سرانه پایین بهره مندی مردم خوزستان از شبکه فاضلاب

به گزارش راه ساری، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب گفت: سرانه بهره مندی مردم ایران از شبکه مدرن فاضلاب 50 درصد است اما در استان خوزستان این رقم 37 درصد است که تقریبا در آخرین رتبه های کشوری قرار داریم.

سرانه پایین بهره مندی مردم خوزستان از شبکه فاضلاب

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، صادق حقیقی پور در نشست تخصصی آنالیز موضوع رواناب ها در استان خوزستان با حضور جمعی از مدیران اجرایی، کارشناسان و اساتید دانشگاه شهید چمران اهواز بیان نمود: در طول سال حدود 600 میلیون متر مکعب فاضلاب وارد پیکره آبی استان از جمله منابع آب زیرزمینی، رودخانه و تالاب ها می گردد به همین دلیل خوزستان به عنوان یکی از فقیرترین استان های کشور به لحاظ تعداد تصفیه خانه های فاضلاب است.

وی اضافه کرد: تنها در کلانشهر اهواز 150 هزار مترمکعب فاضلاب از 25 نقطه وارد کارون می گردد و همچنین 90 هزار مترمکعب فاضلاب نیز به وسیله نهر مالح وارد می گردد. ضمناً در اهواز 300 هزارمتر مکعب فاضلاب شبانه روز فراوری می گردد که از این مقدار 250 هزار مترمکعب به طور مستقیم وارد منابع آبی می گردد 30هزار متر مکعب در تصفیه خانه فاضلاب چنیبه در غرب و 20هزار مترمکعب فاضلاب به تصفیه خانه شرق اهواز می ریزد.

حقیقی پور گفت: تصفیه خانه شرق اهواز یک تصفیه خانه مدرن با سرمایه گذاری 15 میلیون یورویی است اما به دلیل عدم اجرای کلکتور های اصلی به طور کامل وارد مدار نشده اما از اوایل سال جاری طرحی را شروع کردیم که بر مبنای آن بدون احتیاج به وارد مدارشدن کلکتورهای اصلی امکان بهره برداری از آن وجود دارد.

مدیرعامل آبفای خوزستان اضافه کرد: از گذشته تا به امروز فاضلاب فراوری شده در کوتاه ترین راستا وارد رودخانه ها می گردد با این تفاوت که سال ها پیش به دلیل بالا بودن دبی رودخانه، امکان خودپالایی رودخانه ها وجود داشت اما با افزایش حجم فاضلاب در حال حاضر این مکان فراهم نیست.

حقیقی پور ادامه داد: یکی از دلایل بروز مشکل در دفع آب های سطحی را عدم توجه به توپوگرافی شهر اهواز و از دیگر مسائل این شهر را تراکم فروشی بدون توجه به ظرفیت شبکه فاضلاب است. به طور نمونه در مناطق مختلف از جمله شهرک دانشگاه، کیانپارس و گلستان منازل ویلایی تبدیل به ساختمان های بلندمرتبه شده اند در حالی که شبکه فاضلاب متناسب با آن توسعه نیافته است.

تاکید نمود: مطابق توپوگرافی اهواز، زمین این شهر باتلاقی است و به همین دلیل دفع فاضلاب احتیاج به کلکتورهایی با خطوط طولانی و استفاده از تکنولوژی هایی مانند سپرکوبی دارد که پرهزینه هستند. در استان خوزستان 13 هزار کیلومتر شبکه توزیع آب وجود دارد این در حالی است تنها 6 هزار کیلومتر شبکه فاضلاب داریم این بدان معنا است که در بسیاری نقاط که فاضلاب بالا می زند اصلا شبکه ای برای دفع فاضلاب وجود ندارد.

وی اضافه کرد: شرکت های آب و فاضلاب در نقاطی که هزینه دفع فاضلاب را از مشترکان می گیرند باید جوابگوی مسائل باشند اما در بسیاری مناطق که شاهد مسائل فاضلاب هستیم اصلاً هزینه دفع فاضلاب گرفته نمی گردد که مسجدسلیمان نمونه ای از این دست است یا در شهر دزفول تنها 40 درصد از مشترکان هزینه دفع فاضلاب را پرداخت می نمایند.

حقیقی پور اضافه کرد: اهواز دارای 2 هزار و 300 هزار کیلومتر شبکه دفع فاضلاب است که یک هزار و 100 کیلومتر از این شبکه با عمر بالای 50 سال دارای لوله هایی از جنس آزبست یا بتن هستند که پوشش داخلی ندارند و گازهای فاضلاب به مرور زمان باعث خوردگی این لوله ها شده به همین دلیل امکان لایروبی آنها وجود ندارد و هر لحظه ممکن است ریزش نمایند.

مدیرعامل آبفای خوزستان شرح داد: کلانشهری مانند اصفهان با 510 هزار مشترک آب تنها 400 مشترک غیر مجاز دارد اما اهواز با تعداد مشترکان کمتر دارای 50 هزار مشترک غیر مجاز است، رقم مشترکان غیرمجاز در سایر شهرهای خوزستان 200 هزار مشترک می باشد.

وی اضافه کرد: حدود یک میلیون نفر از جمعیت استان خوزستان در سکونتگاه های غیررسمی زندگی می نمایند که امکان ارائه خدمات توسط شرکت آب و فاضلاب به آنها وجود ندارد زیرا در این صورت سازمان بازرسی اجازه ورود به این مساله را دارد. ضمن این که اهواز پس از کلانشهر مشهد در رتبه دوم حاشیه نشینی قرار گرفته است اما شرایط اهواز به طور کامل با سایر کلانشهرها متفاوت است زیرا در اهواز مناطقی در مرکز شهر وجود دارند که رفتارهای حاشیه نشینی از خود بروز می دهند.

حقیقی پور بیان نمود: پس از مصوبه فروردین سال 96 هیات دولت، یکهزار و 500 کیلومتر قرارداد اصلاح شبکه آب بسته شد که 862 کیلومتر آن به اتمام رسیده و تا سرانجام سال به یک هزار کیلومتر می رسد این در حالی است که تنها اعتبار سال اول پرداخت شده و بودجه سال دوم و سوم پرداخت نشده باقی مانده است.

مدیرعامل آب و فاضلاب خوزستان مطرح کرد: در حوزه فاضلاب نیز قرارداد اصلاح یک هزار و 300 کیلومتر شبکه بسته شده که تا به امروز 400 کیلومتر خط انتقال را اجرا کردیم، تصفیه خانه های فاضلاب شهرهای خرمشهر، ماهشهر، شادگان و بندر امام پیشرفتی حدود 80 درصدی دارند و تصفیه خانه فاضلاب شادگان تا سرانجام سال جاری وارد مدار می گردد.

وی ادامه داد: درصد پرشدگی خطوط فاضلاب در بیشترین حالت 70 درصد است و مابقی باید برای تخلیه گازها خالی باشد در حالی که به دلیل ورود روان آب ها به شبکه فاضلاب ناگزیر به باز کردن درب منهول ها شده ایم که امکان ورود زباله و نخاله و در نهایت پس زدگی فاضلاب وجود دارد.

وی اضافه کرد: قانون به طور تعیین و مستقیم شهرداری ها را مسئول دفع آب های سطحی نموده است، شرکت آب و فاضلاب نیز باید در زمان بارندگی نسبت به تقویت ایستگاه های پمپاژ، لایروبی شبکه و اصلاح نقاط ریزشی اقدام نمایند. از اواسط تابستان سال جاری هشدارهای لازم توسط وزارت نیرو، هواشناسی و ستاد مدیریت بحران در مورد پاییز فوق نرمال خوزستان داده شده بود.

لزوم حل مشکل به صورت اساسی

دبیر شبکه ملی جامعه و دانشگاه-واحد استان خوزستان نیز گفت: شبکه ملی جامعه و دانشگاه در واقع یک اتاق فکر در استان ها است که از طرف مرکز آنالیزهای استراتژیک ریاست جمهوری تشکیل شد. هم اکنون اعضای این شبکه عبارتند از رییس مرکز مطالعات استراتژیک ریاست جمهوری، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، وزیر کشور، و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور. در استان ها رییس دانشگاه مادر به عنوان رییس شبکه ملی جامعه و دانشگاه، معاون فرهنگی دانشگاه مادر نیز به عنوان معاون شبکه و یک عضو هیئت علمی دانشگاه دبیر شبکه است.

مسعود صفایی مقدم اضافه کرد: در شبکه ملی جامعه و دانشگاه مسائل استراتژیک استان توسط کارشناسان به صورت تخصصی مورد آنالیز قرار می گیرد. پیرامون موضوعات پیش آمده در استان ها گزارشی توسط این شبکه تهیه و به دفتر ریاست جمهوری ارسال می گردد این نوع گزارش ها باید به صورت منصفانه و بی طرفانه تهیه شوند.

وی گفت: این نشست به منظور تهیه گزارش در مورد بارندگی های اخیردر اهواز و مسائل پیش آمده ناشی از آن است. گزارش در دو بخش تهیه خواهد شد، اول توصیف بی طرفانه واقعه و مسائل زیادی که پس از آن برای مردم پیش آمد، و دوم ارائه پیشنهادهایی برای برطرف مشکل به طور اساسی.

یک عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز نیز در این نشست بیان نمود: در تمام استان ها مسائلی نظیر چالش های اقلیمی، زیرساختی، اقتصادی فرهنگی و اجتماعی وجود دارد ولی مهم تشخیص مسائل استراتژیک و تمرکز همه نهادهای تصمیم ساز اصلی استان برای حل این مسائل است.

یدالله مهرعلیزاده اضافه کرد: شورای برنامه ریزی، شورای تامین و مجمع نمایندگان استان خوزستان باید با هم افزایی و هماهنگی درصدد حل مسائل استان خوزستان بربیایند همچنین باید از ظرفیت شورای برنامه ریزی استان خوزستان نهایت استفاده را کرد و دستور کارهای این شورا در راستای برطرف مسائل اساسی استان باشد.

مهدی قمشی رییس دانشکده مهندسی علوم آب دانشگاه شهید چمران اهواز نیز در این نشست اضافه کرد: درحال حاضر اولویت یافتن راه حلی برای راهنمایی آب های سطحی است تا این مشکل حل نگردد مشکل مردم اهواز در مورد آبگرفتگی ها و دفع بهینه فاضلاب هم حل نمی گردد، و این درحالی است که به نظر نمی رسد شهرداری اهواز اعتبار و توانایی اجرای این طرح را داشته باشد.

parisro.ir: دیدار از زیباترین شهر اروپا و کشور فرانسه

italyro.ir: سفر به اروپای شگفت انگیز

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 7372

به "سرانه پایین بهره مندی مردم خوزستان از شبکه فاضلاب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرانه پایین بهره مندی مردم خوزستان از شبکه فاضلاب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید