سرنوشت ناتمام فریبرز همچون نقی و نوری

به گزارش راه ساری، روزنامه خراسان - مائده کاشیان: دیروز همزمان با خبر ادامه پخش سریال زیرخاکی پس از شب های قدر، جلیل سامان کارگردان این مجموعه در اینستاگرام خود پستی منتشر کرد و از ناتمام ماندن تصویربرداری فصل دوم سریال به علت شیوع کرونا و ادامه تصویربرداری آن در زمانی نامشخص اطلاع داد تا این مجموعه هم به جمع آن دسته از سریال های تلویزیون که تحت تاثیر ویروس کرونا نیمه تمام باقی مانده اند، اضافه گردد.

سرنوشت ناتمام فریبرز همچون نقی و نوری

چهارمین سریال ناتمام

پخش سریال های ناتمام، از مجموعه نوروزی دوپینگ ساخته رضا مقصودی شروع شد و پس از آن با پایتخت 6، نون خ 2 و اکنون زیرخاکی ادامه پیدا نموده است. البته سریال دوپینگ در ظاهر ناتمام نماند، اما اگر به یاد داشته باشید، به علت کم شدن تعداد قسمت های سریال تحت تاثیر شیوع کرونا، این مجموعه در غیاب برخی شخصیت های محوری قصه به خاتمه رسید و اتفاقات خاتمه سریال در قالب نریشن از زبان کاراکتر شیوا گفته شد! دو سریال پایتخت 6 و نون خ 2 هم کاملا نیمه تمام باقی ماندند. درباره سریال زیرخاکی هم باید تا زمان نامعلومی منتظر تصویربرداری دو قسمت خاتمهی آن باشیم! سریال بچه مهندس 3 هم به دلیل شیوع کرونا کمی کوتاه شده است. البته طبق گفته عوامل سریال، قصه ناتمام نیست، اما باید صبر کرد و دید داستان این سریال نیز عجله ای و سرهم بندی شده به خاتمه می رسد یا لطمه ای به آن وارد نشده است.

غافلگیری مخاطب پس از خاتمه

نکته عجیب این است که در ابتدای پخش این سریال ها، هیچ اشاره ای به ناتمام بودن تصویربرداری سریال ها نمی گردد و حتی خبر توقف تصویربرداری آن ها تکذیب هم می گردد! ناگهان پس از خاتمه سریال یا در آستانه قسمت های خاتمهی، خبر هایی درباره توقف فراوری به دلیل شیوع کرونا و ادامه تصویربرداری بعد از بازگشت شرایط به حالت عادی، به گوش می رسد و مخاطب ناگهان غافلگیر می گردد! احتمالا به دلیل جذب مخاطب و ترغیب او به دنبال کردن سریال تا خاتمه، این موضوع از ابتدا اطلاع رسانی نمی گردد، اما در نهایت، نتیجه ای جز نارضایتی تماشاگران به دنبال ندارد.

واگذاری آنتن به آثار آماده پخش

بهتر بود تلویزیون با ایجاد یک تغییر اساسی در برنامه ریزی های قبلی خود، شرایط بحرانی پیش آمده را به خوبی مدیریت می کرد و به جای پخش سریال هایی که تصویربرداری شان نیمه تمام باقی مانده است، سریال های آماده را روانه آنتن می کرد. اکنون چهار سریال دنیای گمشده به کارگردانی امین امانی، پس از آزادی ساخته محمدعلی باشه آهنگر، از سرنوشت اثر محمدرضا خردمندان و پرگار به کارگردانی شهرام شاه حسینی، تصویربرداری شان کامل شده و مراحل پس از فراوری را می گذرانند یا کاملا آماده پخش هستند. هرچند که سریال هایی مانند از سرنوشت یا دنیای گمشده ویژه پخش از شبکه 2 ساخته شده اند، اما می شد سریالی را از یک شبکه به شبکه دیگری سپرد تا شاهد پخش چند سریال ناتمام نباشیم. مثلا سال جاری سریال طنز پدر پسری می توانست از شبکه 5 به شبکه دیگری واگذار و جایگزین یک سریال ناتمام گردد. این اتفاق البته مسبوق به سابقه است و پیشتر مجموعه دلدادگان که در شبکه 5 فراوری شده بود، از شبکه 3 پخش شد.

نمایی از سریال دنیای گمشده

تغییر در سیاست های همیشگی

شیوع ویروس کرونا همه چیز را تغییر داده و همه برنامه ریزی ها را به هم ریخته است، بنابراین ساخت آثار سینمایی یا تلویزیونی، اکران فیلم ها، پخش سریال ها و برنامه ها هم تحت تاثیر این اتفاق بوده اند. تلویزیون می توانست با تغییر سیاست های خود در پخش سریال ها، شرایط غیرقابل پیش بینی را که به وجود آمده، مدیریت کند. یکی از این سیاست ها، پخش چهار سریال شبانه از شبکه های مختلف تلویزیون است. چه اشکالی داشت یک یا دو شبکه سال جاری سریال مناسبتی پخش نمی کردند تا مجبور نباشند مخاطب را برای دیدن ادامه آن به زمان دیگری حواله دهند؟ تغییر رویه معمول پخش سریال یا اکران فیلم ها اتفاق عجیبی نیست. طبیعتا همه این تغییرات بدون هیچ مسئله ای و به آسانی نمی تواند اتفاق بیفتد، اما در شرایط فعلی، راهکار هایی بهتر از پخش سریال نیمه تمام وجود دارد.

فرصتی برای تجدیدنظر در توقیفی ها

در شرایطی که شیوع ویروس کرونا، تصویربرداری سریال ها را متوقف کرد، تلویزیون فرصت بسیار خوبی در اختیار داشت تا اکنون که نمی تواند چند سریال نیمه تمام را روی آنتن بفرستد، درباره مجموعه های توقیف شده تجدید نظر کند و سریال هایی را که مدت هاست آماده پخش هستند، اما مهر توقیف روی آن ها خورده، پخش کند. یکی از این سریال ها سرزمین کهن ساخته کمال تبریزی است که به دلیل اعتراض به مسائل قومیتی، هفت سال است که اجازه پخش پیدا ننموده. یکی دیگر از جدیدترین سریال ها هم مجموعه طنز کتونی زرنگی که است که چند ماه قبل به دلیل برخی اظهارنظر های کارگردانش در فضای مجازی، در دقیقه 90 از جدول پخش بیرون کشیده شد. شنیده ها حاکی از آن است که سریال آخر خط به کارگردانی علی مسعودی هم توقیف شده است.

سریال تلویزیونی کتونی زرنگی به کارگردانی علی ملاقلی پور

تور فرانسه: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

تور کانادا: برای دیدار از شگفتی های کشور زیبای کانادا و دریافت ویزای مولتی 5 ساله کانادا با ما همراه باشید.

منبع: برترین ها
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 10193

به "سرنوشت ناتمام فریبرز همچون نقی و نوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرنوشت ناتمام فریبرز همچون نقی و نوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید