دولت با مستاجران مغازه ها کنار بیاید

به گزارش راه ساری، نماینده وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) در هیئت اتاق اصناف ایران با بیان اینکه 35 درصد مغازه های کل کشور اجاره ای هستند، پیشنهاد کرد که برای پرداخت اجاره پاساژها و مغازه هایی که جزو اموال دستگاه های دولتی است، با مغازه داران تعامل شود و وام هایی با بهره تک رقمی به اصناف و کارفرماها تخصیص داده شود.

دولت با مستاجران مغازه ها کنار بیاید

به گزارش خبرنگاران، شیوع ویروس کرونا و کم شدن رفت وآمدها برای پیشگیری در ماه خاتمهی سال که عمدتا روزهای پررونقی برای کسب وکارهای خرد و کارگران فصلی است، باعث شده فعالان تجاری، اصناف مختلف و کارگران دچار آسیب های جدی شوند؛ به طوری که براساس گزارش دفتر امور اقتصادی و سیاست های تجاری وزارت صمت در روزهای خاتمهی سال گذشته بخش های مختلف اقتصادی بین 35 تا 100 درصد کاهش تقاضا داشتند و بیشترین آسیب هم مربوط به خدمات گردشگری و باشگاه های ورزشی بوده که تقاضای آن ها در اسفند ماه به صفر رسیده بود.

از طرف دیگر با اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی از 8 تا 30 فروردین در تهران و تا 23 فروردین در سایر استان ها فعالیت اصناف غیرضروری تعطیل شد که در پی آن بسکمک از تولیدکنندگان و فعالان در بخش اصناف نسبت به افزایش چشمگیر چک های برگشتی ابراز نگرانی کردند. البته طبق اعلام بانک مرکزی کسانی که از ابتدای اسفند تا خاتمه اردیبهشت چک شان برگشت بخورد، مشمول محرومیت های بانکی نخواهند شد و پرداخت اقساط تسهیلات قرض الحسنه کسب و کارهای زیان دیده از کرونا نیز تا خاتمه اردیبهشت به تعویق افتاد، اما به نظر می رسد این اقدامات کافی نیست.

در این میان کمتر موضوع اجاره واحدهای صنفی مطرح شده است که به ویژه در تهران و در پاساژهای معروف مبالغ سنگینی است مطرح شده است؛ به ویژه در شرایطی که اصناف درآمد اسفندماه را که معمولا مبلغ قابل توجهی است تقریبا از دست داده اند و در فروردین هم که به کلی تعطیل بودند و برآورد شده که واحدهای صنفی طی مدتی که تعطیل بودند، روزانه 27 هزار میلیارد تومان هزینه برای حقوق و اجاره متحمل شدند. در این زمینه می توان پیشنهاد کرد که دستگاه های دولتی صاحب املاک و فروشگاه ها با توجه به شرایط فعلی برای چند ماه اجاره خود را دریافت نکنند یا با مستاجران خود تعامل کنند.

در این رابطه ابراهیم درستی در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان اینکه حدود 35 درصد مغازه های کل کشور اجاره ای هستند، شرح داد: اجاره مغازه ها به ویژه در تهران رقم های بالایی است و در چنین شرایطی پیشنهاد ما این است که برای پرداخت اجاره پاساژها و مغازه هایی که جزو اموال دستگاه های دولتی است، با مغازه داران تعامل شود.

وی همچنین با اشاره به لزوم همکاری مالکان مغازه ها و پاساژها، گفت که دولت باید وام هایی با بهره تک رقمی به اصناف و کارفرماها تخصیص دهد.

درستی با بیان اینکه برای مثال در صنف صوت، تصویر و تلفن همراه مغازه داران ضعیفی وجود دارند، شرح داد: اما شرکت های وارد کننده شرایط مناسبی دارند که در این روزها مکلفند به مغازه داران کمک کنند و برای مثال در زمینه چک با آن ها تعامل کنند.

عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف ایران با بیان اینکه کاهش قیمت نفت باعث شده دولت هم شرایط مناسبی نداشته باشد، از همه افراد و دستگاه هایی که توانایی کمک دارند خواست در شرایط شیوع ویروس کرونا که غیرقابل پیش بینی و ناگهانی بوده، کمک کنند.

مهلت تسلیم اظهارنامه اقتصادیاتی تمدید شد

کننده وزیر صمت در اتاق اصناف ایران در خاتمه از تمدید مهلت تسلیم اظهارنامه های اقتصادیات ارزش افزوده متعلق به دوره زمستان 1398 تا تاریخ 31 اردیبهشت ماه 1399 خبر داد و بابت این تصمیم از سازمان امور اقتصادیاتی تشکر کرد.

ایرانیرو: سفر به زیباترین شهرهای ایران، تبریز، مشهد، اصفهان، شیراز، یزد

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 8628

به "دولت با مستاجران مغازه ها کنار بیاید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت با مستاجران مغازه ها کنار بیاید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید