استرس و... دچار بی حوصلگی می شوند، اما گاهی همه چیز بر وفق مراد است و شما نمی دانید چرا بی حوصله هستید!

دلیل بی حوصلگی های بی علت چیست؟!

حقیقت این است که انسان هیچ گاه بدون دلیل دچار کسالت و بی حوصلگی نمی گردد. برخی مواقع شما می دانید به دلیل تنهایی، غم و اندوه، استرس، رویداد بد و... بی حوصله شده اید، اما یک زمانی احساس می کنید بدون دلیل کسل شده اید درحالی که کسالت و بی حوصلگی گاهی ناشی از دلایل ریز و جزئی است که شاید شما متوجه آن ها نباشید؛ این عوامل عبارت اند از:

1. یکنواختی ذهن

برخی وقت ها بی حوصلگی ناشی از خستگی ذهن است که در اثر تکرار و عدم علاقه به انجام وظایف ایجاد می گردد؛ مثلاً کسانی که برای کارشان به تمرکز دائمی احتیاج دارند، زندانیان و کسانی که در فرودگاه انتظار می کشند، بی حوصلگی را تجربه می نمایند.

2. عدم علاقه و هیجان در انجام کار ها

تا به حال شده کاری را انجام دهید و در طی آن نه خستگی را احساس کنید و نه گذر زمان را و بعد از انجام کار احساس خوب رضایت و سرخوشی داشته باشید؟! این دقیقاً به خاطر علاقه و دلبستگی شما نسبت به انجام آن کار است که حداکثر انرژی تان را صرف آن می کنید. از طرف دیگر انجام کار های خیلی ساده معمولاً کسل نماینده و در مقابل کار های بسیار سخت هیجان انگیز هستند؛ بنابراین فقدان علاقه و شور و هیجان در انجام کار ها می تواند باعث بی حوصلگی در شما گردد.

3. نبود تنوع در زندگی

معمولاً افرادی که احتیاج زیادی به تازگی، تنوع و هیجان دارند بیشتر در معرض بی حوصلگی و کسالت قرار می گیرند. افراد برون گرا جزو آن دسته افرادی هستند که احتیاج به تحریک بیرونی دارند؛ به همین دلیل آن ها بسیار مستعد بی حوصلگی هستند و تنوع طلبی و ریسک پذیری راهی برای درمان کسالت در این افراد است.

4. پوشیدن لباس نامناسب

لباس های تنگ و تیره می تواند تأثیر به سزایی در خلق وخوی شما داشته باشد. لباس های رنگ تیره و چسبان گاهی شما را کلافه می نماید و باعث می گردد احساس کسالت و ناراحتی کنید؛ بنابراین اگر بی حوصله شدید یک نگاهی به خودتان بیندازید شاید علتش لباستان باشد!

5. گوش دادن به اخبار بد

قرار دریافت در معرض پیغام های منفی در اخبار، تلویزیون یا شبکه های اجتماعی می تواند تا حد زیادی بر روحیه شما تأثیر بگذارد و سطح شادی شما را کاهش دهد. سعی کنید تا حد امکان از گوش دادن به اخبار منفی خودداری نموده و یا سریع ذهن خود را به جای دیگری متمرکز کنید.

6. سایر عوامل

تیروئید، اختلال دوقطبی، اختلال اضطرابی، سندروم پیش از قاعدگی، عادات غذایی نادرست (خوردن فست فود و سیب زمینی سرخ شده)، چیدمان تکراری خانه و... از دیگر عواملی است که می تواند باعث بی حوصلگی شما گردد.

چگونه بی حوصلگی هایمان را درمان کنیم؟

خیلی از افراد هنگام کسالت و بی حوصلگی علاقه به انجام هیچ کاری ندارند و این مسئله باعث می گردد تا غلبه و برطرف بی حوصلگی کمی سخت گردد، اما خواستن، توانستن است. روش های درمان بی حوصلگی تا حدودی شبیه افسردگی است منتها بی حوصلگی برخلاف افسردگی ممکن است با یک چیز کوچکی که حالتان را خوب می نماید از بین برود، اما درمان افسردگی احتیاج به مداومت دارد.

روش های بسیاری وجود دارد که می توانید از حالت کسلی خارج شوید؛ فقط باید اراده کنید و از بین پیشنهادات زیر کار های موردعلاقه خود را انجام دهید:

1- کتاب بخوانید

این یک روش عالی برای غلبه بر بی حوصلگی است. کتاب هایی را انتخاب کنید که از خواندن آن ها لذت می برید، اما تیروئید، اختلال دوقطبی، اختلال اضطرابی، سندروم پیش از قاعدگی، عادات غذایی نادرست (خوردن فست فود و سیب زمینی سرخ شده)، چیدمان تکراری خانه و... از دیگر عواملی است که می تواند باعث بی حوصلگی شما گردد.

کتاب های علمی-تخیلی غالباً کتاب های مناسبی برای برطرف بی حوصلگی نیستند. در عوض می توانید به سراغ داستان های تاریخی و یا رمان های موردعلاقه تان بروید.

2- نقاشی یا رنگ آمیزی کنید

تحقیقات نشان می دهد که خط خطی کردن کاغذ، نقاشی و یا رنگ آمیزی باعث تحریک مرکز هیپوکامپ مغز و آزاد شدن هورمون دوپامین می گردد. هورمون دوپامین به هورمون شادی و نشاط معروف است. به همین خاطر کارشناسان توصیه می نمایند درصورت احساس ناراحتی، استرس، عصبانیت و یا بی حوصلگی، نقاشی یا رنگ آمیزی کنید؛ این کار علاوه بر کاهش استرس، خون رسانی به مغز را افزایش داده و ذهن را به تکاپو می اندازد.

3- آغاز به نوشتن کنید

نوشتن به منحرف کردن ذهن یاری نموده و باعث می گردد شما به جای فکر کردن به بی حوصلگی، روی آنچه می نویسید تمرکز کنید. احتیاجی نیست نویسنده توانمند و باتجربه ای باشید، زیرا نوشتن خلاقانه برای برطرف بی حوصلگی حتی ممکن است کسالت شما را تشدید کند؛ بنابراین برای برطرف بی حوصلگی می توانید آغاز به نوشتن خاطرات خوش زندگی تان کنید و یا نوشته خود را با جملاتی مانند من خیلی بی حوصله ام آغاز نموده و کسالت خود را توضیح دهید.

4- ورزش کنید

وقتی بی حوصله هستید کاری که می تواند حالتان را بدتر کند، بی تحرکی و نشستن در خانه است. فعال نگه داشتن بدن به فعال نگه داشتن ذهن یاری نموده و باعث تسکین بی حوصلگی می گردد. برای فعال بودن احتیاجی به انجام فعالیت های سنگین مانند بسکتبال و فوتبال نیست؛ شما می توانید با پیاده روی در پارک یا خیابان ذهن و فکر خود را فعال نموده و از بی حوصلگی خلاص شوید.

5- فیلم و عکس های قدیمی نگاه کنید

تماشای عکس ها و فیلم های دوران کودکی یا نوجوانی تان می تواند یک روش عالی برای برطرف بی حوصلگی باشد. اگر فیلم و عکس قدیمی در دسترس ندارید، می توانید با یک دوست قدیمی تلفنی صحبت کنید و یا با او قرار دیدار بگذارید.

6- به فروشگاه بروید

تحقیقات نشان داده است که به خرید رفتن حتی اگر چیزی نخرید، می تواند باعث خوشحالی گردد؛ بنابراین اگر پول کافی برای خرید ندارید، مهم نیست؛ می توانید با قدم زدن در پاساژ ها و یا فروشگاه های زنجیره ای برای خودتان حال خوب بخرید!

7- فیلم ببینید

تماشای فیلم و سریال باعث می گردد شما با داستان فیلم همسو شده و بی حوصلگی خود را فراموش کنید، اما دیدن هر فیلمی در هنگام بی حوصلگی توصیه نمی گردد، زیرا برخی فیلم ها باعث می گردد علاوه بر بی حوصلگی دچار غم و اندوه زیادی شوید؛ بنابراین در انتخاب فیلم دقت کنید. دیدن فیلم هایی که شمارا به هق هق می اندازند یا از زندگی ناامیدتان می نماید، بی هیچ وجه توصیه نمی گردد؛ در عوض فیلم های رمانتیک که سبب می شوند شما به آرامی اشک بریزید یا فیلم های کمدی که شما را به خنده می اندازد باعث آزاد شدن هورمون دوپامین و اندورفین می شوند و حالتان را خوب می نمایند.

8- موسیقی گوش کنید

مطالعات نشان داده اند که موسیقی می تواند روحیه شمارا تقویت نموده و شما را سرحال کند. موسیقی جریان خون را بهبود بخشیده و سطح هورمون های مرتبط با استرس مانند کورتیزول را کاهش می دهد.

همچنین موسیقی سیستم های عصبی شیمیایی و ساختار های مغزی مرتبط با خلق وخو، تنظیم احساسات، توجه و حافظه را به روش هایی که باعث ایجاد تغییرات مفید می گردد، فعال می نماید. در انتخاب موسیقی فرقی چندانی بین شاد و غمگین، ایرانی و خارجی وجود ندارد، هر آهنگی که حالتان را خوب می نماید، همان را انتخاب کنید.

منبع: تبیان

کالارنا: مقایسه و نقد کالاهای دیجیتالی

نماشو: آگهی رایگان، رپورتاژ خبری، طراحی سایت، سئو و بهینه سازی وبسایت

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 9474

به "دلایل علمی بی حوصلگی را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلایل علمی بی حوصلگی را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید