راهنمای فروش 30 درصد سهام عدالت از طریق بانک ها

به گزارش راه ساری، بانک ها از امروز سه شنبه ششم خردادماه پذیرای مشتریانی هستند که می خواهند سهام عدالت خود را بفروشند. این دسته از مشمولان سهام عدالت که روش سرمایه گذاری مستقیم را در فرآیند آزادسازی سهام عدالت انتخاب کرده اند، حالا می توانند با امضای یک توافق نامه هفت بندی، 30 درصد سهام عدالت خود را از طریق بانک ها بفروشند. آن ها همچنین می توانند با دریافت کد بورسی، از دهم خرداد یعنی شنبه هفته آینده شخصا برای فروش بخشی از سهام عدالتشان دست به کار شوند.

راهنمای فروش 30 درصد سهام عدالت از طریق بانک ها

به گزارش خبرنگاران، گفته می شود ارزش سهام عدالت از زمان واگذاری حدود 17 برابر شده است. با این حساب کسانی که سهام عدالت یک میلیونی داشتند، حالا ارزش سهامشان به 17 میلیون تومان رسیده و حالا می توانند 30 درصد آن یعنی پنج میلیون و 100 هزار تومان را بفروشند. آن هایی که سهام عدالت 500 هزار تومانی داشتند، حالا ارزش سهامشان تقریبا هشت میلیون و 500 هزار تومان برآورد می شود. 30 درصد این رقم حدود دو میلیون و 550 هزار تومان خواهد بود.

چگونه سهام عدالت خود را بفروشیم؟

فروش وکالتی سهام عدالت توسط بانک ها از امروز ششم خردادماه آغاز شده و اگر کد بورسی ندارید یا نمی دانید چطور سهام عدالتتان را بفروشید، می توانید این کار را بر عهده بانک ها بگذارید. پیش از این سازمان خصوصی سازی برای واریز سود سهام عدالت از مشمولان خواسته بود که شماره شبا حساب بانکی خودشان را در سامانه سهام عدالت به نشانی samanese.ir اعلام کنند. اگر این کار را انجام داده باشید، حالا بانکی که حسابتان در آن واقع شده است می تواند برایتان سهام عدالت را بفروشد. توجه داشته باشید که در حال حاضر امکان تغییر شماره شبا حساب بانکی وجود ندارد و صرفا همان بانک طرف حسابتان می تواند به شما در فروش سهام عدالت کمک کند. بعد از مراجعه به بانک، باید توافقنامه مخصوص فروش سهام عدالت را امضا کنید. بر اساس این توافق نامه شما به بانک وکالت می دهید تا به جای شما بخش از سهام عدالتتان را در بورس بفروشد و پول حاصل از فروش آن را به حساب شما واریز کند. این مورد ممکن است چند روزی طول بکشد. آنطور که سخنگوی طرح آزادسازی سهام عدالت اعلام کرده، مراجعه به شعبه اجباری نیست و امکان استفاده از اپلیکیشن یا سایت بانک ها برای امضای توافقنامه وجود دارد.

بیشتر بخوانید: ارزش سهام عدالت؛ سهام عدالت هر نفر چند میلیون تومان است؟

فرآیند فروش 30 درصد سهام عدالت توسط بانک ها

هشتم خردادماه یعنی پنجشنبه همین هفته آخرین مهلت برای تعیین کردن روش سرمایه گذاری مستقیم و غیرمستقیم از طرف مشمولان سهام عدالت است و در این تاریخ تکلیف مدیریت سهام تعیین می شود. از روز کاری بعد از آن، یعنی شنبه 10 خردادماه، بانک ها از طریق کارگزاری هایشان به تدریج سهام متقاضیان را در بورس می فروشند. بعضی بانک ها مثل پاسارگاد، صنعت و ومعدن، پارسیان، ملت، ملی و تجارت خودشان کارگزاری دارند و می توانند مستقیما سهام عدالت مشتریانشان را بفروشند. بانک هایی که کارگزاری خاص خودشان را ندارند، باید با یک کارگزاری دیگر قرارداد ببندند تا کار فروش سهام مشتریانشان را به آن ها بسپارند.

توافق نامه فروش سهام عدالت در بانک ها چه شرایطی دارد؟

به گزارش خبرنگاران، آنطور که در فرم درخواست فروش سهام عدالت آمده، متقاضیان باید توافقنامه هفت بندی را امضا کنند که بر اساس آن کارگزار مجاز است سهام را به هر قیمتی که در لحظه فروش سهام در بازار امکان فروش آن را دارد، بفروشد. در بند دوم آمده، متقاضی باید اعلام کند که اینجانب اطلاع کامل و دقیق از تعداد سهام خود در شرکت های بورسی که فهرست آن ها را رویت کرده ام دارم و قبل از تکمیل درخواست، تعداد سهام خود را در شرکت های سرمایه پذیر به طور کامل مطالعه کرده ام. بر اساس بند سوم توافقنامه، کارگزار فقط می تواند 30 درصد از مجموع تعداد سهام شرکت ها یا ارزش ریالی سهام متعلق به متقاضی را بفروشد. انتخاب زمان فروش و سهامی که باید فروخته شود، برعهده کارگزار و با هماهنگی ناظر بازار است. با این حساب معلوم نیست کارگزار سهام شما در کدام شرکت را بفروشد و کدام شرکت را نگه دارد.

بیشتر بخوانید: آزادسازی سهام عدالت؛ همه چیز درباره آزادسازی مالکیت سهام عدالت

بعد از امضای توافقنامه فروش سهام عدالت در بانک، شما حق ویرایش یا لغو آن را نخواهید داشت. مبلغ به دست آمده از فروش سهام، از طریق کارگزاری ها به بانک پرداخت و نهایتا به حساب مشمولان واریز می شود. هزینه های ثبت سفارش قزوش مثل کارمزد کارگزاری ها، مالیات و کارمزد بانک ها بر عهده دارنده سهام عدالت است و از مبلغ کلی فروش سهام کم می شود. بر اساس این توافق نامه مشتری درباره سهامی که فروخته می شود، قیمت و زمان فروش آن ها حق اعتراض ندارد. حسین فهیمی، سخنگوی طرح آزادسازی سهام عدالت دراین باره می گوید تعداد مشمولان زیاد است و بانک ها نمی توانند مورد به مورد با افراد چک کنند. بانک سفارش ها را تجمیع می کند و به کارگزاری تحویل می دهد. در واقع اجرای شرایط سفارش برای هر فرد به طور جداگانه امکان پذیر نیست.

خودتان هم می توانید سهام عدالت را بفروشید

اگر شرایط توافقنامه فروش سهام عدالت توسط بانک ها را قبول ندارید، می توانید خودتان برای فروش 30 درصد سهامتان تصمیم بگیرید. سهامدارانی که روش مستقیم را انتخاب می کنند، سهام تک تک 36شرکتی که در لیست سهام عدالت واقع شده است، در کد بورسی شان قرار می گیرد و این افراد می توانند درباره فروش یا نگهداری سهام عدالتشان تصمیم بگیرند. اگر کد بورسی ندارید، می توانید از امکان جدیدی که بورس در اختیار مشمولان سهام عدالت استفاده کنید و غیرحضوری کد بورسی بگیرید. در چنین شرایطی انتخاب سهامی که می فروشید، قیمت و زمان فروش بر عهده خودتان است هر موقع خواستید می توانید سهام عدالتتان را نقد کنید.

آغاز دریافت کد بورسی به روش غیرحضوری

به گزارش خبرنگاران، امروز ششم خردادماه، فرآیند احراز هویت غیرحضوری سامانه سجام آغاز شده و مردم می توانند از طریق مجموعه ای از راستی آزمایی ها درباره اطلاعات هویتی از طریق اداره ثبت احوال، اطلاعات مربوط به شماره تلفن همراه فرد که با سامانه شاهکار تطابق داده می شود و همچنین یکسان بودن شماره همراه فرد با کد ملی، کد بورسی دریافت کنند. یک نکته هم ارسال عکس و فیلم از سوی کاربر است. به این ترتیب فرد با طی مراحل قادر خواهد بود از طریق اپلیکیشن مربوطه وارد فضای احراز هویت شود. سپس از طریق ارسال عکس یا فیلم، با بیان یک جمله از کاربر درخواست راستی آزمایی بیشتر می شود. در این مرحله نیز عکس با پایگاه ثبت احوال از طریق هوش مصنوعی تطابق داده می شود. در نهایت نیز به دلیل بار مسئولیت بالا و بار حقوقی این موضوع، یک اپراتور وظیفه چک کردن نهایی را دارد تا خطای احتمالی نیز بر طرف شود. به این ترتیب احراز هویت در کمتر از 10دقیقه انجام می شود. البته از آنجا که اپراتور چک کننده نهایی به صورت آفلاین است، کمی زمان برای تایید نهایی از سوی این اپراتور صرف می شود.

واحدی: واحدی: وبسایت خبری، تفریحی و سرگرمی

منبع: فرارو
انتشار: 11 شهریور 1400 بروزرسانی: 11 شهریور 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 9622

به "راهنمای فروش 30 درصد سهام عدالت از طریق بانک ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای فروش 30 درصد سهام عدالت از طریق بانک ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید