سه اثر تاریخی منقول استان مرکزی ثبت ملی شد

به گزارش راه ساری، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: : 2 صندوق و یک درب چوبی، جدیدترین آثار منقول ثبت شده این استان هستند.

سه اثر تاریخی منقول استان مرکزی ثبت ملی شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی علیرضا ایزدی مدیرکل میراث فرهنگی این استان، امروز شنبه 22 دی ماه 97 گفت: ثبت آثار تاریخی و منقول استان یکی از اهداف اداره کل است که مستند سازی، مطالعات و کارشناسی را در پشت خود دارد به همین جهت ثبت یک اثر تاریخی به بالا بردن سطح دانش از دوره های مختلف تاریخی استان و آثار به دست آمده از آن دوره ها می انجامد.

ایزدی اضافه کرد: گرچه به دلیل کمبود اعتبار توانایی مرمت و یا احیا کامل تمامی آثار ثبت شده وجود ندارد و گاها این مسئله مورد انتقاد نیز وارد می گردد اما نمی توان اثر و یا آثاری را ثبت نکرد به بهانه آنکه اعتبار مرمتی و یا نگهداری برای آن وجود ندارد. منتقدان باید در نظر داشته باشند، ثبت یک اثر اولین قدم برای حفاظت و نگهداری آثار تاریخی و فرهنگی محسوب می گردد و این امر در حقیقت پیش احتیاج مرمت آثار و ابنیه است.

او در ادامه گفت: استان مرکزی از استان های پیشرو کشور در ثبت آثار ملی است که در جدیدترین این ثبت ها، سه اثر منقول متعلق به شهرهای تفرش، محلات و خمین را به ثبت رسانده است.

در ادامه رئیس گروه حفظ و احیا بناهای تاریخی اداره کل نیز گفت: این آثار شامل درب چوبی مسجد جامع محلات متعلق به 710 خورشیدی، صندوق چوبی امامزاده محمد فم تفرش متعلق به 920 خورشیدی و صندوق امامزده شاهزاده ابوالحسن طیب آباد خمین متعلق به 970 خورشیدی است که هر یک شاخصه های منحصر بفردی را به خود اختصاص داده اند.

اسماعیل شراهی اضافه کرد: صندوق چوبی امامزاده محمد فم تفرش که متعلق به دوره صفوی است از جنس چوب گردو بوده و دارای 265 سانتیمتر طول، 180 سانتیمتر عرض و 130 سانتیمتر ارتفاع است و دارای چهارضلع با قاب های تزئین شده یکسان که در لبه و ستون های کنج جمعا 13 کتیبه به خط نسخ دارد که حاوی ادعیه، نام بانیان، نام شاه طهماسب، و نام شاه سلیمان صفوی است.

او درب چوبی مسجد جامع محلات را قدیمی ترین اثر منقول در این سه اثر دانست و اضافه کرد: جنس این درب از چوب گردو است که در دوره ایلخانی ساخته شده و پس از بازسازی مسجد به حمام عرش منتقل شده و نگهداری می گردد. این اثر دو لنگه با ارتفاع 203 و عرض 61 سانتیمتر و متشکل از 9 لته چوب با اندازه های متفاوت است که هر لته دارای تزئیناتی متفاوتی است.

شراهی در سرانجام گفت: صندوق امامزاده شاهزاده ابوالحسن روستای طیب آباد شهرستان خمین نیز در میانه اتاق آرامگاه صفوی واقع شده است و دارای 5 وجه با نقوش گره کاری اسلیمی، ختایی و کتیبه های خط ثلث است. وجه بالایی صندوق از نظر شیوه ساخت تزئینات و نقوش ثبتی با وجه های دیگر اثر کاملا متفاوت است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 4 خرداد 1398 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 1041

به "سه اثر تاریخی منقول استان مرکزی ثبت ملی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سه اثر تاریخی منقول استان مرکزی ثبت ملی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید