شکل گیری شخصیت با باکتری های روده

به گزارش راه ساری، به طور کلی این مطالعه یک همبستگی ثابت بین تنوع میکروبیوم روده و جامعه پذیری افراد را نشان داد. بنابراین، اساساً هرچه شبکه اجتماعی یک فرد بزرگتر باشد، میکروبیوم روده وی متنوع تر خواهد بود.

شکل گیری شخصیت با باکتری های روده

در مطالعه دانشمندان دانشگاه آکسفورد معین شد که خصوصیات شخصیتی مانند جامعه پذیری می تواند به گونه های خاصی از باکتری ها در روده انسان مرتبط باشد. یک مطالعه جدید از محققان دانشگاه آکسفورد نشان می دهد که بین صفات شخصیتی فرد و ترکیب میکروبیوم روده وی ارتباط جدی وجود دارد.

این مطالعه ادعا نمی کند که باکتری های روده مستقیماً شخصیت فرد را معین می کنند، اما ارتباط متمایز و شاید دو طرفه ای بین رفتار و میکروبیوم روده را نشان می دهد.

کاترینا جانسون نویسنده این مطالعه می گوید: تحقیقات زیادی در حال افزایش است که میکروبیوم روده را به مغز و رفتار فرد مرتبط می کند و به عنوان محور میکروبیوم-روده-مغز شناخته می شود. بیشترین تحقیقات روی حیوانات اجرا شده است، در حالی که مطالعات اجرا شده در انسان بر نقش میکروبیوم روده در شرایط عصبی و روانی متمرکز شده است. در مقابل، علاقه اصلی من این بود که به یک جمعیت عمومی نگاه کنم تا ببینم که چه عواملی در تغییر انواع باکتری های موجود در روده با شخصیت افراد ارتباط دارد.

این مطالعه از بررسی تعدادی از مطالعات اخیر که باکتری های روده را با اوتیسم مرتبط می کند، شکل گرفت. نه تنها باکتری های خاصی از روده با اوتیسم مرتبط هستند، بلکه معین شده است که پیوند مدفوع نیز در مطالعات حیوانی و انسانی بر رفتار های اوتیسمی تأثیر می گذارد.

این مطالعه فرض می کند اگر انواع خاصی از باکتری های روده توانایی تأثیر بر رفتار های اوتیسمی را داشته باشند، ممکن است همین باکتری ها با برخی از خصوصیات اساسی شخصیتی مانند جامعه پذیری و معاشرت یا روان رنجوری مرتبط باشند.

روان رنجوری یا نوروتیسیزم (Neuroticisim) یکی از صفات شخصیتی بنیادین است که با اضطراب، ترس، بدخلقی، نگرانی، حسادت، یأس، غیرت و احساس تنهایی شناخته می شود. واکنش افراد مبتلا به عوامل استرس زا ضعیف است و احتمال اینکه اوضاع عادی را تهدیدآمیز و ناکامی های کوچک را به یأس شدید تعبیر کنند، زیاد است.

انسان روان رنجور، زمان خود را به انجام دادن رفتار هایی کم ارزش محدود می کند، به ویژه رفتار هایی که درونی شده اند. ناتوانی در انتخاب، به ویژه در هنگام تصمیم گیری، یکی از عناصر اصلی روان رنجوری است. امّا در تفسیر دقیق و صریح انسان نوروتیک، دشواری هایی وجود دارد. از دیدگاه روان شناسان بالینی، باید ریشه های روان رنجوری را در تاریخ زندگی اشخاص و در احساس های آن ها جستجو کرد.

عقیده اغلب روان شناسان این است که برای روان رنجوری نوعی آمادگی ارثی لازم است تا همه رفتار های شخص را در جهت این آمادگی سوق دهد. در بین تمایلاتی که اشخاص روان رنجور نشان می دهند، می توانیم در درجه نخست به سختی انتخاب ها اشاره کنیم که در رفتار های کم اهمیت و موقعیت های بسیار مهم زندگی به یک اندازه جلوه گر می شود.

در تضاد با آنچه گفته شد، می توانیم بگوییم در افراد نوروتیک، خشن بودن، دقت بسیار زیاد و نوعی وسواس دیده می شود. آن ها در نتیجه گیری از رفتار ها هم دشواری دارند که می تواند از اختلال در یکپارچگی کار ها ناشی شود.

نتیجه گیری این مطالعه در واقع از فرضیه اولیه استفاده کرده است. تعدادی از گونه های باکتری های روده که قبلاً با اوتیسم مرتبط دانسته شده اند، با صفات معاشرت در بزرگسالان سالم نیز ارتباط دارند. افراد با جامعه پذیری بالا میزان زیادی از باکتری های آکرمانسیا (Akkermansia)، لاکتوکوکوس (Lactococcus) و اوسیلوسپیرا (Oscillospira) را نشان دادند. هر سه این باکتری ها در افراد مبتلا به اوتیسم پایین تر از حد متوسط شناسایی شده اند.

از طرف دیگر، باکتری های دسولفوویبریو (Desulfovibrio) و ساترلا (Sutterella) دو نوعی بودند که در افراد با جامعه پذیری کمتر با گرایش به درونگرایی در سطح بالایی یافت شدند. در این مورد هم مشاهده شده بود که هر دوی این باکتری ها در مبتلایان به اوتیسم به وفور شناسایی شده اند.

شخصیت های روان رنجور بیشتری را می توان با ارتباط سطح پایین تر باکتری های استرپتوکوکوس (Streptococcus) و کورین باکتریوم (Corynebacterium) تشخیص داد. کورین باکتریوم به طور خاص با افسردگی در مدل های حیوانات مرتبط بوده است.

به طور کلی این مطالعه یک همبستگی ثابت بین تنوع میکروبیوم روده و جامعه پذیری افراد را نشان داد. بنابراین، اساساً هرچه شبکه اجتماعی یک فرد بزرگتر باشد، میکروبیوم روده وی متنوع تر خواهد بود.

جانسون می گوید: رابطه بین تنوع میکروبیوم روده و شبکه های اجتماعی انسانی قبلاً مورد بررسی قرار نگرفته است، اما رابطه مثبت موجود در اینجا حاکی از آن است که تعاملات اجتماعی نیز ممکن است بر جوامع باکتریایی روده تأثیر بگذارد.

یافته های دیگر نشان می دهد که تنوع بیشتر میکروبیوم با سفر های بین المللی مکرر همراه است. همچنین تنوع بیشتر با رژیم های غذایی حاوی غذا های تخمیر شده و پریبیوتیک همراه است.

جالب است بدانید، پروبیوتیک ها در قالب مکمل ها با کاهش تنوع میکروبیوم روده ارتباط دارند. جانسون گفت که این همبستگی غیرمنتظره به احتمال زیاد به دلیل تمایل افراد با مسائل سلامت روده به مصرف مکمل های پروبیوتیک است.

در نهایت این مطالعه قصد ندارد رابطه علت و معلول مستقیمی بر ارتباط بین باکتری های روده و خصوصیات شخصیتی داشته باشد، اما در عوض جانسون تأکید می کند که روابط دیده شده در این مطالعه به احتمال زیاد دو طرفه است. همانطور که وی در نتیجه مطالعه ذکر کرده است: باکتری های روده می توانند بر رفتار و رفتار می تواند بر ترکیب میکروبیوم روده تأثیر بگذارد.

جانسون می گوید اگر رابطه اختلالات روانپزشکی را با باکتری های روده بپذیریم، پیوند دادن تغییرات رفتاری در بزرگسالان سالم با میکروبیوم به طور کلی غیرمنطقی نیست. با این حال، مطمئناً به همین راحتی نیست که مثلا یک گونه باکتریایی باعث شود فرد شخصیتی برون گرا نشان دهد.

جانسون می گوید: زندگی مدرن ما ممکن است طوفانی کامل برای ناتراز شدن همزیستی روده (dysbiosis) باشد. ما زندگی استرس زایی را با تعامل های اجتماعی کمتر و سپری کردن زمان کمتر با طبیعت می گذرانیم، رژیم های غذایی ما به طور معمول از نظر فیبر کمبود دارند، در محیط های غیربهداشتی هستیم و به درمان های آنتی بیوتیکی وابسته هستیم. همه این عوامل می تواند بر میکروبیوم روده تأثیر بگذارد و از این رو ممکن است به روش های ناشناخته بر رفتار و سلامت روانی ما تأثیر بگذارد.

با به هم ریختگی تراز و توازنی که در میان ریزاندامگان هایی که بر روی بدن یا درون بدن می زیند، پدیده ناترازشدن همزیستی رخ می دهد. این پدیده بیشتر در دستگاه گوارش دیده می شود. ناترازشدن همزیستی منجر به بیماری هایی مانند بیماری التهابی روده، خستگی مزمن، چاقی، سرطان و التهاب روده بزرگ می شود.

این مطالعه جدید در مجله Human Microbiome Journal منتشر شده است.

kalarena.com: مقایسه و نقد کالاهای دیجیتالی

namasho.com: آگهی رایگان، رپورتاژ خبری، طراحی سایت، سئو و بهینه سازی وبسایت

منبع: فرادید
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 7740

به "شکل گیری شخصیت با باکتری های روده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکل گیری شخصیت با باکتری های روده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید