زنگنه: بخش های دریایی 27 فاز پارس جنوبی تا خاتمه سال به اتمام می رسد ، بابک زنجانی سنجی نداریم!

به گزارش راه ساری، وزیر نفت گفت: همه بخش دریایی 27 فاز پارس جنوبی تا سرانجام سال جاری به اتمام می رسد و عملیات اجرایی طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی نیز سال جاری شروع خواهد شد.

زنگنه: بخش های دریایی 27 فاز پارس جنوبی تا خاتمه سال به اتمام می رسد ، بابک زنجانی سنجی نداریم!

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، بیژن زنگنه، وزیر نفت در کنگره نفت و نیرو گفت: فردی که می خواهد محموله نفتی ببرد، باید منابع کافی برای آن داشته باشد؛ ما بابک زنجانی سنجی نداریم و حداقل پول مورد احتیاج برای یک محموله نفتی 40 تا 50 میلیون دلار است.

وی اضافه نمود: باید برای پولی که در کشور وجود دارد، فکر کرد تا از آن به نحو احسن استفاده گردد؛ اکنون در شرایط دشواری قرار داریم بنابراین باید از ابتکار های خود استفاده کنیم.

زنگنه با بیان اینکه وزارت نفت در شرایط سخت این سال ها توانسته است کار های بزرگی را در بخش پتروشیمی، نفت و گاز انجام دهد البته احتیاج کشور بیش از این است، گفت: همه بخش دریایی 27 فاز پارس جنوبی تا انتها سال جاری به اتمام می رسد و عملیات اجرایی طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی نیز سال جاری شروع خواهد شد.

وزیر نفت با بیان اینکه توتال و شرکت چینی به دلیل تحریم از طرح توسعه فاز 11 خارج شدند، اظهار داشت: خروج آن ها در یک فضای کاملا محبت آمیز صورت گرفت، چراکه تحریم ها اجازه فعالیت آن ها را نمی داد.

زنگنه از امضای قرارداد میدان گازی فرزاد B. به عنوان یک میدان مشترک در ماه های آینده اطلاع داد و گفت: سال جاری برای اولین بار صادرکننده بنزین بودیم و بنزین یورو 4 در کلانشهر های کشور توزیع می گردد.

وزیر نفت ادامه داد: اگر از من سوال گردد که آینده کسب وکار را چگونه می بینید، پاسخ خواهم داد که در شرایط کنونی ظرفیت های زیادی برای توسعه وجود دارد و اگرچه در جغرافیای نفت تغییرات مهمی رخ داده به طوری که آمریکا که بزرگترین مصرف کننده نفت بود، اکنون به بزرگترین فراوریکننده نفت و گاز و میعانات تبدیل شده، اما همچنان ظرفیت های قابل توجهی در ایران برای توسعه وجود دارد.

وی با تاکید بر این مساله که نفت می تواند محرک اقتصاد ایران با توسعه جهشی در بالادست و اتکای آن به پتروشیمی و پایین دست و همچنین تکمیل زنجیره ارزش باشد، توضیح داد: فعال بودن نفت می تواند بخش صنایع و خدمات فنی و مهندسی را توسعه دهد، چراکه حجم سرمایه گذاری نفت به گونه ای است که می تواند خدمات مهندسی و غیرمهندسی را فعال و در اشتغال نیز نقش ویژه ای داشته باشد.

زنگنه با بیان اینکه صنعت نفت ایران همچنان زنده است و مقاومت می کنیم، گفت: البته تحریم ها ضرباتی را به ما وارد نموده و صندلی ما را در دنیا کاهش داده است، اما مقاومت خواهیم کرد چرا که تنها در این شرایط می توانیم عرصه های پیشرفت را رقم بزنیم.

وی اضافه نمود: اولین و شناخته ترین فعالیت بخش خصوصی در حوزه نفت مربوط به فعالیت های پیمانکاری می گردد که در حال حاضر مدل قراردادی IPC نقش ویژه ای دارد؛ حتی عملیات نگهداشت فراوری را نیز یک پیمانکار انجام می دهد و این در صورتی است که این موضوع در گذشته اینگونه نبوده است.

tafatton.ir: مجله مطالب خواندنی سفر و گردشگری

aradbld.ir: گفتگوی آزاد و اخبار روز

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 5722

به "زنگنه: بخش های دریایی 27 فاز پارس جنوبی تا خاتمه سال به اتمام می رسد ، بابک زنجانی سنجی نداریم!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنگنه: بخش های دریایی 27 فاز پارس جنوبی تا خاتمه سال به اتمام می رسد ، بابک زنجانی سنجی نداریم!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید