به روزرسانی عوارض ساختمانی شهر تهران در آینده نزدیک

به گزارش راه ساری، خبرنگاران آنلاین:معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با تاکید بر این که از سال 1393 تاکنون عوارض ساختمانی در تهران به روزرسانی نشده است، از به روزرسانی این عوارض در آینده نزدیک اطلاع داد.

به روزرسانی عوارض ساختمانی شهر تهران در آینده نزدیک

عبدالرضا گلپایگانی، معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران در یکصد و چهل و ششمین جلسه علنی شورای شهر تهران در مورد موضوع عوارض ساختمانی و به روزرسانی آن گفت: عوارض ساختمانی از سال 1393 ثابت بود که این موضوع کارشناسی و در ابتدای اردیبهشت ماه سال گذشته عملیات اجرای آن شروع شد. قطعاً تکلیف قانونی باید هر چه زودتر انجام گردد؛ چرا که شهر تهران از سال 93 تاکنون دچار تحولات اساسی شده و باید متناسب با این تحولات، عوارض نیز تغییر می کرد؛ لذا لایحه ای با رویکرد مد نظر شورای شهر تهران در حال تهیه است و امیدواریم هر چه زودتر به اتمام برسد.

به گزارش ایسنا، گلپایگانی در تشریح اقدامات معاونت شهرسازی شهرداری تهران در حوزه حفاظت و صیانت از حریم شهر تهران گفت: طی سال های گذشته همان توجهی که برای به روز رسانی عوارض ساختمانی وجود داشت، برای حریم شهر تهران نیز رخ داده بود؛ به شکلی که نقش شهرداری تهران در حفاظت از حریم شهر به کمترین میزان خود رسیده بود. بر همین اساس سند راهبردی مدیریت یکپارچه و هوشمند حریم شهر تهران در حال مطالعه و امکان سنجی است که طی آن برطرف مغایرت ها و مداخلات مرزی با شهرستان های اطراف شهر تهران در خلال برگزاری جلسات هماهنگی با دستگاه های ذی ربط انجام خواهد شد.

او در تشریح آخرین وضعیت معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران گفت: این معاونت دارای دو سازمان است و دبیرخانه های کمیسیون های ماده 100 و ماده 5 در این معاونت قرار گرفته اند. تعداد پرسنل معاونت شهرسازی به غیر از سازمان ها 333 نفر است و از این تعداد 30 نفر دیپلم، 25 نفر کاردان و مابقی کارشناس و بالاتر هستند. سن سابقه کارکنان معاونت شهرسازی حدود 15 سال است.

گلپایگانی اضافه نمود: حدود 1500 نفر پرسنل نیز در مناطق 22 گانه شهرداری تهران در حوزه شهرسازی و معماری با پرسنل معاونت در ارتباط هستند. در حال حاضر 22 طرح موضوعی و موجودی در سطح شهر تهران در حوزه شهرسازی در حال تکمیل است که اهمیت آنها در حوزه توسعه فضای کالبدی بسیار زیاد است.

او گفت: تاکنون 720 هزار پرونده در حوزه سازماندهی و ارتقا کیفیت نما و منظره شهری تشکیل شدند که همه اینها حاکی از لزوم توجه به موضوع نمای شهری در تهران است. تدوین ضوابط هماهنگی تداوم و انسجام اجرای نماهای شهری برای مناطق یک، 13 و 16 از دیگر اقداماتی بود که توسط معاونت شهرسازی اجرایی شد که اتفاقاً تأثیر زیادی در ارتقای کیفیت نما در شهر تهران دارد.

گلپایگانی به تهیه و ابلاغ ضوابط توصیه ها و راهنمای تکمیلی در طراحی مساجد در شهر تهران اشاره نمود و اضافه نمود: تهیه و ابلاغ این ضوابط در حوزه ساخت مساجد برای اولین بار در شهر تهران صورت گرفته است. همچنین مناسب سازی شهر برای ناتوانان جسمی و حرکتی از دیگر اقداماتی است که به طور جدی در دستور کار معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران قرار گرفته است. بر همین اساس 88 پروژه در دستور کار قرار گرفته که طی آنها در هر یک از مناطق 22 گانه شهرداری تهران یک بوستان جهت حضور این افراد مناسب سازی خواهد شد و محور انقلاب نیز به عنوان محور پایلوت برای مناسب سازی در نظر گرفته شده است.

او تاکید نمود: گروهی از کمیته مناسب سازی وجود دارد که طرح ها و پروژه های شهرسازی تهران را مورد آنالیز قرار می دهند و با معیارهایی که برای مناسب سازی فضای شهری در نظر گرفته شده، تطابق می دهند اگر این هم خوانی وجود نداشته باشد، اجازه افتتاح به طرح ها و پروژه های جدید داده نخواهد شد.

معاون شهرسازی شهرداری تهران در بخش دیگری از صبحت های خود با تاکید بر توجه به کنترل کیفیت ساخت و ساز در شهر تهران گفت: کنترل کیفیت ساخت و سازها در شهر تهران به صورت مشترک میان وزارت راه و شهرسازی، نظام مهندسی و شهرداری تهران در قالب کمیته ای اجرایی شده که در حقیقت پایش مستمر گودهای رها شده خطرناک سطح شهر تهران و ارتقای کیفیت ساخت و سازها با بازدید کارشناسان نواحی توسط این کمیته ها انجام می گردد.

او اضافه نمود: برای اولین بار در ساختمان های کم تر از شش طبقه مبحث سوم مقررات ملی ساختمان مورد توجه قرار گرفته و اجرایی شده که این مهم با تنظیم تفاهم نامه ای میان معاونت شهرسازی و سازمان آتش نشانی با هدف ارتقا ایمنی در ساختمان های تا شش طبقه و کاهش زمان صدور پروانه در این گونه املاک با آنالیز نقشه ها در دفتر خدمات الکترونیک شهر پرداخت شده است.

معاون شهرسازی شهرداری ادامه داد: برخورد با تخلفات ساخت و سازها افزایش پیدا نموده اما این به این معنا نیست که تخلفات افزایش پیدا نموده، بلکه حساسیت مناطق در مواجهه با تخلفات افزایش پیدا نموده است؛ به شکلی که در حال حاضر تمامی تخلفات به کمیسیون ماده 100 ارسال می گردد. همچنین به روز رسانی فرم خلاف ماده 100 بعد از حدود 27 سال انجام شد تا گام مؤثری برای مقابله با تخلفات در حوزه ساخت و سازها باشد.

گلپایگانی تاکید نمود: هوشمندسازی فرآیندهای صدور پروانه پس از انجام آ سیب شناسی و احصا مسائل این حوزه به همراه هوشمندسازی انجام شد.

او در بخش دیگری از صحبتهای خود به تدوین لوایح و دستور العملها برای جایگزینی ماده 14 قانون زمین شهری موسوم به مصوبه برج باغ ها اشاره نمود و اضافه نمود: امیدواریم با تأیید این مصوبه در شورای عالی شهرسازی و معماری آن چه که مدنظر شورای شهر تهران در این حوزه بوده، محقق گردد. بی تردید در مورد شوراهای معماری آنالیز و پایش وجود اختیارات و ساختار شوراهای مناطق به منظور رعایت ضوابط و مقررات طرح تفصیلی شهر تهران و تدوین لایحه مربوطه یک ضرورت بود که انجام شد. در کنار این تهیه و تصویب مصوبه طراحی و پایش و اجرای نماهای شهر تهران نیز صورت گرفته است. وی

گلپایگانی ادامه داد: بحث تهیه نقشه دقیق وضعیت موجود شهرها و ارتباط آنها با حریم تهران به طور جد دنبال می گردد تا در جهت حفاظت بهتر از حریم تهران گام برداشته گردد. همچنین بحث صدور پروانه در حریم شهر تهران نیز ساماندهی شده است. در طی این جهت از بروز تصمیمات جدید و یا ایجاد شهرهای جدید با کسب توافق همه دستگاه های ذی ربط در این حوزه جلوگیری خواهیم کرد.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهر ان در مورد حفاظت و صیانت از بافت های تاریخی شهر تهران نیز گفت: طراحی و راه اندازی سامانه بانک اطلاعاتی بناهای تاریخی شهر تهران صورت گرفته و در قالب آن 144 لایه اطلاعاتی در دسترس عموم مردم قرار گرفته است. همچنین در موضوع پیاده راهسازی با طراحی نرم افزاری رصد پیاده راه سازی را در شهر تهران فراهم ساخته است.

او ادامه داد: خیابان لاله زار و پیاده راه سازی آن نیز ظرف ماه آینده عملیات اجرای آن شروع خواهد شد و بازنگری ساختار و ضوابط حوزه شهرسازی و معماری نیز در دستور کار قرار گرفته است. همچنین آموزش 100 کارشناس شهرسازی نیز که تأثیر به سزائی در اجرای قوانین دارند، در دستور کار این معاونت قرار گرفته است.

parisro.ir: دیدار از زیباترین شهر اروپا و کشور فرانسه

italyro.ir: سفر به اروپای شگفت انگیز

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 3188

به "به روزرسانی عوارض ساختمانی شهر تهران در آینده نزدیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به روزرسانی عوارض ساختمانی شهر تهران در آینده نزدیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید