ساخت چسب ارزان با پای مگس

به گزارش راه ساری، دانشمندان توانستند چسبی بسازند که مانند پای مگس ها عمل می نماید. این چسب نه تنها انرژی کمی برای فراوری احتیاج دارد و با هزینه اندک فراوری می گردد، بلکه در آزمایش های اولیه قابلیت های چشمگیری را نشان داده است

ساخت چسب ارزان با پای مگس

پهنه های پای چسبناک مگس ها می توانند مانند چسب های کفش به سطوح وصل و از آن ها جدا گردد. دانشمندان برای ابداع یک چسب جدید ارزان و قابل استفاده مجدد که با محیط زیست نیز سازگار باشد، از پای مگس ها الهام دریافتد.

بسیاری از آنپه در طبیعت وجود دارد از پوست گکو ها گرفته تا بزاق زنبور عسل منبع الهامی برای برای توسعه نسل بعدی چسب ها با چسبندگی عالی شده اند.

این ماده توسط دانشمندان موسسه ملی علوم مواد ژاپن ساخته شده که مشغول تحقیق روی جایگزین های پایدارتر برای چسب های قوی موجود در بازار هستند که بازیافت نمی شوند. اکنون شاهد پیشرفت های جالب و چسب های قابل استفاده مجدد هستیم که مانند چسب های نواری موجود روی بعضی کفش ها می تواند هزاران بار متصل و منفصل گردد.

دانشمندان توانستند چسبی بسازند که مانند پای مگس ها عمل می نماید. این چسب نه تنها انرژی کمی برای فراوری احتیاج دارد و با هزینه اندک فراوری می گردد، بلکه در آزمایش های اولیه قابلیت های چشمگیری را نشان داده است

به نظر می رسد که یکی از این چسب های الیافی برای نگه داشتن 52.8 گرم وزن به اندازه کافی قوی هستند. محققان می گویند یک دسته متشکل از 756 چسب با سطح مقطع 9 سانتیمتر مربع می توانند شخصی با وزن 60 کیلوگرم را نگه دارند.

محققان برای این چسب ارزان و قابل استفاده مجدد کاربرد های متعددی را می بیند که اولین آن ها در صنعت رباتیک است. این چسب می تواند در طراحی ربات های صنعتی که برای دریافت اشیاء طراحی می شوند، مورد استفاده قرار بگیرد و یک چسبندگی محکم به آن ها بدهد که بار ها و بار ها قابل استفاده باشد.

منبع: اسپوتنیک

تور فرانسه: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

تور کانادا: برای دیدار از شگفتی های کشور زیبای کانادا و دریافت ویزای مولتی 5 ساله کانادا با ما همراه باشید.

منبع: فرادید
انتشار: 20 شهریور 1400 بروزرسانی: 20 شهریور 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 11359

به "ساخت چسب ارزان با پای مگس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت چسب ارزان با پای مگس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید