دولت موظف به مطلع سازی مردم درباره بودجه است

به گزارش راه ساری، یک وکیل دادگستری برضرورت شفاف سازی بودجه در جامعه و آگاهی مردم در این زمینه تاکید نمود.

دولت موظف به مطلع سازی مردم درباره بودجه است

تهمورث بشیریه در گفت وگو با خبرنگاران در این باره اظهار کرد: مردم حق دارند از بودجه و مواردی که به بودجه اختصاص می گیرد آگاه باشند و این تکلیف دولت است که به اطلاع آنها برساند.

وی اضافه نمود: این امر ناشی از این است که مالکیت مردم بر کشور مالکیت مشاع است؛ یعنی یک نفر که عضو مملکت است، نسبت به تک تک اجزا و ذرات آن مالکیت دارد و مالک هم طبیعی است که باید در جریان کل امور قرار گیرد، از جمله اینکه مخارج مملکت و مداخلش به چه صورت است؟ به ویژه در بودجه ای که برای نهادهای مختلف تهیه می گردد، از خود شخص هم به گونه های مختلفی پول به عنوان مالیات اخذ شده و مسلما زمانی که پول توزیع می گردد در آن سهم دارد؛ لذا بدیهی است که باید مردم از این امور آگاه باشند.

بشیریه با بیان اینکه بودجه بندی بخشی از سیاست گذاری است، گفت: در یک جامعه دموکراتیک مردم به شیوه های مختلف اعم از مستقیم و غیرمستقیم در سیاست گذاری نقش داشته و حق دارند که بدانند این پول ها صرف چه چیزهایی می گردد و زمانی که از سیاست های کلی و جزیی مملکت آگاه باشند می توانند آنرا نقد و تقویت نمایند.

این وکیل دادگستری در خاتمه گفت: در همه حوزه ها مردم باید آگاه شوند و از آن اطلاع یابند؛ لذا دولت وظیفه دارد به طرق مختلف این شفافیت را ایجاد کند و به اطلاع مردم برساند تا مردم از حق خودشان بیشتر بهره مند شوند و دولت هم بیشتر به تکلیف خودش عمل نموده باشد.

خبرنگار: زهرا میرزایی

دبیر: فرهاد صمدی پور

parisro.ir: دیدار از زیباترین شهر اروپا و کشور فرانسه

italyro.ir: سفر به اروپای شگفت انگیز

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 1077

به "دولت موظف به مطلع سازی مردم درباره بودجه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت موظف به مطلع سازی مردم درباره بودجه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید