سه تغییر در دستمزد 99

به گزارش راه ساری، در دویست و نود و دومین نشست شورای عالی کار، حق مسکن کارگران 200 هزار تومان افزایش یافت. اما تغییرات در حداقل دستمزد کارگران، به همین جا بند نشد و اعضای شورا، 2 تغییر دیگر در محاسبات دستمزد اعمال کردند. نخست آنکه حق سنوات با کاهش 75 هزار تومانی به 100 هزار تومان رسید. تغییر بعدی افزایش حقوق پایه کارگران بود تا کاهش حق سنوات جبران گردد. مجموعه تصمیمات موجب شد تا حداقل دریافتی یک کارگر بدون سابقه کار از تیر ماه به 2 میلیون و 611 هزار تومان برسد که نسبت به مصوبه قبلی، موید رشد 8/ 11 درصدی است.

سه تغییر در دستمزد 99

تغییر در حق مسکن کارگران

به گزارش دنیای اقتصاد، بنا به تصمیم شورای عالی کار، حق مسکن کارگران از 100 هزار تومان در سال گذشته به 300 هزار تومان در امسال رسید. در نشست معین دستمزد 99 در اسفند 98، در خصوص حق مسکن تصمیم گیری نشد. با این حال، زمزمه هایی درخصوص افزایش حق مسکن به گوش می رسید که بیشتر حدس ها، حول مبلغ 200 هزار تومان می گشت. اما شورای عالی کار، حق مسکن را به 300 هزار تومان رساند تا تمامی کارگران رسمی کشور، مشمول افزایش حقوق 200 هزار تومانی در تیر ماه شوند. البته برای اعمال این افزایش حقوق، یک پیش شرط وجود دارد؛ حق مسکن تنها آیتم بسته مزد کارگران است که برای اجرا باید از تصویب هیات وزیران بگذرد. به گفته بعضی کارشناسان، ممکن است میزان حق مسکن در هیات دولت تغییر کند. اگر هیات دولت تصمیم به تغییر این عدد بگیرد، شورای عالی کار نمی تواند اظهارنظری در این مورد کند و عدد مورد توافق هیات وزیران، ملاک محاسبه حقوق خواهد شد. در زمان اجرای این مصوبه نیز دولت می تواند تصمیم بگیرد. آیت اسدی، نماینده کارگران در شورای عالی کار در خصوص زمان اجرای مصوبه به خبرگزاری فارس گفت: مصوبه شورای عالی کار در خصوص افزایش 26 درصدی حداقل حقوق و 200 هزار تومانی حق مسکن از اول تیر ماه 99 اجرا می گردد و عطف به ماسبق نمی گردد. در واقع سه ماه اول سال طبق روال قبلی انجام می گردد. بنابراین طبق تصمیم شورای عالی کار، مابه التفاوتی برای 3 ماه اول سال، به کارگران پرداخت نمی گردد.

کاهش حق سنوات و افزایش حداقل دستمزد

در نشست شنبه شب شورای عالی کار، دوتصمیم دیگر درخصوص اقلام مزد کارگران گرفته شد. نخست آنکه حق سنوات کارگری که پیش از این، 175 هزار تومان در ماه معین شده بود، با 42 درصد کاهش به 100 هزار تومان رسیده است؛ بنابراین کارگری با حداقل یک سال سابقه کار، 100 هزار تومان ماهانه حق سنوات دریافت خواهد نمود. حق سنوات با توجه به سابقه کارگران متفاوت خواهد بود و توسط جدولی از سوی وزارت کار معین می گردد. مثلا بر اساس مصوبه قبلی، حق سنوات ماهانه کارگری با یک سال سابقه کار معادل 175 هزار تومان و حق سنوات ماهانه کارگری با 4 سال سابقه کار، ماهانه معادل 395 هزار تومان محاسبه می گردد. اکنون با توجه به رقم جدید حق سنوات، جدول جدیدی باید از سوی وزارت کار تهیه گردد.

اما شورای عالی کار برای جبران این کاهش، به مزد پایه کارگران به میزان 78 هزار تومان در ماه اضافه نمود. در واقع، با این تصمیم و جابه جایی، رقم پرداختی کارفرمایان تغییر چندانی نخواهد نمود، اما در عوض، حداقل دستمزد کارگری با رشد روبرو می گردد. این تصمیم بیشترین نفع را برای حداقلی بگیران بدون سابقه کار خواهد داشت. بر این اساس حداقل دستمزد کارگران که در سال گذشته معادل یک میلیون و 516 هزار تومان بود، در امسال به یک میلیون و 911 هزار تومان می رسد که معادل 26 درصد رشد است.

ضمن اینکه، حداقل دستمزد مبنای محاسبه بسیاری از اقلام حقوقی در کشور است که از جمله آن می توان به مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی اشاره نمود. براساس ماده 111 قانون تامین اجتماعی، میزان مستمری بازنشستگی در هر حال نباید از حداقل مزد کارگر عادی کمتر باشد و در صورتی که میزان مستمری کمتر از حداقل مذکور باشد، میزان مستمری بازنشستگی قابل پرداخت تا سطح حداقل مزد کارگر عادی افزایش می یابد. بر این اساس افزایش حداقل مزد کارگران به میزان 5درصد نسبت به مصوبه قبلی شورای عالی کار، برای مستمری بگیران تامین اجتماعی نیز حائز اهمیت است.

حداقل حقوق دریافتی

اما حداقل دریافتی کارگران شامل اقلام دیگری هم می گردد که در نشست اخیر شورای عالی کار، دچار تغییر نشده است. مثلا حق خواربار مانند مصوبه قبلی 400 هزار تومان باقی ماند. اما حق اولاد، به شکل اتوماتیک با توجه به افزایش حداقل دستمزد، با رشد 1/ 4 درصدی به 191 هزار تومان رسید. حق اولاد برای هر فرزند معادل سه روز حداقل مزد هر سال است. با این اوصاف، میزان حداقل دریافتی یک کارگر بدون فرزند، در امسال به 2 میلیون و 611 هزار تومان می رسد که نسبت به مصوبه قبلی، 8/ 11 درصد افزایش یافته است. همچنین حداقل دریافتی یک کارگر با یک سال سابقه کار به 2 میلیون و 711 هزار تومان رسیده است.

اما برای کارگران دارای فرزند حداقل حقوق چه تغییری می نماید؟ کارگر با یک فرزند، از تیر ماه حداقل 2 میلیون و 902 هزار تومان دریافت خواهد نمود که نسبت به مصوبه قبلی شورا، رشد 7/ 7 درصدی یافته است و تقریبا 209 هزار تومان به حقوق ماهانه آن ها اضافه نموده خواهد شد. مصوبات شورای عالی کار برای سایر سطح دستمزدی نیز اعمال خواهد شد. بر این اساس در صورت موافقت دولت از ماه آینده، 200 هزار تومان به حق مسکن کارگران و 78 هزار تومان به مزد مبنای آن ها اضافه نموده خواهد شد. البته از مبالغ جدید، مالیات و حق بیمه نیز کسر خواهد شد.

ویزارو: ویزای تضمینی شینگن، ویزای کانادا تضمینی

سلو بلاگ: محفلی برای هم اندیشی

منبع: فرارو
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 9870

به "سه تغییر در دستمزد 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سه تغییر در دستمزد 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید