دولت برای کسری بودجه اوراق قرضه منتشر می نماید

به گزارش راه ساری، خبرنگاران : انتشار اوراق بدهی گزینه ای است که دولت در کنار عرضه سهام شرکت ها و فروش اموال خود برای تامین کسری بودجه سال جاری معرفی نموده است.

دولت برای کسری بودجه اوراق قرضه منتشر می نماید

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، مدتی پیش بود که مسئولان دولتی از کسری بودجه امسال و اصلاح آن خبر دادند، موضوعی که البته در جریان ارائه لایحه بودجه از سوی کارشناسان گوشزد شده و اعلام نموده بودند که بعضی از محل های درآمدی به نوعی خوشبینانه و یا امکان تحقق کامل ندارد.

درآمد 50 هزار میلیارد تومانی نفت و درآمد ناشی از فروش اموال دولتی مورد انتقاد قرار داشت و این روزها نیز کاهش درآمدهای نفتی ناشی از ریزش قیمت در بازار جهانی از عوامل تاثیرگذار در اصلاح بودجه است.

اما در هر صورت منابع عمومی بودجه نه تنها در جریان آنالیز در مجلس کم نشد بله افزایش داشت؛ به طوری که 484 هزار میلیارد تومان لایحه با رشد 17.8 درصدی به 571 هزار میلیارد تومان افزایش یافت.

در حالی با اعلام ورود برای اصلاح بودجه، محل تامین کسری مورد توجه بود که تازه ترین اعلام همتی- رئیس کل بانک مرکزی- از این حکایت دارد که دولت به انتشار اوراق بدهی به عنوان گزینه جدید خود دست خواهد زد.

رئیس کل بانک مرکزی در این رابطه گفته که با تایید نهایی شورای عالی هماهنگی اقتصادی، در کنار عرضه سهام شرکت های دولتی و اموال مازاد دولت، به وسیله انتشار اوراق بدهی دولت در بازار پول و سرمایه تامین می گردد.

به گفته وی در روزهای آینده اوراق بدهی جهت تامین کسری بودجه و همچنین تعمیق بازار بدهی عرضه می گردد.

این اعلام نشان می دهد که تمرکز برای کسب درآمد به منظور کسری بودجه همچنان بر واگذاری اموال و عرضه سهام است که اوراق بدهی را نیز در کنار آن خواهد داشت، این در حالی است پیش بینی بیش از 50 هزار میلیاردی فروش اموال دولت که در سال گذشته فقط 4000 میلیارد مصوب شده بود، از محل های نقد لایحه بودجه بود و بعضی کارشناسان تاکید داشتند که امکان چنین فروشی وجود ندارد ولی وزارت اقتصاد با دریافت اختیاراتی در بودجه تضمین نموده بود که چنین درآمدی کسب خواهد نمود.

از سوی دیگر عرصه سهام شرکت ها مطرح است که در بودجه امسال به طور قابل توجهی تا 174 هزار میلیارد تومان رشد نموده و حجمی نزدیک به یک سوم منابع عمومی دولت را باید پوشش دهد. البته طی امسال دولت برای عرضه سریعتر شرکت های خود اقدام نموده و بازار سرمایه شاهد این عرضه ها است.

در بودجه عمومی امسال سهم درآمدها (اقتصادیات و سایر درآمدها) حدود 288.7 هزار میلیارد تومان، 107 هزار میلیارد واگذاری دارایی سرمایه ای (فروش نفت و واگذاری اموال دولتی) و 174.7 هزار میلیارد تومان واگذاری دارایی اقتصادی معین شده است که در مقابل آن دو هزینه اصلی دولت شامل 434 هزار میلیارد تومان هزینه جاری(عمدتا حقوق و دستمزد) و تا 70 هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی واقع شده است.

در کنار منابع عمومی دولت مجوز عدم واریز 16 درصد سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی در امسال را نیز در بودجه کسب نموده و از آن استفاده خواهد نمود.

بانیما: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

بانوی ایران: مجله خبری و ورزشی بانوان، مجله خانواده

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 9502

به "دولت برای کسری بودجه اوراق قرضه منتشر می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت برای کسری بودجه اوراق قرضه منتشر می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید