شروع پرهیجان بورس، کانال جدید 1.6 میلیون واحدی ثبت می شود؟

به گزارش راه ساری، خبرنگاران: شاخص بورس در همان 20 دقیقه ابتدایی با 39 هزار واحد، دوباره مرزها را جابه جا کرد و رکورد جدید به ثبت رساند؛ به طوریکه شاخص در حال عبور از عدد 1.585 هزار واحد شد. با شتاب فعلی بورس اگر همانند دیروز جریان پول شرایط را مساعد ببیند، رسیدن به کانال جدید 1.6 میلیون واحد دور از دسترس نیست.

شروع پرهیجان بورس، کانال جدید 1.6 میلیون واحدی ثبت می شود؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از دنیای بورس، عرضه اولیه امروز میتواند روی فرایند معاملات تاثیرگذار باشد. در این میان اما فرایند صعودی در بازارهای جهانی نیز میتواند بازار امروز را تحت تاثیر قرار دهد.

تا همین چند ماه پیش، رسیدن شاخص کل به مضربی از 100 هزار واحد، نشانه ای از مقاومت روانی بر سر راه صعود بیشتر بازار سرمایه بود و اگر قرار بود شاخص کل از کانال 200 هزار واحد به 300 هزار واحد برسد، باید از سد این مقاومت روانی می گذشت. اما این روزها حتی مرز یک میلیون و 500 هزار واحد نیز برای شاخص کل، نه مقاومت بنیادی است، نه تکنیکال و نه حتی روانی. شاخص کل روز گذشته نزدیک به 65 هزار واحد رشد داشت و در آینده نزدیک رشد 100 هزار واحدی شاخص کل در یک روز را هم تجربه خواهیم کرد. این روزها نه معاملات حقوقی ها بر فرایند بازار تاثیر قابل توجه دارد، نه با تحلیل های بنیادی یا تکنیکال می توان آینده کوتاه مدت این بازار را پیش بینی کرد. این روزها نقدینگی که از سمت حقیقی ها به بازار سرمایه هدایت می شود، معین می کند کدام گروه ها یا نمادهای بورسی باید رشد بیشتری داشته باشد و کدام نمادها در رشد شاخص تاثیر بیشتری بگذارد. این روزها شکسته شدن رکوردهایی همانند رشد روزانه شاخص کل، ارزش معاملات، میزان ورود نقدینگی و ...برای سهامداران عادی شده است و اغلب با دید چندبرابر کردن سرمایه خود به این بازار پا می گذارند.

عرضه سیتا و تاثیر بر فرایند بازار

از دقایقی قبل سفارش گیری بر وی نماد سیتا آغاز شده است. 1میلیارد و320میلیون سهم از سرمایه گذاری سیمان تامین برای اولین بار عرضه خواهد شد. با این حساب سریال عرضه اولیه ها در روزهای منتهی به تعطیلی بازار، امروز نیز ادامه می یابد. تجربه عرضه های قبلی نشان می دهد عده ای از سهامداران برای تامین نقدینگی مورد نیاز برای خرید این سهم، بخشی از سهام خود را میفروشند در نتیجه احتمال دارد، در بازار امروز فشار عرضه ها نسبت به روز گذشته افزایش یابد. با این حال نمادهای لیدر گروه های خودرو، بانک، فلزات اساسی، پالایشی ها و معدنی ها امروز نیز به احتمال زیاد صف خرید دیگری را تجربه خواهند کرد.

صعود بازارهای جهانی

در آخرین روز کاری این هفته، بازارهای جهانی فرایند مثبت خود را ادامه دادند. جلسه شورای امنیت سازمان ملل که شب گذشته برگزار گشت نیز تاثیر خاصی بر فرایند قیمت ها نداشت. هر بشکه نفت برنت با بیش از یک درصد افزایش خود را به 42 دلار نزدیک کرده است و هر بشکه نفت خام WTI نیز در مرز 40 دلار در حال نوسان است. مس با صعود خیره کننده ای که در هفته جاری داشت اکنون در محدوده 6 هزار و 90 دلار نوسان می کند. دیگر فلزات پایه نظیر آلومینیوم و فلز روی نیز رشد قیمت را تجربه کردند. هر اونس طلا نیز در ادامه فرایند رو به رشد ماه های اخیر اکنون روی خط 1800 دلار در حال نوسان است.

تور کیش: سفری هیجان انگیز به مروارید خلیج فارس

مجله سایه: گلچینی از بهترین های وب

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 10201

به "شروع پرهیجان بورس، کانال جدید 1.6 میلیون واحدی ثبت می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع پرهیجان بورس، کانال جدید 1.6 میلیون واحدی ثبت می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید