دومین رویداد دست دوزها و زیور ایرانی در مجموعه نیاوران افتتاح شد

به گزارش راه ساری، دومین رویداد نمایشگاهی دست دوزها و زیور ایرانی با حضور معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری، عصر امروز چهارشنبه 19 تیرماه در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران گشایش یافت.

دومین رویداد دست دوزها و زیور ایرانی در مجموعه نیاوران افتتاح شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران، در این رویداد که با هدف حمایت از فراوری ملی و با شعار ایرانی بپوشیم با حمایت و همراهی معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این مجموعه برگزار شده است، آثار هنرمندان ایرانی در زمینه دست دوزها با هنر گلابتون دوزی، گلیم بافی، سوزن دوزی و همچنین زیور ایرانی در معرض دید علاقه مندان قرار گرفته است.

معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری در حاشیه افتتاح این نمایشگاه گفت: این نمایشگاه نمایشی از کارآفرینی، فراوری ملی و هنرنمایی هنرمندان و زنان ایرانی است. یکی از ابعاد بسیار مهم این نمایشگاه تنوع هنر اقوام ایرانی در آن است. در این نمایشگاه شاهد موفقیت هنرمندان در تلفیق سبک سنتی اقوام ایرانی با سبک مدرن هستیم و این منزلگاه واقعی هنر ایرانی است تا با حرکت به سمت این نوع پوشش، هویت و فرهنگ ایرانی و میراث فرهنگی کشور را منعکس کند و این کار بسیار ارزشمندی است و امیدواریم توسعه پیدا کند.

او ضمن قدردانی از زحمات معاونت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در حمایت از هنرمندان و صنعتگران ادامه داد: امیدواریم به زودی این چنین آثار فاخری در سطح وسیع و با قیمت های مناسب در اختیار مردم قرار گیرد و به یکی از انتخاب های سبک زندگی جوان ایرانی تبدیل گردد، این موضوع مهمی است تا جوان ایرانی لباس هایی با موتیف، هویت و فرهنگ ایرانی را بپوشد.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری برگزاری چنین نمایشگاه هایی را به جهت یاری به فراوری ملی، اقتصاد ملی و اشتغال دارای اهمیت دانست و افزود: امروز شاهد این هستیم که هنرهای در حال فراموشی، در روستاها و شهرستان های مختلف توسط زنان هنرمند فراوری شده و دوباره احیا می گردد و این رنسانسی در هنر و امر مهمی در بازگشت فرهنگ، هنر و هویت ایرانی در پوشش است. امیدوارم این جریان ادامه پیدا کند و ما بتوانیم سبک زندگی ایرانی توأمان با اشتغال، اقتصاد، هویت و پوشش مناسب برای زن و مرد ایرانی را گسترش دهیم.

نمایشگاهی برای حمایت از زنان سرپرست خانوار

پویا محمودیان معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پس از افتتاح این نمایشگاه گفت: به دنبال استقبال خوبی که از اولین نمایشگاه دست دوزها و زیورآلات ایرانی در سال گذشته داشتیم تصمیم گرفتیم نمایشگاه دوم را هم برگزار کنیم. در این نمایشگاه به دنبال این هستیم تا هنر دست هنرمندانی که برای نخستین بار در چنین فضایی شرکت نموده اند را به همه بشناسانیم.

او افزود: نکته مهم این نمایشگاه کارگاه های زنده ای است که در حاشیه این نمایشگاه برگزار می گردد که مؤید آثار نیمه فاخر و نفیسی است که در این نمایشگاه در معرض دید علاقه مندان قرار داده شده است. این آثار عمدتاً توسط زنان سرپرست خانوار سیستان و بلوچستان، هرمزگان و بوشهر فراوری می گردد و به حدی زیبا و فاخر است که در این نمایشگاه در معرض دید همگان قرار گرفته و این همان معنای اقتصاد مقاومتی است که درون زا و برون گرا بودن صنایع دستی ایران را نشان می دهد.

محمودیان درباره اهداف برپایی این نمایشگاه گفت: هدف از برگزاری چنین نمایشگاه هایی در سال رونق فراوری، حمایت از هنرمندان و صنعتگران به ویژه بانوانی است که بیش از 75 درصد شاغلان این حوزه را تشکیل می دهند تا بتوانیم با تسهیلگری و بسترسازی، کارهای فاخر و زیبای زنان توانمند سرزمینمان را در معرض دید علاقه مندان قرار دهیم.

نمایشگاه دست دوزها و زیور ایرانی در تالار آبی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران تا روز آدینه 21 تیر ماه از ساعت 9 تا 19 میزبان دوستداران هنر و صنایع دستی است.

مجله زیتوا: مجله زیتوا | مجله خبری ایران و جهان پیرامون

منبع: میراث آریا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 3720

به "دومین رویداد دست دوزها و زیور ایرانی در مجموعه نیاوران افتتاح شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دومین رویداد دست دوزها و زیور ایرانی در مجموعه نیاوران افتتاح شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید