رسوخ دانش بنیان ها در صنعت نفت و گاز شتاب می گیرد

به گزارش راه ساری، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری، تفاهم نامه همکاری وزارت نفت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با هدف تدوین برنامه جامع برای توسعه دانش بنیان صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی امضا شد.

رسوخ دانش بنیان ها در صنعت نفت و گاز شتاب می گیرد

این تفاهم نامه همکاری با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و جواد اوجی وزیر نفت امضا شد تا زمینه برای رسوخ فناوری و نوآوری در بخش های گوناگون صنعت نفت، گاز و پتروشیمی فراهم شود.

بر اساس این تفاهم نامه شورای سیاست گذاری با هدف تدوین راهبرد کلان توسعه دانش بنیان صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی و پایش تحقق اهداف تشکیل می شود.

به منظور برنامه ریزی و اجرای موضوع این تفاهم نامه، هفت کارگروه تخصصی با عناوینی همچون کارگروه توسعه دانش بنیان در حوزه بالادستی نفت و گاز، کارگروه توسعه دانش بنیان در حوزه پالایش و پتروپالایش، کارگروه توسعه دانش بنیان در حوزه پتروشیمی، کارگروه توسعه دانش بنیان در حوزه پایین دست گاز، کارگروه توسعه دانش بنیان در حوزه بومی سازی تجهیزات صنعت نفت، کارگروه توسعه دانش بنیان در حوزه بهینه سازی مصرف انرژی و کارگروه توسعه دانش بنیان در حوزه توسعه زیست بوم فناوری صنعت نفت تشکیل خواهد شد و اعضای کارگروه های تخصصی شامل مدیران اصلی شرکت های زیرمجموعه وزارت نفت و مدیران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خواهند بود.

برگزاری نشست های منظم شورای سیاست گذاری و کارگروه های تخصصی برای پیگیری موضوع های همکاری تفاهم نامه، تدوین برنامه های عملیاتی از سوی کارگروه های تخصصی، دریافت مصوبه های قانونی، تدوین تفاهم نامه ها و شیوه نامه های اجرایی برنامه های مصوب، پشتیبانی لازم از تفاهم نامه ها و قراردادهای امضاشده ذیل مصوبه های برنامه های کارگروه های تخصصی، پایش و ارزیابی عملکرد کارگروه های تخصصی از سوی شورای سیاست گذاری و ارائه گزارش به مراجع ذی ربط از جمله روش های اجرایی این تفاهم نامه به شمار می آیند.

درباره موضوع هایی که مستلزم صرف هزینه و بار مالی است، هماهنگی های لازم از سوی کارگروه های تخصصی اشاره شده اجرا شده است و در شورای سیاست گذاری تصویب و منابع مورد نیاز با استفاده از ظرفیت های طرفین تأمین می شود.

همسو با اجرایی شدن این تفاهم نامه در صنعت نفت به دستور وزیر نفت کارگروه توسعه دانش بنیان در حوزه بالادستی نفت و گاز تشکیل شد.

مقرر شد کنندگان وزارت نفت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در کارگروه های تخصصی، نسخه نهایی آیین نامه اجرایی کردن تفاهم نامه را تدوین کنند، همچنین کنندگان دو طرف در کارگروه های تخصصی موضوع تفاهم نامه، اقدام ها و برنامه ریزی های لازم را با هماهنگی طرف ها به منظور تدوین سازوکارهای اجرایی کردن آیین نامه و اجرای برنامه ها و تحقق بخشیدن به اهداف تفاهم نامه، انجام دهند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 15 خرداد 1401 بروزرسانی: 15 خرداد 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 14580

به "رسوخ دانش بنیان ها در صنعت نفت و گاز شتاب می گیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رسوخ دانش بنیان ها در صنعت نفت و گاز شتاب می گیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید