رئیس سازمان دامپزشکی در گفت وگو با خبرنگاران بیان کرد؛ آخرین جزئیات تلفات دام و طیور در استان های سیل خیز، 3 هزار رأس دام دفن بهداشتی شد

به گزارش راه ساری، رفیعی پور گفت: براساس آمار بیش از 24 هزار رأس دام سبک، 1200 رأس دام سنگین و 8500 قطعه طیور در استان های سیل خیز تلف شد.

رئیس سازمان دامپزشکی در گفت وگو با خبرنگاران بیان کرد؛ آخرین جزئیات تلفات دام و طیور در استان های سیل خیز، 3 هزار رأس دام دفن بهداشتی شد

علیرضا رفیعی پور، رئیس سازمان دامپزشکی کشور در گفت وگو با خبرنگار ، درباره آخرین جزئیات دفن بهداشتی دام و طیور ناشی از وقوع سیل اخیر اظهار کرد: براساس بازدید های میدانی از استان های سیل زده، میان دام های تلف شده با دفن بهداشتی دام و طیور تفاوت هایی وجود دارد چرا که به سبب آب گرفتگی امکان دسترسی به تمام مناطق وجود ندارد.

وی اضافه کرد: براساس آخرین آمار بیش از 24 هزار رأس دام سبک، یک هزار و 200 راس دام سنگین، بیش از 50 هزار کلونی زنبور عسل، یک هزار و 100 مرکز پرورش و تکثیر ماهی در استان های آبزی پروری و 8 میلیون و 500 هزار قطعه طیور در استان های سیل خیز تلف شدند که در مجموع همکاران سازمان دامپزشکی 3 هزار راس دام و بیش از 500 هزار قطعه طیور را دفن بهداشتی کردند.

رفیعی پور با اشاره به اینکه فاجعه وقوع سیل در 5 تا 6 استان بسیار چشمگیر است، بیان نمود: با توجه به شدت وقوع سیل در بعضی استان ها، اجازه ورود به همکاران برای برداشت لاشه، حمل و ضدعفونی تاجاییکه آب اجازه ورود می دهد، اجرا شده است.

جزئیات میزان خسارت سیل و نحوه جبران آن در بخش کشاورزی کشور

رئیس سازمان دامپزشکی ادامه داد: تمامی مناطق خسارت دیده توسط همکاران با مواد ضد عفونی و سموم مختلف گندزدایی شدند، تا به محض فراهم شدن شرایط آواربرداری، لاشه های دام و طیور و آبزیان برای دفن بهداشتی به محل های مشخص انتقال داده شوند.

به گفته وی، مردم در بسیاری از مناطق روستایی و حاشیه شهر ها که طیور بومی بر اثر وقوع سیل اخیر تلف شدند با همکاران سازمان دامپزشکی به منظور دفن بهداشتی، ضد عفونی و سم پاشی منطقه تماس گرفتند که به این ترتیب اکیپ های دامپزشکی بلافاصله به محل اعزام می شوند.

رفیعی پور در ادامه اضافه کرد: براساس هشدار های سازمان هواشناسی و مدیریت بحران استان ها، همکاران دامپزشکی به دامداری های آن منطقه مراجعه می نمایند و دام ها را قبل از اینکه در معرض سیل قرار گیرند به محل های امن انتقال می دهند و اقدامات بهداشتی نظیر واکسیناسیون، تزریق دارو های ضد انگل و غیره انجام می دهند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه اکیپ های واکنش سریع در 5 منطقه کشور حضور دارند، اظهار کرد: هم اکنون اکیپ های واکنش سریع در مناطقی که در حالت آماده باش و هشدار هستند، اعزام شدند چرا که اکیپ های واکنش سریع دارای خودرو های ویژه با امکانات کامل در حوزه سم، واکسن و دارو های ضدعفونی هستند که پس از اعزام به منطقه نسبت به دفن بهداشتی طیور و سم پاشی منطقه اقدام می نمایند.

وی در انتها توضیح داد: سازمان دامپزشکی این آمادگی را دارد که به محض درخواست استان و شهرستان های سیل خیز که امکان دسترسی به مناطق سیل زده وجود دارد، بنا به احتیاج استان اکیپ های واکنش سریع را از استان های مشخص اعزام کند.

tafatton.ir: مجله مطالب خواندنی سفر و گردشگری

aradbld.ir: گفتگوی آزاد و اخبار روز

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 2307

به "رئیس سازمان دامپزشکی در گفت وگو با خبرنگاران بیان کرد؛ آخرین جزئیات تلفات دام و طیور در استان های سیل خیز، 3 هزار رأس دام دفن بهداشتی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس سازمان دامپزشکی در گفت وگو با خبرنگاران بیان کرد؛ آخرین جزئیات تلفات دام و طیور در استان های سیل خیز، 3 هزار رأس دام دفن بهداشتی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید